Generátor čelních ozubených kol v Inventoru.
Obsáhlé informace o návrhu a výpočtu čelních ozubených kol nalezneme opět v Příručce technika, kterou spustíme ze záložky Návrh, obsažené v části Převod energie. Obrázek 1 Z téže záložky spustíme i v…
Obsáhlé informace o návrhu a výpočtu čelních ozubených kol nalezneme opět v Příručce technika, kterou spustíme ze záložky Návrh, obsažené v části Převod energie.
Obrázek 1
Z téže záložky spustíme i vlastní Generátor komponent – čelní ozubená kola převodu (Obrázek 1). V záložce Návrh nejdříve zvolíme scénář, který vyhovuje našim požadavkům. Volba ovlivňuje možnost zadávání vstupních hodnot. Aktivní tedy zůstávají jen okénka s požadovanými daty. Úhel sklonu pro šikmá ozubení, metodu korekce a její velikost volíme sami.
V částech dialogového panelu označených jako Kolo 1 a 2 nejdříve vybereme, zda model kola do sestavy vložíme jako samostatnou komponentu, či prvek. Pokud některé z kol vytvořit nechceme, zaškrtneme třetí volbu. Prvek použijeme tehdy, když pastorek je součástí hřídele. Průměr válcové části pro pastorek musí mít minimálně rozměr hlavové kružnice ozubení.
Obrázek 2
Osové umístění obou kol definujeme válcovými plochami, či osami a bok kola rovinou, či rovinnou plochou (Obrázek 2).
Obrázek 3
Obrázek 3 ukazuje panel Náhled, který vyvoláme ze záložky Návrh (Obrázek 1). Rozměrová část uvádí podstatné rozměry obou kol i s názornými náčrty.
Obrázek 4
Další záložky prezentují buď vzájemný záběr obou kol, anebo záběr tvořícího hřebenu s každým kolem zvlášť (Obrázek 4). V obou případech lze pro lepší názornost zapnout animaci pohybu.
Obrázek 5
Rozšířením dialogového panelu z Obrázku 1 doprava vidíme výsledné hodnoty převodu (Obrázek 5).
Obrázek 6
Jeho dalším rozšířením směrem dolů pak můžeme přímo ovlivnit způsob výpočtu geometrie soukolí (Obrázek 6).
Obrázek 7
V horní části karty Výpočet (Obrázek 7) nejdříve volíme metodu pevnostního výpočtu. Potom podle vybraného typu výpočtu zatížení zadáme jeho vstupní hodnoty. Dalším krokem je volba materiálu. Vypočtené výsledky i s barevně označenými překročenými hodnotami jsou v pravé části.
Obrázek 8
Pro snazší volbu materiálu vyvoláme editovatelný dialogový panel s možností přidat další materiály (Obrázek 8).
Obrázek 9
Ve spodní, rozšířené části karty Výpočet (Obrázek 9) se nastavuje již zmíněný Typ výpočtu zatížení. Typ výpočtu pevnosti je implicitně nastaven na Kontrolní výpočet navrženého soukolí. Po jeho přepnutí můžeme nechat navrhnout materiál, nebo geometrii.
Obrázek 10
Tlačítkem Součinitelé v předešlém obrázku vyvoláme dialogový panel (Obrázek 10). Ukazuje součinitele používané při výpočtech, včetně jejich použitých hodnot. Můžeme je i přepsat na vlastní hodnoty. Tlačítkem pod číslem 1 vyvoláme panel Kinematické schéma (Obrázek 11).
Obrázek 11
Panel zahrnuje deset možných uspořádání převodovky (měníme je tažením posuvníku), pro která navrhuje rozměry. Nabízí i velikosti druhých kol na příslušných hřídelích (pokud mají být obsažena).
Obrázek 12
Po zavření generátoru, vytvoří systém (dle zadání) na zvoleném místě v sestavě příslušné soukolí (Obrázek 12). Pokud má být kolo součástí hřídele, pak daný hřídel upraví a v případě komponentu vytvoří válec s ozubením. Jeho další úpravy je nutné provádět uvnitř podsestavy výpočtu ozubení.
Jelikož výpočty ozubených kol jsou velmi pracné, pak možnost využití popsaného Generátoru čelních ozubených kol při jejich návrhu a konstrukci je jistě přínosem.
Související články:
- Generátor čelních ozubených kol v Inventoru.