Správa dat v AutoCAD Map3D s využitím různých externích zdrojů
Pro tvorbu map a plánů v AutoCAD Map 3D lze využít různé zdroje dat: DWG soubory i geoprostorové datové zdroje jako např. databáze Oracle či SDF soubory. Navíc je možné dle potřeby data převádět …
Pro tvorbu map a plánů v AutoCAD Map 3D lze využít různé zdroje dat: DWG soubory i geoprostorové datové zdroje jako např. databáze Oracle či SDF soubory. Navíc je možné dle potřeby data převádět z jednoho z těchto datových formátů do druhého, a to například z těchto důvodů:
- zpřístupnění DWG dat jiným organizacím v geoprostorovém formátu
- převedení vlastních dat (vaší společnosti) do geoprostorového prostředí
- začlenění geoprostorových dat do výkresů
- umožnění pracovníkům bez přístupu k AutoCAD Map 3D provádět v prostorových datech změny
V následujícím textu bude popsán export DWG vrstev do nových SDF souborů, tzn. stanou se z nich geoprostorová data. Dále bude popsán i způsob připojení těchto nových SDF souborů zpět do prostředí AutoCAD Map 3 tak, že tyto soubory zůstanou zachovány jako geoprostorová data.
Export DWG dat do SDF
Otevřete jakoukoli mapu obsahující několik DWG vrstev. Podle následujících kroků vyexportujte zobrazené vrstvy do nových SDF souborů tak, že nové třídy prvků budou odpovídat původním vrstvám. Při exportu DWG objektů do SDF se z nich stanou geoprostorová data.
Export zobrazených vrstev do SDF
Otevření mapy a zobrazení vrstev
1. Otevřete jakoukoli mapu obsahující několik DWG vrstev.
2. Zvolte z menu Setup/ AutoCAD Layers a zobrazí se vám základní informace o vrstvách. Při exportu zobrazených vrstev do SDF nelze zachovat nastavené styly, avšak je možné o nich zachovat informace v atributové tabulce. Pokud tedy při exportu těchto vrstev zahrnete také obecné atributy objektů jako barvu a šířku linie, budete poté později moci rekonstruovat původní styl.
3. Zavřete Layer Properties Manager.
Export vrstev do SDF
1. Zvolte menu File/ Export/ As SDF.
2. Určete místo uložení a název nového SDF souboru a klikněte na OK.
3. Na záložce Selection zvolte Select All.
4. Na záložce Data zvolte Select Attributes a rozbalením položky Object Properties zobrazte vztažené atributy.
5. Vyberte položku General zařazenou pod AcDbEntity.
6. Na záložce Options zaškrtněte volbu Treat Closed Polylines As Polygons. Dále zvolte vytvořit Multiple Classes a jako způsob pro vytvoření nových tříd prvků (položka Create Feature Class By) zvolte možnost založenou na existujících vrstvách v DWG souboru (volba Layer z rozbalovací nabídky). Pokud chcete zkontrolovat popř. editovat názvy nových tříd prvků, klikněte na ikonu vedle poslední volby.
7. Pro zavření dialogových oken a export dat zvolte OK. DWG vrstvy budou vyexportovány do Autodesk SDF formátu.
Použití nově vzniklých SDF souborů
V následujících krocích bude popsáno jak se připojit k nově vytvořenému SDF souboru a jak editovat objekty v mapě jako geoprostorové prvky. Je nutné mít na paměti, že pokud SDF soubory importujete namísto toho, aby jste se k nim pouze připojili, zobrazí se vám opět DWG objekty namísto geoprostorových dat.
Vytvoření nové mapy
1. Vytvořte novou mapu pomocí vybrané šablony (např. map2d.dwt).
2. Na záložce Map Explorer klikněte pravým tlačítkem na Current Drawing a z nabídky vyberte Coordinate System. Poté přiřaďte vaší nové mapě vhodný souřadnicový systém.
Připojení k novým SDF souborům
1. Na záložce Display Manager zvolte Data/ Connect to Data.
2. V novém dialogovém okně pod nápisem Connections By Provider zvolte Add SDF Connection.
3. V pravé části dialogového okna klikněte na ikonu vedle pole Source file, vyhledejte cestu k novému SDF souboru a vyberte jej. Poté stiskněte tlačítko Connect a všechny vrstvy z vaší původní mapy budou přidány do seznamu jako jednotlivé třídy prvků (včetně základní vrstvy s označením „0“).
4. Vyberte všechny třídy prvků kromě třídy s označením 0.
5. Stiskněte tlačítko Add To Map a zavřete dialogové okno Data Connect.
Zobrazení vlastností vrstvy
Po připojení SDF souborů je každá třída prvků přidána do seznamu v Display Manager. Tyto vrstvy se chovají jako geoprostorové, takže je možné pro jejich editaci využít některé funkce AutoCAD Map 3D. Dále bude popsáno, jak si prohlédnout atributy vrstev v Data Table. Je třeba si uvědomit, že geoprostorové prvky se nezobrazí v Layer Properties Manager, neboť zde je možné vidět pouze vlastnosti DWG objektů.
1. Vyberte jednu z vrstev v Display Manager a klikněte na ikonu Table. Pokud jste v původní mapě přiřadili této vrstvě kromě základních atributů nějaké další, měly by se zde zobrazit.
2. Zavřete okno Data Table.
Související články:
- Správa dat v AutoCAD Map3D s využitím různých externích zdrojů