portál uživatelů
softwarů Autodesk

Novinky v náčrtech Autodesk Inventoru 2011

Strojírenství

Autodesk Inventor 2011 přichází na trh s aplikacemi pro tvorbu digitálních prototypů s řadou užitečných novinek. Ve svém článku se pokusím zaměřit na ty, které přináší uživatelům výrazný nárůst komfor…

Novinky v náčrtech Autodesk Inventoru 2011

Autodesk Inventor 2011 přichází na trh s aplikacemi pro tvorbu digitálních prototypů s řadou užitečných novinek. Ve svém článku se pokusím zaměřit na ty, které přináší uživatelům výrazný nárůst komfortu práce při běžném řešení konstrukčních úloh a prvotního návrhu.

Úvodem mi dovolte jeden tip. Autodesk Inventor 2011 poskytuje svým uživatelům dvě možnosti interface a jednoduchý přechod mezi nimi. Jedná se o jistou pomůcku jak jednoduše pracovat s aplikací v její tradičnější podobě, kterou známe z předcházejících verzí. Autodesk Inventor tak následuje AutoCAD a dokazuje tak, že násilný přechod uživatelům, kteří využívají deset předchozích verzí v jiném prostředí, nebude zase až tak snadný.


Přepnutí nového na klasický interface je více než snadné

Velmi zajímavé novinky je objevují v Autodesk Inventoru při práci s náčrty. Jedná se především o praktické sjednocení konstrukčních pomůcek pro tvorbu náčrtů s novějšími verzemi AutoCADu. Autodesk Inventor nyní poskytuje svým uživatelům možnost definice rozměrů „na kurzorovém kříži“. To prakticky znamená výrazné urychlení tvorby prvotní geometrie bez ohledu na stupeň její parametrizace a výrazné zjednodušení prvotního formátování náčrtu.


Definice rozměrů objektů na kurzorovém kříži

Tímto postupem lze vytvořit přesný náčrt již na počátku jeho konstrukce, a to bez nutnosti zadat tradiční kótu parametrického rozměru nebo vazbu. Tyto postupy jsou užitečné především pro zvýšení přehledu nad tvorbou náčrtu, který se často přidáváním dalších rozměrů nepředvídatelně zbortil. Funkce je také užitečná pro návrháře, kteří při své práci běžně využívají částečně parametrické geometrie a neberou na všechny přesné rozměry návrhu příliš velký zřetel. Autodesk Inventor tyto postupy vzájemně kombinuje a automaticky na základě předepsaných hodnot doplňuje požadované rozměrové parametry.


Automatické doplnění rozměrového parametru s možností definice dalšího bodu objektu

Při konstrukci náčrtu lze přirozeně využívat i klasických postupů. Je tedy jen otázkou přístupu uživatele, kterou z výše popsaných metod využije. Jak je již běžné, nejvyšší, využití nástrojů pro zvýšení efektivity práce bude zřejmě ležet někde na polovině cesty mezi oběma metodami.

Výrazné zvýšení komfortu přináší Autodesk Inventor 2011 v existenci zcela nových místních nabídek a modifikátorů příkazů. Autodesk tak sbližuje aplikace pro technické modelování s produkty řady Alias pro vizualizaci a animaci, které těchto definičních možností využívají primárně.


Místní nabídka definičních hodnot příkazu

Rozhodně příjemnou novinkou je především provázanost místních nabídek s dialogovými okny. Ukázku vidíme na následujícím příkladu, kde je změnou záložky vstupních parametrů pro vysunutí objektů vyvolána také příslušná změna formátu místní nabídky. Hlavním cílem je především zmenšení množství funkcí a zpřehlednění obsahu zobrazované místní nabídky. Nové nabídky jsou k dispozici zatím pouze u některých běžně využívaných příkazů.


Změna formátu místní nabídky na základu změny funkce

Modifikace přístupu k obsluze jednotlivých funkcí tak naznačují v současné době poměrně běžný trend u společností vyvíjejících software pro digitální prototypování. Jedná se o určité optimalizační kroky vedoucí k co možná nejsnadnější obsluze aplikace. U Autodesku je to především technologie navázaná na technologii Fusion. Z tohoto pohledu se dá nazvat verze Autodesk Inventoru 2011 jako výrazně inovativní.

Související články:

  • Novinky v náčrtech Autodesk Inventoru 2011