AutoCAD ve stavební praxi, 5. díl
Úvod Kdo by razítka a popisky neznal, jsou součástí každého výkresu. Dle názoru odborné veřejnosti se jedná o nejdůležitešjí část, která na výkresu musí být, otázkou však je, jak jednoduše a snadno vš…
Úvod
Kdo by razítka a popisky neznal, jsou součástí každého výkresu. Dle názoru odborné veřejnosti se jedná o nejdůležitešjí část, která na výkresu musí být, otázkou však je, jak jednoduše a snadno všechny razítka vyplnit. Dosti veršování a slovních hrátek a přesuňme se na začátek. Právě čtete další díl na miniseriálu AutoCAD ve stavební praxi, který se bude v tomto díle věnovat efektivnímu vyplňování razítek (rozpisek), jejich správě a způsobu, jak lze pomocí jednoho nástroje AutoCADu vyzrát na problém, který trápí nejednu projekční kancelář nebo studenta.
Jistě se řada projektantů shodnou s názorem autora článku, že při tvorbě výkresové dokumentace se nejprve soustředíme na kresbu samotnou a razítko včetně vyplnění jeho údajů je věcí, která přijde na řadu teprve tehdy, až potřebujeme výkres poslat někomu oficiálně či dokumentaci vyexpedovat. Při méně obsáhlých projektech je otázka vyplnění razítek ve výkresech otázkou chvilky, ovšem u projektů rozsáhlejších může tato činnost zabrat chvilku podstatně delší a je radno s ní počítat. Tento článek by Vám měl ukázat, jak lze tuto činnost usnadni, urychlit a zefektivnit.
Ptáte se, co za revoluční funkci v AutoCADu toto umožní? Odpověď je prostá, ten kouzelný nástroj se jmenuje Správce sady listů a v AutoCADu je obsažen již od verze 2005. Nástroj je tu tedy dlouho, ale jak už to bývá zvykem, ještě si k němu uživatelé nenašli cestu. Pojďme si tedy ukázat směr, kudy se ubírat a první věc, kterou kterou bychom měli udělat, je vysvětlit si princip fungování Správce sady listů.
Správce sady listů
Co to správce sady listů je aneb trocha teorie z nápovědy AutoCADu:
Správce sady listů … umožňuje uspořádat rozvržení výkresu do pojmenovaných sad listů.
Sada listů … uspořádaná a pojmenovaná skupina listů z několika výkresových souborů.
List … vybrané rozvržení z výkresového souboru.
Obrázek: Schema správy sady listů
Pomocí Správce sady listů můžete spravovat výkresy jako sady listů. Sada listů je uspořádaná a pojmenovaná skupina listů z několika výkresových souborů. List je vybrané rozvržení z výkresového souboru. Rozvržení z libovolného výkresu lze importovat do sady listů jako očíslovaný list. Listy v sadě listů lze přenášet, publikovat a archivovat jako jednotku.
Laicky řešeno každé rozvržení ve Vašem výkrese může být listem, který začleníte do sady listů a tuto sadu spravujete skrze správce sady listů. Kdybychom si to chtěli přiblížit ještě více, pak si představte vytisknutý výkres (list), ten dáte do složky (sady listů) a pak to vše dáte do složky s mašličkami (soubor sady listů … DST) a předáte investorovi. Nespornou výhodou sady listů je i to, že člověk vidí členění dokumentace v jediném okně palety nástrojů, ze kterého uživatel může soubory nejen tisknout, ale i otevírat.
Obrázek: Správce sady listů
Sada listů je soubor s příponou *.DST, který obsahuje následující informace:
• členění sady listů (podsad a listů)
• odkazy (absolutní cesty) na jednotlivé listy
• uživatelské vlastnosti sady listů
Vyplňování razítek
Sada listů má vlastnost, kterou ne všichni uživatelé využívají a tou je možnost přiřazení uživatelských vlastností. Tato vlastnost v kombinaci s textovými poli se přímo nabízí k zadání obvyklých položek razítka, která by měla být na všech výkresech totožná (0,000, název stavby, místo stavby, číslo stavebního objektu, investor, jméno a příjmení projektanta, architekta, stupeň dokumentace, datum zpracování atp.).
Prakticky to vypadá tak, že si vytvoříte jednu sadu listů, které přiřadíte požadované uživatelské vlastnosti a na tyto vlastnosti odkážete textovými poli v jednom razítku, které si pak rozkopírujete do všech výkresů. Samozřejmě se setkáme se situací, kdy ne vždy lze udáje zobecňovat a použít shodné hodnoty ve všech razítkách (např. označení stavebního objektu, jméno autora výkresu atd.) a nezbude nám než tuto hodnotu zadávat individuálně nebo si např. pro jiný stavební objekt vytvořit samostatnou sadu listů.
Tvorba sady listů
Před tvorbou sady listů si nastavte veškerá rozvržení ve výkresech, přiřaďte jim formát, tiskárnu, oblast tisku, styl vykreslování atd.
Dále je vhodné ujasnit si názvy souborů a členění adresářů projektu. Při importu rozvržení do sady listů se do sady zapíše jen odkaz v podobě absolutní cesty k souboru, pokud tedy soubor přejmenujete nebo změníte adresářovou strukturu projektu, pak je nutné opravit i odkaz nebo naimportovat rozvržení znovu.
