Pracujeme s tolerancemi a uloženími v Autodesk Inventoru
Jedním z nejběžněji používaných předpisů při tvorbě konstrukční dokumentace jsou rozměrové tolerance. Tyto zaručují vzájemnou vyměnitelnost součástí a jsou součástí téměř každého poctivě provedeného v…
Jedním z nejběžněji používaných předpisů při tvorbě konstrukční dokumentace jsou rozměrové tolerance. Tyto zaručují vzájemnou vyměnitelnost součástí a jsou součástí téměř každého poctivě provedeného výrobního výkresu. Tolerování rozměrů patří k pravidlům, která musí byt respektována jak na straně vývoje, tak na straně výroby. Vývojáři Autodesku si význam tolerování uvědomují a integrují do svých inženýrských nástrojů pomůcky usnadňující práci s tolerancemi rozměrů.
Z hlediska metodiky tvorby modelu bych rád zdůraznil, že tolerance rozměrů jsou předepisována nejčastěji až na úrovni výkresové dokumentace. Všechny modely jsou vytvářeny na své jmenovité rozměry bez definice hodnot tolerancí. Toleranční analýza, která je v Autodesk Inventoru k dispozici je primárně určena pro optimalizaci rozměrů, hmotností a průřezových charakteristik. Přesto najdeme v Autodesk Inventoru pro práci s rozměrovými tolerancemi celou řadu velmi užitečných nástrojů, které mohou nahradit složité vyhledávání hodnot v tabulkách a tím urychlit běžné postupy.
Řadu potřebných informací o tolerování rozměrů najdete ve znalostní databázi
Pokud začneme u čistě teoretických nástrojů, které neobsahují žádné pomocné aktivní nástroje, je součástí Autodesk Inventoru poměrně široký obsah problematiky tolerování rozměrů. Tyto informace nalezneme ve znalostní databázi, která je součástí tradiční nápovědy aplikace. Informace jsou uspořádány do přehledných oblastí a je možné je snadno vyhledávat.
Toleranční kalkulátor
Prvním z aktivních nástrojů, umožňující řešit určitou oblast výpočtů v oblasti tolerance rozměrů, je jednoduchý toleranční kalkulátor. Jeho použitím můžeme získat zdatného pomocníka pro řešení analýzy složitějších tolerančních problémů především v oblasti produkce výrobků na CNC strojích, které jsou specificky kótovány pomocí řetězců kót. Kalkulátor najde také uplatnění i v jiných specifičtějších oblastech analýz rozměrů.
Efektní zpracování tolerančních polí a stupňů přesnosti
Osobně mám velmi oblíben nástroj, který jako kdyby vypadl z učebnice technického kreslení. Tento nástroj je aktivním výpočtovým kalkulátorem pro určení charakteristik uložení. Umožňuje velmi snadnou a rychlou definici poloh tolerančních polí v soustavě jednotné díry a jednotného hřídele s okamžitou analýzou vůlí respektive přesahů. Veškeré výsledné hodnoty jsou ihned přepočítávány po jejich změně a zobrazovány v pravé části dialogu (nutno rozbalit šipkou).
Výpočet lisovaných uložení
Zajímavým doplňkem, který lze využít při řešení specifických problému tvorby nerozebiratelných spojení je kalkulátor lisovaných uložení. Je zpracován opravdu prakticky a to nejen z hlediska určení potřebných rozměrových přesahů jednotlivých součástí, ale také z hlediska použité výrobní technologie zahrnující především teploty zpracování, která má přímý vliv na deformační odpor.
Jediným problémem pro začínajícího uživatele může být u těchto kalkulátorů jejich dohledání. Osobně využívám v této oblasti přepnutí Autodesk Inventoru do staré nabídky příkazu, které je dostupné v záložce změny barev pracovní plochy. Veškeré příkazy jsou pak dostupné z nabídky příkazů ve funkci Design Akcelerátoru (rozbalení nabídky v nabídce příkazů).
Rozměr u kterého je nutné doplnit toleranci
Závěrem svého článku doplním pouze pro úplnost postup správného zápisu tolerancí rozměrů ve výkrese. Autodesk Inventor primárně zobrazuje po definici kóty pouze jmenovité rozměry součástí, které jsou převzaty v rámci nastavené přesnosti z modelu a odpovídají hodnotám rozměrových parametrů. Z praxe se ukazuje, že jen velmi malé procento uživatelů přebírá do výkresů tyto technologicky nepřizpůsobené hodnoty a volí radši cestu nové definice správně umístěné kóty. Pro zápis tolerance, a to jak klasické (plus, mínus), tak v jednotlivých tolerančních soustavách používáme převážně dialogového panelu úpravy kóty. Potřebné symboly lze doplnit z nabídky.
Dialogový panel editace textu
Související články:
- Pracujeme s tolerancemi a uloženími v Autodesk Inventoru