Implementace. Vyhozené peníze?
Implementace software spočívá v několika základních krocích. Prvním krokem je školení lidí, kteří se software budou pracovat. A už zde narážíme na první problém, protože ve většině případů lidé školen…
Implementace software spočívá v několika základních krocích. Prvním krokem je školení lidí, kteří se software budou pracovat. A už zde narážíme na první problém, protože ve většině případů lidé školení považují za ztrátu času a domnívají se, že se samovzděláváním dostanou mnohem dál, než když stráví dva nebo tři dny intenzivní výukou v používání aplikace. Takovou pověst si klasická školení získala především tím, že během dvou až tří dnů se snaží školitel obeznámit posluchače s co největším množství informací o software, což má za následek poměrně vysokou rychlost přednesu a menšího času na procvičování. Ne každý je pak takové množství informací schopen zpracovat a kvůli tomu hodnotí školení negativně. Navíc, pokud software nezačne používat ihned po školení, do týdne až dvou zapomene valnou část informací, které na školení nabyl.
Proto, pokud se majitel firmy rozhodne, že své zaměstnance nechá proškolit, měl by dohlédnout na to, aby se software začal ihned používat a tím neohrozil investici, kterou školení bezesporu je.
Na rozdíl od školení je implementace dlouhodobý proces, který běžně trvá 10-20 pracovních dní. Díky tomu je možné, aby se intenzita školení snížila a v prvních dvou dnech probíhalo školení pouze základních dovedností, které jsou ihned procvičovány, přičemž lektor se může, díky nižší hustotě informací, více věnovat jednotlivým posluchačům. Po tomto úvodu přichází okamžité nasazení vědomostí v praxi, kde se projektanti snaží využívat svých nabytých znalostí na vlastním konkrétním reálném projektu. Nejdůležitější výhodou implementace je pak to, že jim při tomto snažení asistuje lektor, takže se projektanti nemusí bát, že by jejich produktivita klesla. Naopak, z praktické aplikace vyplývá, že jejich produktivita, oproti klasické metodě tvorby projektové dokumentace, narůstá. Lektor je na místě přítomen po celou pracovní dobu, během níž pomáhá jak jednotlivým projektantům, tak celému projekčnímu týmu, a to ve správném založení a vedení projektu po CAD stránce.
Intenzita dotazů v průběhu implementace postupně klesá s tím, jak se zdokonaluje znalost jednotlivých projektantů. Tím ale práce lektora zdaleka nekončí. Aplikace využívající technologie BIM, jako například Revit Architecture, nejsou jen „jednoduchým kreslítkem“, ale jsou to sofistikované systémy, které je nutné na začátku dobře nastavit, aby v nich byla práce efektivní. Toto počáteční nastavení se snažíme řešit ještě před započetím implementace, ale většinu práce je stejně nutné odvést až při reálném nasazení v praxi. Každá firma, i když se řídí základními zvyklostmi kreslení stavebních výkresů, má své speciální požadavky, a tak je nutné vždy systém nějakým způsobem přizpůsobit.
Jak bylo uvedeno na začátku, implementace je pojem, který zná jen velmi malý okruh lidí. Tento okruh se postupně snažíme rozšířit spoluprácí s projekčními ateliéry, které v technologii vidí usnadnění práce, konkurenční výhodu a budoucnost projektování. Jedním z těchto ateliérů je i Real Development Design spol. s.r.o.
… věřil jsem, že 3D projektování a sofistikované propojení na další využití, jakými jsou např. výkazy výměr, seznam a vyobrazení prvků ve stavbě až po převod pro další profese, statikou počínaje a TZB konče, má smysl. K mému velkému zklamání jsem ale zažil jen 2D aplikace a složité přenášení dat. Pokaždé, když jsem byl u možnosti 3D zavést, někdo nám prostě vysvětlil, jak je to složité… říká Ing. Lubomír Špaček, jednatel společnosti Real Development Design spol. s.r.o.více zde .
O dalších možnostech implementace se dočtete zde.