portál uživatelů
softwarů Autodesk

Přímá modifikace prvků v Autodesk Inventoru 2011

Strojírenství

Autodesk Inventor přináší svým uživatelům řadu novinek v oblasti optimalizace pracovního prostředí a vlastních modelovacích nástrojů. Ty jsou řešeny s ohledem na redukci množství kroků nutných pro řeš…

Přímá modifikace prvků v Autodesk Inventoru 2011

Autodesk Inventor přináší svým uživatelům řadu novinek v oblasti optimalizace pracovního prostředí a vlastních modelovacích nástrojů. Ty jsou řešeny s ohledem na redukci množství kroků nutných pro řešení konkrétní úlohy. Velmi příjemným důsledkem je také výrazné snížení nutností pohybu myši mimo pracovní plochu.


Koncepce místní nabídky pro příkaz vysunutí profilu

Vlastní řešení místních nabídek příkazů je technicky provedeno jako sada ikon nástrojů, které jsou k dispozici v tradičním dialogu nastavení voleb jednotlivých příkazů. Takto koncipovaná nabídka je dynamicky měněna na základě právě aktivovaného příkazu. Postupy, volby a nastavení vstupních hodnot lze mimo definici čísel a vzorců provádět zásadně pouze tlačítkem myši. Všechny tyto postupy jsou interaktivně provázány s modelem i s původním dialogovým panelem. Je tedy pouze na uživateli, kterou z metod zvolí.


Směrové vektory transformace v kombinaci s místí grafickou nabídkou

Metodika použití nabídek je intuitivní, provází uživatele kompletní definicí příkazů a přináší zcela nové možnosti obsluhy Autodesk Inventoru. Osobně jsem uvítal tuto změnu s daleko větším nadšením, než například konverzi ikon do standardu nových verzí aplikací Microsoft. U jednotlivých příkazů jsou postupně zaváděny jako funkční doplněk místních nabídek modifikátory. Ty jsou prezentovány nejčastěji směrovými vektory charakterizujícími směr transformace, případně speciálními symboly. V této oblasti lze jistě očekávat stále větší integraci postupů známých z projektu Inventor Fusion.


Predikace umístění náčrtu

Nové grafické symboly nástrojů lze využít v Autodesk Inventoru nejen v průběhu definice příkazu. Velmi příjemnou novinkou je možnost predikace následujících postupů. Typickou ukázkou je výběr určité oblasti na vytvářené součásti s okamžitou reakcí aplikace, která nabídne použitelné příkazy. Tento postup lze využít především v základních postupech svázaných s umísťováním náčrtů a jejich definicí.


Predikace definice příkazu zaobli

Obdobné postupy lze využít také při definici konstrukčních prvků. Lze je umísťovat na součásti systémem nabízených operací přímo z místní grafické nabídky na kurzoru myši. V této fázi nemusí uživatel prakticky vůbec zasahovat do standardních nabídek.


Definice vstupních hodnot příkazu zaobli

Velmi mne zajímala integrace výše uvedených nástrojů pro práci s importovanou geometrií. Stále častěji se setkávám v oblasti řešení projektů s nutností modifikovat geometrii součástí, které nejsou primárně vytvořeny v Autodesk Inventoru a to jak z důvodů kooperace, tak z důvodů dodavatelsky řešeného obsahu. V této oblasti Autodesk Inventor nabízí svým uživatelům prakticky identické funkčnosti totožné se zpracováním a tvorbou parametrických modelů.


Využití nástrojů při zpracování importované geometrie

Osobně bych očekával v budoucnu ve vývojových strategiích Autodesku poměrně výrazné sjednocování postupů obsluhy aplikací pro modelování a to jak v oblasti aplikací pocházejících z dílny Autodesku, tak u aplikací z akvizice Alias. Snahou vývojářů je soustředit maximum pozornosti uživatele do pracovního prostředí aplikace s minimem kroků nutných pro vytvoření záměru určité operace. Podle mne není daleko doba, kdy budeme obsluhovat aplikaci v maximalizované pracovní ploše s minimální nutností aktivovat příkazy ze standardních nabídek, pruhů nástrojů a dalších alternativních řešení pro urychlení práce s aplikací.

Související články:

  • Přímá modifikace prvků v Autodesk Inventoru 2011