Praktické použití operace SJEDNOCENÍ
Mezi známé překryvné operace patří Clip (oříznutí), Intersect (průnik) nebo Identity (identita). Další čtvrtá operace Union (sjednocení) lze od verze 2010 lze využít i pro prvky FDO. U geometrických p…
Mezi známé překryvné operace patří Clip (oříznutí), Intersect (průnik) nebo Identity (identita). Další čtvrtá operace Union (sjednocení) lze od verze 2010 lze využít i pro prvky FDO. U geometrických prvků je postup stížen vytvářením topologie a zobrazení atributů v tabelárním přehledu nelze.
Princip operace
Pro náš ukázkový příklad máme dvě vstupní polygonové vrstvy. Vrstvu lesů a vrstvu polygonů katastrálních území obcí. Na obrázku jsou znázorněny plochy lesů zeleně, katastrálních území žlutě. Plochy lesů přesahují do několika sousedních katastrů.
Operace sjednocení v místech průniku hranic vytvoří z původních velkých ploch lesů nové menší plochy lesů podle hranic katastrálních území. Výsledkem operace je nová vrstva lesů, která obsahuje vzájemně rozřezané polygony. Atributová tabulka této nové vrstvy obsahuje atributy z obou původních vrstev, tj. z vrstvy lesů i z vrstvy katastrálních území obcí.
Následující obrázek ukazuje levý horní polygon lesů rozdělený na čtyři části. Po výběru čárkovaná čára ohraničuje jednu z nových částí lesa.
Praktický postup
Když víme, jaká jsou zdrojová data a co bude výsledkem operace, popišme si jak postupovat právě pro FDO prvky. Předpokládejme, že máme obě vrstvy připojené do výkresu. Na páse karet vyberte menu Analýza a v části voleb pro prvek vyberte Překrytí prvku. Pozor nezaměňte s volbou vpravo "Překrytí objektu", to je volba pro klasickou DWG geometrii.
V dialogovém okně průvodce se nastaví název zdrojové vrstva lesů pro překrytí a překrývající vrstva katastrálních území obcí.
V dalším okně průvodce nastavíme název výstupní vrstvy a také se zde nastavuje tolerance pro velikost výsledných polygonů. Je to prevence toho, aby nevznikly příliš malé odštěpené polygony. Pokud by vznikly takto malé polygony, jsou raději připojeny k sousednímu polygonu.
Na závěr se podívejme do atributové tabulky, jak ukazuje následující obrázek. Je zvýrazněný záznam, kde vidíme k vybranému polygonu lesa i název katastrálního území – Litovel z překrývající vrstvy.
Hlavní rozdíl oproti operacím IDENTITY a INTERSECT je ten, že UNION zachová všechny prvky a všechny atributy obou vrstev, což je žádoucí právě v případě následných statistik. Nyní můžeme například nad nově vzniklými atributovými hodnotami provést výpočet plochy lesů zrovna v katastrálním území Litovel. Záznam o jednu řádku výše s hodnotami NULL je záznam patřící polygonu, který představuje zbylé bezlesné území části katastru obce.
Tento příklad přinesl popis praktického použití operace jedné z překryvných operací, které patří k právě specifickým nástrojům GISů. Nebojte se a využívejte tyto operace pro zjišťování nových statistických charakteristik o území.
Související články:
- Praktické použití operace SJEDNOCENÍ