AutoCAD – Vytváření bloků s proměnnými parametry (razítka) – 2. část
Vytvoření nového bloku: V předchozí části jsme vytvořili ohraničení razítka , texty i atributy. K tomu abychom měli funkční razítko, zapotřebí z tohoto polotovaru vytvořit blok, který nalezneme v zálo…
Vytvoření nového bloku:
V předchozí části jsme vytvořili ohraničení razítka , texty i atributy. K tomu abychom měli funkční razítko, zapotřebí z tohoto polotovaru vytvořit blok, který nalezneme v záložce Vložit (Obr. 1).
Obr. 1 – funkce vytvoření bloku
V definici bloku (Obr. 2) zadáme Název bloku, referenční (vkládací) bod a vybereme objekty bloku.
Pozn. V případě, že chceme nahradit novým blokem blok stávající můžeme název tohoto bloku vybrat v dialogovém oknu Název. Po nadefinování všech parametrů, které jsou uvedeny níže budeme dotázáni, že tento blok již existuje a zdali jej chceme přepsat.
Obr. 2 – volba retenčního bodu
Referenční (vkládací) bod (Obr. 3), je bod, pomocí kterého určujeme pozici razítka v modelovém nebo výkresovém prostoru. U razítka standardně volíme pravý dolní roh, který se uplatní při uchycení razítka na rámeček výkresu.
Obr. 3 – výběr retenčního bodu (pravý dolní roh)
Podstatnou volbou je výběr objektů (Obr. 4). Při výběru objektů je totiž možné definovat i pořadí výzev atributů, které se zobrazí při vložení bloku. Tento výběr, kdy chceme definovat přesné pořadí je časově náročnější jak bude viditelné z následujícího porovnání zmiňovaných variant.
Obr. 4 – volba výběru objektů
A) Výběr objektů bloku – nezáleží na pořadí výzev:
Všechny objekty je možné vybrat pouhým přetažením myší (Obr. 5).
Obr. 5 – výběr objektů – tažením (tabulka zobrazuje seřazení atributů označených tažením)
B) Výběr objektů bloku – záleží na pořadí výzev:
Tento způsob je časově náročnější vzhledem k tomu, že objekty nemůžeme vybrat pouhým přetažením myší. U této varianty postupně vybereme atributy v pořadí, v jakém chceme, aby se zobrazovali při vložení bloku (např. 1. = název výkresu, 2. = číslo výkresu, 3. = autor, atd.) (Obr. 6), ohraničení můžeme vybrat před i po atributech.
Obr. 6 – výběr objektů – postupně (tabulka zobrazuje seřazení atributů označených tažením)
Po nadefinování výše uvedených bodů můžeme potvrdit dialog definice bloku a vytvořit tak nový blok. Vkládáme jej do modelového prostoru pomocí záložky Vložit – Blok – Vložit (Obr. 7).
Obr. 7 – funkce vložit blok
Ze seznamu bloků vybereme ten, který chceme vložit do výkresu (Obr. 8) a vybereme zdali bod vložení budeme zadávat na obrazovce nebo jej zadáme nyní. Volba způsobu určení bodu vložení má následně vliv na to, jakým způsobem budeme vyzváni k vyplnění atributů (viz. Obr. 9 a 10).
Obr. 8 – výběr bloku k vložení
Při vložení bloku s atributy do výkresu přímým zadáním vkládacího bodu, jsme vyzváni k vyplnění atributů prostřednictvím tabulky (Obr. 9). V případě, že zadáváme bod až přímo na obrazovce jsme vyzváni k vyplnění atributů prostřednictvím příkazového řádku a to postupně po jednotlivých atributech (Obr. 10)
Obr. 9 – výpis atributů uceleně v tabulce
Obr. 10 – výpis atributů postupně v příkazovém řádku
Velmi často je zapotřebí upravit obsah již vyplněného razítka. To je možné prostřednictvím místní nabídky (pravé tlačítko myši) a Upravit atribut, nebo je možné dialog otevřít poklepáním levým tlačítkem myši na blok nejlépe na některou z čar. V obou případech se zobrazí stejná tabulka s atributy, bez ohledu na to, jakým způsobem jsme blok vkládali (Obr. 11).
Obr. 11 – tabulka s atributy bloku, kde je možné měnit jejich hodnoty
Definice nové šablony výkresů:
V této části si popíšeme jak lze vytvořit šablonu a jak se nastaví, aby při novém souboru se spouštěla právě námi definovaná šablona.
Šablonu vytvoříme ze souboru, ve kterém máme definované bloky, styly, hladiny, atd. Šablonu vytvoříme tak, že v menu vybereme možnost „Uložit jako“ a vybereme možnost „výkresová šablona aplikace AutoCAD“ (Obr. 12). Při ukládání šablony můžeme zvolit jednotky a doplnit její popis.
Výchozí složka pro ukládání šablon:
Dokument a SettingsUživatelLocal SettingsData aplikacíAutodeskAutoCAD Mechanical 2011R18.1csyTemplate, avšak pro práci více uživatelů v síti doporučuji šablonu ukládat na veřejně přístupné uložišti v síti, aby všichni uživatelé měli dostupné aktuální šablony.
Obr. 12 – menu – uložení šablony výkresu
Tímto způsobem jsme vytvořili šablonu AutoCAD. Ideální pro rychlou práci se šablonou je, aby se šablona otevřela vždy, když chceme otevřít nový soubor. Nastavení výchozí šablony pro nový soubor můžeme nastavit v možnostech aplikace AutoCAD (Obr. 13).
Obr. 13 – menu – možnosti
V záložce soubory nalezneme položku „Nastavení šablony“, ve které se nachází „Výchozí název souboru šablony pro RNOVÝ“ (Obr. 14). Po nadefinování této položky se po volbě nového souboru, vždy otevře nadefinovaná šablona.
Obr. 14 – Možnosti – nadefinování šablony otevírané při novém výkresu (v rámečku: cesta k již definované šabloně)
Související články:
- AutoCAD – Vytváření bloků s proměnnými parametry (razítka) – 2. část