portál uživatelů
softwarů Autodesk

Možnosti sdílení dat v AutoCAD Civil 3D – 2.část

Strojírenství

Dnešní článek navazuje na 1.díl, kde jsme popisovali funkčnost tzv. datových zkratek. Dnešní článek se věnuje využití starých známých externích referencí, neboli XREFů. XREFy, kromě toho že nám slou…

Možnosti sdílení dat v AutoCAD Civil 3D – 2.část

Dnešní článek navazuje na 1.díl, kde jsme popisovali funkčnost tzv. datových zkratek. Dnešní článek se věnuje využití starých známých externích referencí, neboli XREFů.

XREFy, kromě toho že nám slouží k podkládání výkresů a dalších kreseb, dokážeme v AutoCAD Civil 3D využít i dále. Je možné je použít dvojím způsobem:

1, Přidávání popisků

Mate-li model terénu, trasu, profil, ne vždy musíte v jednom výkresu mít komplexní popisky. Přidáte-li v Civil 3D jako XREF do nového výkresu, např. model terénu či trasu, můžete přidat popisky právě do tohoto výkresu. Šetří se tím nejen velikost originál výkresu, ale model zůstává lépe přehledný. Příklad použití:

Mám výkres s modelem stávajícího terénu a navrženou trasu. Na základě těchto dvou entit budu připravovat několik výkresů – přehledná situace, podrobná situace, záborový elaborát, situace dopravního značení, atd. V každém tomto výkresu se povrch i trasa bude zobrazovat stejně, ale vždy s jinými popiskami. U trasy v přehledné situaci ponechám základní údaje o poloměrech a délkách, zatímco v podrobné situaci vynesu i údaje o klopení, výškovém řešení, vrcholových bodech. Pro všechny výkresy použiji jako XREF výchozí model, kde je čistě terén a trasa bez popisků, a pak jen přidám vybraný druh popisků, tak jak potřebuji.

Popisky přidáte přes příkaz Přidat popisky na kartě Opatřit poznámkou:

Přidání popisku

Výhodou je, že popisky zůstávají dynamicky propojené, takže když se změní původní výkres, popisky se přizpůsobí. Navíc jsou popisky asociativní, takže můžete přizpůsobit jejich velikost jednoduše měřítku daného výkresu.

Povrch i trasa popsány přes XREF

2, Tvorba příčných řezů

Obrovskou funkční výhodou práce s XREFy je možnost tvorby příčných řezů. To vám umožní vygenerovat příčné řezy mimo modelový výkres, čímž opět snížíte značnou velikost výkresu a především docílíte snadnějšího ovládání chování a zobrazení příčných řezů, které mají většinou úplně jiné měřítko než všechny ostatní výkresy. Pro vykreslení příčných řezů tímto způsobem, použijeme kromě XREFu také funkci datových zkratek, kterou jsme si představili v předchozím dílu tohoto článku. Chcete-li si vyzkoušet prezentovaný postup, budete potřebovat : výkres s modelem koridoru a dále trasu z koridoru, kterou si přidáte do složky datových zkratek.

Postup:

1, Založte nový výkres, do kterého si přidáte jako XREF výkres s modelem koridoru. Výkres uložte. Do tohoto výkresu si nareferencujte trasu ze složky datových zkratek.
Připravený výkres

2, Nyní přejdeme k vytvoření stop příčných řezů. Na kartě Výchozí v části Zobrazení profilu a příčného řezu klikněte na položku Stopy příčných řezů a klikněte na trasu koridoru.
Vytvoření stop příčných řezů

V zobrazeném okně Vytvořit skupinu stop PŘ máte možnost zaškrtnout, které entity se v řezech mají zobrazit a s jakým stylem. Všimněte si, že když v tomto výkresu máme vše jen referencované, tak přesto můžeme dané objekty řezat.

Možnost zadání entit ve stopách PŘ

V dalším kroku nastavte, jak se mají stopy vytvořit, zda podle intervalu, nebo je zadáte ručně, jaká bude šířka řezu, atd. Dojde k vykreslení jednotlivých stop řezů a jejich očíslování.

Vykreslené stopy

3, Můžeme pokračovat vykreslením řezů do výkresu. Na kartě Výchozí v části profilu a příčného řezu klikněte na položku Zobrazení příčných řezů – Vytvořit více pohledů.
Vykreslení příčných řezů

Zobrazí se známý průvodce vytvořením řezu, kdy po jeho dokončení dojde k vykreslení požadovaných řezů do výkresu.

Průvodce tvorbou řezů

Obrovskou výhodou je to, že dojde-li ke změně trasy či koridoru, dojde k automatickému překreslení příčných řezů, takže se nemusíte obávat vzniku chyb a nepřesností. Navíc tímto způsobem šetříte značnou velikost souborů. V mém případě jsem zkusil vymodelovat stejný příklad, kdy mám vše v jednom výkresu – tedy povrch, koridor i řezy. Tento výkres má 4,2 MB. Když ale ten stejný výkres rozdělím na 2 části, v jedné mám pouze povrch s koridorem a v druhé mám jen příčné řezy, tak výkres s řezy má jen 1,8 MB! Značně se tím zlepšuje výkonnost programu a zlepšuje se práce s výkresy. Navíc díky tomu, že řezy jsou v samostatném výkresu, nejsou ovlivněné společnými měřítky podélných profilů, atd., což opět zlepšuje práci s řezy, jejich další popis a tisk.

Vygenerované příčné řezy

Související články:

  • Možnosti sdílení dat v AutoCAD Civil 3D – 2.část