Doporučení:
• Soubor DST je vhodné umisťovat do kořenové složky projektu
• Neotvírejte víc jak jednu sadu listů v sezení AutoCADu. Pokud je otevřena více jak jedna sada listů, AutoCAD má problémy s identifikací správného souboru sady listů a přebíráním hodnot pro textová pole. Může se tedy stát, že textová pole budou vyplněna špatně.
Příklad
Princip a možnosti sady listů si můžete vyzkoušet na tvorbě sady listů a rozpisky pro semestrální projekt zpracovávaný pro studenty Fakulty stavební v Brně.
Tvorba sady listů
1. Zobrazíme si Správce sady listů (příkaz _SHEETSET nebo klávesová zkratka Ctrl+4)
2. Rozvineme nabídku v levém horním rohu palety, zvolíme Nová sada listů…
3. Sadu listů vytvoříme z existujích výkresů, klepneme na tlačítko Další
4. Zadejte název sady listů (Projekt VUT FAST), její popis (Sada listů pro projekt VUT FAST.), místo uložení a klepněte na tlačítko Vlastnosti sady listů.
5. V otevřeném dialogu je vlevo dole tlačítko Upravit uživatelské vlastnosti…., klepněte na něj a přidejte si k sadě listů pomocí tlačítka Přidat… tyto vlastnosti:
PREDMET Název předmětu
STAVBA Název stavby
SO SO 01 Stavební objekt
CLENENI F.1 Architektonicko stavební řešení
VYPRACOVAL Jméno Příjmení
KONTROLOVAL Jméno Příjmení
GARANT Jméno Příjmení
DATUM 00/2000
STUPEN PROJEKT
SKUPINA Skupina
SEMESTR zimní/letní
0000 000,00
6. Dialogy zavřete stiskem tlačítka OK, pak klepněte na tlačítko Další a přejdeme k přidání souborů Vašeho projektu.
7. Před přidáním nastavte Možnosti importu zaškrtnutím voleb:
– Použít název souboru jako prefix názvu listu
– Vytvářet pod-sady podle struktury složek
– Ignorovat složku nejvyšší úrovně
8. Pro přidání souborů s rozvrženími stiskněte tlačítko Procházet a vyberte soubory pro import. Po přidání lze odznačit rozvržení, které si importovat nepřejete.
9. Potvrďte vše stiskem tlačítka Další a Dokončit.
Tvorba textových polí
1. Otevřeme si výkres s razítkem a editujeme některý z textů.
2. Vymažeme zaspanou hodnotu a stiskem pravého tlačítka myši vyvoláme místní nabíku, kde vybereme možnost Vložit pole…
3. Ze seznamu kategorií polí vybereme Sada listů.
4. Ze seznamu názvů polí vybereme Sada listů.
5. Vybereme požadovanou vlastnost.
6. Nastavíme a naformátujem textové pole dle potřeby a pole do textu vložíme.
7. Obdobným postupem nadefinujeme i ostatní položky razítka.
A to jest vše, nyní postačí takto nastavené razítko rozkopírovat i do dalších výkresů a hodnoty razítka se automaticky vyplní z načteného souboru sady listů (je nutné však provést, uložení souboru nebo regeneraci objektů).
Expedování projektu aneb hromadný tisk
Sada listů je velmi užitečným nástrojem, který nám umožní i vytisknutí všech nebo jen vybraných listů (výkresů), které jsou do ní zahrnuty s možností volby počtu výtisků. Veškerá nastavení jsou pri tisku přebírána z rozvržení, vyplatí se tedy věnovat velkou pozornost při jeho tvorbě (výběru oblasti tisku, stylů vykreslování, formátu atd.). Vpodstatě to funguje tak, že otevřete pouze soubor sady listů, vyvovoláte místní nabídku, zvolíte možnost Publikovat – Publikovat na plotr a o vše ostatní se AutoCAD postará již sám. Odpadá tedy zdlouhavé otevírání všech výkresů a jejich tisk pomocí dialogu pro vykreslení (Ctrl+P). Je nutno dodat, že hromadného tisku lze docílit i pomocí příkazu PUBLIKUJ (_PUBLISH).
Proměnné
Na závěr uvádím i některé proměnné, které souvisí s prvky nebo funkcemi, které byly v článku popisovány nebo zmíněny.
- FIELDDEVAL … řídí způsob aktualizace polí. Nastavení je uloženo jako součet hodnot,
- FIELDDISPLAY … určuje, zda jsou pole zobrazena s šedým pozadím,
- SSMAUTOPEN … nastavení automatického otevření Správce sady listů,
- SSLOCATE … řídí, zda bude sada listů asociovaná s výkresem otevřena při otevření výkresu,
- UPDATETHUMBNAIL … řídí aktualizaci náhledů ve Správci sady listů. Nastavení je uloženo jako součet hodnot.
Poznámky
- Textová pole se aktualizují při regenerování, uložení nebo tisku.
- Správce sady listů a textová pole jsou funkce dostupné v AutoCADu od verze 2005.
- Pro vyplňování rozpisek, lze použít i jiná pole než ta ze správce sady listů a to např. uživatelských vlastností souboru. Po vyzkoušení obou variant autorovi článku přišla kompaktnější a lepší varianta s vlastnostmi uloženými v sadě listů, která je popisována v článku.
- Pro zdatnější uživatele je možnost razítko výkresu vytvořit jako jediný blok s atributy, ale princip vyplňování a práce se sadou listů by byl obdobný.
Soubory ke stažení
Související články:
- AutoCAD ve stavební praxi, 5. díl