portál uživatelů
softwarů Autodesk

Úpravy vektorových dat připojených přes FDO konektory

Stavebnictví

Poslední verze nabízejí nástroj označený jako FDO (Feature Data Objects), který zajišťuje přímé připojení různých typů prostorových dat v jejich nativním formátu. A ve většině případů je možná i …

Úpravy vektorových dat připojených přes FDO konektory

Poslední verze nabízejí nástroj označený jako FDO (Feature Data Objects), který zajišťuje přímé připojení různých typů prostorových dat v jejich nativním formátu. A ve většině případů je možná i jejich přímá editace.

Pro předvedení možností FDO konektorů použijeme data ve formátu SHP, konkrétně se jedná o model říční sítě, který je k dispozici na webovém portálu DIBAVOD.cz.

  • Nejprve data do výkresu připojíme. V podoknu Úlohy klepneme na tlačítko Data a zvolíme Připojit k datům.
  • V zobrazeném dialogovém okně Datové připojení vybereme potřebný konektor – tedy Přidat připojení SHP, vybereme zdrojový soubor nebo složku a klepneme na tlačítko Připojit.

  • Po připojení dat vybereme vrstvu (Schéma), kterou chceme přidat, nastavíme souřadnicový systém a klepneme na tlačítko Přidat do mapy.

  • Tím přidáme data do výkresu a vrstva je přidána jako nová položka do Správce zobrazení.
  • Co je nyní možné s daty provádět? Kromě editace jejich vzhledu a tematického vyhodnocení na základě jejich atributů máme k dispozici několik nástrojů pro přímou editaci jejich prostorového i atributového obsahu.

Editace atributů

Pro každá vektorová připojená data s atributy je možné využít přehledné zobrazení atributů pomocí tabulky. Stačí klepnout na tlačítko Tabulka v v podokně Úlohy. V zobrazené tabulce je možné nastavit Automatický zoom a Automatický posun. První jmenovaný po výběru řádku v tabulce automaticky zobrazí odpovídající objekt v mapě, druhý funguje přesně obráceně.

V tabulce je možné okamžitě editovat veškeré atributy. V tomto případě, byl upraven název vodního toku. Po změně obsahu tabulky je u upraveného řádku zobrazen symbol tužky, který je odstraněn až po zařazení prvků.

Úpravy geometrie

Editaci geometrie připojených objektů je možné provádět podobně jako jste zvyklí v klasickém výkresu. Důležité je si ale uvědomit, že prvky je třeba na závěr editace podobně jako u atributů zařadit.

Tvorba nové geometrie

Samozřejmě je také možné ve vrstvě připojených dat vytvářet nové prvky. Postup je podobný jako u klasifikovaných objektů. Klepneme pravým tlačítkem na vrstvu a zvolíme Vytvořit. Ve výkresu poté vytvoříme potřebný objekt, kterému je na závěr automaticky vytvořen odpovídající záznam v atributové tabulce. Ten je poté možné doplnit dle potřeby.

Pro vytvoření nového prvku lze využít i geometrii obsaženou ve výkresu. Stačí klepnout pravým tlačítkem na vrstvu a zvolit Nový prvek z geometrie. Poté vybereme objekt ve výkresu a na závěr jsme dotázáni na jeho smazání.

Uložení úprav

Když jsme s editacemi hotovi, je třeba je uložit. Změny můžeme ukládat i postupně – stačí klepnout na vrstvu a zvolit Zařadit prvky. Do doby zařazení jsou vedeny jako vydané a pomocí dalšího příkazu je možné je rychle vybrat.

V případě, že na zařazení dat zapomenete, nemusíte se bát, při zavření výkresu budete na jejich zařazení automaticky dotázáni.

K uložení změn přímo do zdrojového souboru dochází po uzavření výkresu nebo odpojení datového zdroje.

Související články:

  • Úpravy vektorových dat připojených přes FDO konektory