portál uživatelů
softwarů Autodesk

Parametrické modely – propojení Inventoru s tabulkovým procesorem (Excel) – 1. část

Strojírenství

Postup si ukážeme na jednoduché řemenici, kterou můžete v Inventoru vytvářet i pomocí Design Akcelerátoru, avšak pro pochopení propojení aplikací je ideální. Budeme tedy potřebovat excelovský so…

Parametrické modely – propojení Inventoru s tabulkovým procesorem (Excel) – 1. část

Postup si ukážeme na jednoduché řemenici, kterou můžete v Inventoru vytvářet i pomocí Design Akcelerátoru, avšak pro pochopení propojení aplikací je ideální.

Budeme tedy potřebovat excelovský soubor, který obsahuje rozměry řemenice. Naším cílem není brát rozměry z pouhé tabulky v Excelu, nýbrž automatizovat cyklus vytváření modelu. Proto bude náš soubor obsahovat i výpočet řemenice, ze kterého budou načítány rozměry.

Takový soubor se skládá minimálně ze dvou listů, listu s rozměry a listu s výpočty. List s rozměry musí být první v pořadí a měl by být seřazen dle Obr. 2, v opačné případě nebudou parametry importovány správně.

List s výpočty (Obr. 1) obsahuje výpočet řemenice, vč. drážky pro pero, tabulek s rozměry drážek pro řemeny a drážek pro pera, normalizovanými délkami řemenů, tak aby v rámci výpočtu byli tyto hodnoty voleny automaticky na základě vypočtených hodnot.

Obr. 1 – list s výpočty

Druhým listem je list s rozměry, který je provázán s listem výpočty. Tento list musí být v sešitu na prvním místě, jelikož zadaná počáteční buňka od které se importují rozměry je brána automaticky z prvního listu. Ideální seřazení jednotlivých sloupců tak, aby vaše parametry byly naimportovány správně je zobrazeno na Obr. 2. První sloupec obsahuje označení vašeho parametru, které budete vybírat z výpisu parametrů při kótování, druhý obsahuje hodnotu (rozměr) a třetí obsahuje jednotky. Při neuvedení sloupce obsahujícího jednotky jsou brány automaticky výchozí jednotky (např. mm). Problém nastane v případě parametru určeného pro úhel, kde Inventor očekává stupně.

Obr. 2 – list s rozměry

Samotný postup začneme tím, že naimportujeme parametry z našeho excelu do Inventoru, pomocí funkce parametry v záložce správa.
 

Obr. 3 – funkce Parametry

Otevře se tabulka s výpisem veškerých parametrů, které jsou nyní v modelu použity (Obr. 4). Ikonou připojit vyhledáme v počítači soubor (*.xls, *.xlsx).

Pozn.:
Někdy se stává, že ve složce, kde je tento soubor umístěn Inventor zobrazuje, že takový soubor v dané složce není. Soubor otevřete ručním vypsáním části názvu soboru do kolonky Název souboru, následně Inventor již soubor nabídne.

 

Obr. 4 – tabulka s parametry – připojení externího souboru

Po naimportování souboru, se mezi parametry přidají nové parametry s odkazem na importovaný soubor (Obr. 5).

 

Obr. 5 – tabulka s parametry – s připojenými parametry

Přeskočíme nyní až ke kótování nového náčrtu. V uvedeném případě se jedná o polovinu bokorysu řemenice, který budeme následně rotovat. Pro názornost skica obsahuje i drážku pro řemen, což není úplně praktické z hlediska využití možností parametrů jak si ukážeme v 2. části článku. Kótování skici provádíme klasickými nástroji – Obecná kóta (Obr. 6).

Obr. 6 – nástroj Obecná kóta

Rozdíl mezi klasickým kótováním a parametrickým je, že nechceme, aby kóta byla číselná hodnota nýbrž výraz obsahující proměnnou hodnotu. Kliknutím na šipku v editaci kóty rozevřeme nabídku a zvolíme možnost „Výpis parametrů“ (Obr. 7).

 

Obr. 7 – volba Výpisu parametrů

Následně se otevře nabídka parametrů, ze které vybereme požadovaný parametr a kliknutím potvrdíme (Obr. 8).

Obr. 8 – výpis parametrů

Po potvrzení se místo číselné hodnoty kóty, vyplní výraz (Obr. 9) obsahující číselnou hodnotu definovanou v tabulce parametrů (Obr. 5).

Obr. 9 – kóta obsahující parametr R

Při kótování dalších rozměrů se v nabídce, kde jsme volili volbu „Výpisu parametrů“ nabízí i parametry, které jsme již použili (Obr. 10).

Obr. 10. – nabídka již použitých parametrů

 
Takto pokračujeme až do zakótování celého náčrtu. Kóty obsahující parametr rozeznáme od kót s číselnou hodnotou tak, že před rozměrem kóty je „fx:“ (Obr. 11).
 

Obr 11. – zakótovaný náčrt pomocí parametrů

 
Řemenice vytvořená rotací výše uvedené skici je na Obr. 12.

Obr. 12 – řemenice

Jelikož jsou součástí listu výpočty i výpočty a tabulky s normalizovanými rozměry drážky pro pero, vytvoříme drážku taktéž pomocí parametrů (Obr. 13). V pokračování článku si ukážeme jak je možné do modelu zavést i více typů radiálního pojištění (těsné pero, drážkování, …).

Obr. 13 – skica pro drážku pro pero

Pomocí parametrů je možné vytvářet kóty, ale zároveň je možné parametry zavést i do funkcí neobsahujících skici, např. fce. zaoblení (Obr. 14).

Obr. 14 – funkce zaoblení

Obdobně jako u kót, můžeme po kliknutí na hodnotu vyvolat místní nabídku a zvolit parametr (Obr. 15).

Obr. 15 – volba parametru

Výše uvedenými způsoby dokončíme parametrický model. Rozměry modelu jsou definovány v tabulce parametrů, která je importována z Excelu z listu rozměry. List rozměry obsahuje hodnoty vypočtené v listu výpočty (Obr. 16). 

Obr. 16 – schéma provázanosti parametrů (před aktualizací)

Po zadání nových vstupních hodnot a aktualizaci parametrů v Inventoru aktualizujeme model (skicu) viz. příklad na Obr. 17. 

Pozn.:
Příležitostně se mi stává, že Inventor neaktualizuje hodnoty v tabulce parametrů ani po aktualizaci. V tomto případě se mi osvědčilo vyvolání místní nabídky na odkazu na soubor v tabulce parametrů a nové zadání počáteční buňky (respektive ponechání původní). Po tomto kroku jsou hodnoty ihned aktualizovány.

Obr. 17 – schéma provázanosti parametrů (po aktualizaci)