CAD a GIS: Jaký plotr vybrat pro menší tým?
O tom, že vývojáři v HP připravovali plotry Designjet T770/T770HD přímo pro architekty, projektanty a konstruktéry svědčí nejlépe čísla – tato řada tiskáren nachází celosvětově největší využití ve sta…
O tom, že vývojáři v HP připravovali plotry Designjet T770/T770HD přímo pro architekty, projektanty a konstruktéry svědčí nejlépe čísla – tato řada tiskáren nachází celosvětově největší využití ve stavební a architektonické projekci (70 %), ve strojírenské a výrobní konstrukci (10 %) a v geoinformatice (10 %). Na rozdíl od vyšších typů nemíří do centralizovaných tiskových středisek a velkých týmů, ale do menších projekcí a samostatných, oddělených pracovišť (s uvažovaným objemem tisku okolo 25 až 100 formátů A0 za týden).
Pohodlí při práci se počítá
Oproti svým předchůdcům, starším typům T610 a T1120, nabízí řada T770 s šíří tisku až 1 118 mm (44palcová verze) velkou výhodu ve zrychlení samotného tisku – a to až o 40 %. Formát A0 s běžným pokrytím získáte již za minutu. Jednou z vlastností, které lákají nejvíc, je však snadná obsluha díky nakládání role papíru zepředu. Nemusíte tak nechávat zbytečný prostor za velkoformátovou tiskárnou, vložení nové role je otázkou chvilky. Samozřejmostí je také vestavěná síťová karta, díky níž lze zasílat CAD a GIS výkresy do tisku odkudkoli v rámci pracovní skupiny, i důraz na celkové náklady na tisk a jeho kvalitu. Pro zajímavost, HP garantuje u čar tloušťky 0,02 mm přesnost 0,1 %. A to už stačí i na velmi detailní kóty, šrafy či mapy.
Zvolit T770, nebo rovnou T770HD? Bude stačit 24, nebo raději 44 palců?
Oba příbuzné typy řady T770 mají společnou většinu vlastností, přesto se v některých parametrech liší. Při nákupu vyššího modelu tiskárny – T770HD – získáte navíc účetnictví tisku a detailní přehled o vašich nákladech, více možností u správy tiskové fronty, 160GB harddisk, informace o stavu spotřebního materiálu a řadu dalších užitečných nástrojů.
U řady T770 můžete doplnit – klidně i dodatečně – přesně ty funkce, které v praxi využijete:
? USB upgrade paměti: Potřebujete více paměti pro tiskové úlohy u typu T770? Speciální USB klíč (zapojený přímo do tiskárny) aktivuje dalších 6 GB paměti pro zpracování dat (celkem tedy 8 GB).
? USB PostScript upgrade: Tisknete-li PDF soubory, lze s pomocí USB klíče (opět se zapojuje přímo do tiskárny) aktivovat podporu PostScriptu. Zároveň se aktivuje celých 8 GB paměti (u typu T770HD už je aktivní z výroby) pro zpracování úloh, čímž se práce dále zrychlí.
Úspěšné 44palcové modely letos na jaře doplnil i menší bratříček s poloviční šířkou 24 palců (tedy 610 mm). Je výhodný pro všechny týmy, kterým stačí menší formáty tisku a ocení velkou skladnost zmenšeného modelu.
Klid a nízká spotřeba
Hlučnost řady tiskáren HP Designjet T770 je stejně nízká, jako u vyšší řady T1200 (a tedy mnohem příznivější, než u modelu T620, nebo T1120). Myslelo se na podporu „zelených“ funkcí – je snížena spotřeba papíru (například u autorotace a tiskových náhledů), inkoustu (úspornější instalace a automatická údržba tiskových hlav) i spotřeba el. energie. Nové tiskárny HP si navíc poradí s plně recyklovanými tiskovými médii HP, takže tisk méně prestižních dokumentů (včetně archivních paré) lze provádět na levnější, ale stále kvalitní papír. Aby měl vedoucí týmu stálý přehled o spotřebě a nákladech na tisk, má přes e-mail k dispozici integrované účetnictví, zpracovávající data přímo z tiskárny (pouze u modelu T770HD).
Kolik ušetří malá architektonická kancelář?
Několikrát se zde zmiňovalo šetření celkových nákladů na tisk s novou řadou HP Designjet T770 – je to ale opravdu tak horké, jak to vypadá, nebo jde o pouhý marketingový obrat? Zkusme se podívat na reálný příklad malé, regionální kanceláře, kde pracují (a pravidelně tisknou) 3 architekti:
? dříve si výkresy nechávali kopírovat v místní reprografii, které je na druhé straně města,
? byli zde stálými zákazníky – 1 m2 barevného tisku je přišel na 120 Kč (při pokrytí výkresů z cca 10 %),
? průměrný účet z pobočky reprografie měsíčně činil 4 800 Kč (40 vytištěných výkresů A0),
? používají obyčejný bond papír (bond), 10 % je odpad.
Architekti byli spokojeni se službami reprografie, kde jim občas vycházeli vstříc (např. při kritických zakázkách, kde museli tisknout i v pátek po 17. hodině). Nestarali se o vlastní plotr a výkresy měli s dovážkou až do kanceláře. Občas ale potřebovali tisknout i přes víkend. Často chtěli vytisknout výkres už během návštěvy klienta – a dát mu jej při odchodu. Při kreativní práci navíc vznikají chyby – každá oprava ve výkrese znamenala cestu pro dotisk (bylo-li otevřeno).
Nakonec se v ateliéru rozhodli, že využijí nabídky jednoho z autorizovaných prodejců a zakoupili velkoformátovou tiskárnu řady T770 44“. Při plánovaném objemu tisku počítají s životností min. 5 let. S rozpočtením pořizovací ceny na 5 × 12 měsíců a připočtením nákladů na spotřební materiál je vyšla měsíční platba na 1 800 korun. Pokud ještě připočetli peníze za občasnou brigádu na skládání výkresů před hromadným odevzdáváním, stále byli na polovině toho, co platí dnes. Plotr sice mají v majetku, je nutno jej odepisovat z daní a zabírá místo, ale výhody převážily – nejsou limitováni pracovní dobou a vzdáleností reprografie, jsou daleko operativnější při tisku pro klienty na jednáních, výtisky mají k okamžitému náhledu a kontrole a chyby mohou opravit ihned. Vzhledem k jednoduché údržbě i výhodným servisním podmínkám tak v ateliéru našli způsob, jak ušetřit – a přitom zefektivnit svou každodenní práci.
Související články:
- CAD a GIS: Jaký plotr vybrat pro menší tým?