Novinky ve správě konstrukčních pracovních prvků v Autodesk Inventoru 2011
Pomocné nástroje pro práci v prostoru poskytují uživateli jakéhokoliv konstrukčního software výrazné zjednodušení práce s prostorovými objekty. Tohoto si byli vědomi vývojáři Autodesk Inventoru a přin…
Pomocné nástroje pro práci v prostoru poskytují uživateli jakéhokoliv konstrukčního software výrazné zjednodušení práce s prostorovými objekty. Tohoto si byli vědomi vývojáři Autodesk Inventoru a přináší s novou verzí produktu na trh celou řadu vylepšení, které zefektivní práci především v oblasti tvorby složitějších modelů a ploch. Starší verze Autodesk Inventoru umožňovaly tvorbu pomocných pracovních prvků pouze kombinací výběru určitých objektů přímo na modelu. Tento, i když velmi jednoduchý a intuitivní postup, byl nedostačující především při zpracování tvarově náročných součástí. Výrazné vylepšení nástrojů a postupů práce je ovšem vidět až při tvorbě ploch, u kterých jsou často pomocné pracovní prvky jediným záchytným objektem pro přesnou definici pozičních hodnot.
Nové definice pracovních prků jsou rozsáhlejší a snadno dostupné
Autodesk vylepšil nástroje v aktuální verzi svého produktu především v oblasti jednoznačnosti selekce definičních objektů a dostupnosti jednotlivých voleb. Nástroje pro tvorbu pomocných pracovních prvků jsou k dispozici v nabídce ve třech základních sadách podle typu pracovního prvku a jeho významu. Již tradičně je toto rozdělení na pracovní body, osy a roviny. U každého typu prvku je k dispozici podnabídka s rozsáhlými možnostmi definice jednotlivých modifikátorů. Z pohledu uživatele jsou tak tradiční postupy rozšířeny a jsou jednoznačnější.
Nabídka definic pracovních bodů
V oblasti tvorby a zpracování ploch jistě uvítají uživatelé rozsáhlé možnosti definice pracovních bodů, a to nejen v jejich fixní podobě, ale také v podobě generované přímo z existující geometrie. Pracovní body mohou být samozřejmě využity nejen pro tvorbu součástí, ale také například pro definici trajektorií při konstrukci potrubí. Právě v této oblasti se stávala správná definice řídících bodů často velmi složitým konstrukčním oříškem. Pomocí nových nástrojů lze dále například snadno určit průsečíky rovin, čar, případně jejich kombinaci. Tyto reference bylo nutné dřív vybírat zdlouhavým cyklováním výběru objektů s častou nutností realizace pomocných konstrukcí.
Nabídka definic pracovních os
Tvorba pracovních os rozšiřuje možnosti definice těchto pracovních prvků v sjednocení přístupu k objektům rotačního tvaru a to jak v rovině, tak v prostoru. Autodesk Inventor nyní umožňuje snadné vytvoření pracovních os jako průsečíků rovinných a prostorových objektů. Není nutné opět využívat zdlouhavé cyklování výběru. Zjednodušení definice pracovních os využije uživatel například při tvorbě profilů pro šablonování a tažení. Pracovní osy lze také prokládat k nerotačním rovinným tvarům, například k elipse.
Nabídka definic pracovních rovin
Zřejmě nejrozsáhlejší nabídku možností definice pracovních prvků najdeme v Autodesk Inventoru 2011 v sekci pomocných pracovních rovin. Tyto patří obecně k nejpoužívanějšímu typu pracovního prvku při tvorbě součástí i sestav. V nové verzi aplikace nejdeme mimo tradiční obecné zadávání rovin pomocí přímého výběru navíc dvanáct samostatných možností definic. Práce s přímou definicí pracovní roviny je nejen rychlejší, ale umožňuje uživateli výběr zcela jednoznačného postupu, který vytvoří žádaný objekt. Odpadá tak navíc nutnost modifikace výběrového filtru objektů. Pracovní roviny lze přímo definovat jak pomocí dalších pracovních rovin, ale lze také zvolit přístupy vázané na geometrii součásti, pracovní body, případně pracovní osy.
Definice a modifikace pracovních prvků je doplněna již tradičními nástroji pro jejich interaktivní umístění a zadávání případných rozměrových parametrů typu vzdálenost a úhel.
Přímé nastavení parametrů
Související články:
- Novinky ve správě konstrukčních pracovních prvků v Autodesk Inventoru 2011