Stavební nadstavby pro AutoCAD
AutoCAD jako takový je komplexní nástroj, který lze použít pro jakékoliv konstrukční odvětví a stal se synonymem pro CAD programy. Program samotný je vlastně univerzální rýsovací prkno, které s…
AutoCAD jako takový je komplexní nástroj, který lze použít pro jakékoliv konstrukční odvětví a stal se synonymem pro CAD programy. Program samotný je vlastně univerzální rýsovací prkno, které si můžete přizpůsobit Vašim profesním potřebám skrze různá nastavení, přizpůsobení nebo nadstavbové aplikace. Tento článek Vás seznámí se stavebními nadstavbami pro architekty a stavební projektanty, které jsou používány v projekčních kancelářích a českých školách pro tvorbu 2D výkresové dokumentace. Upozorňuji, že nadstavbové aplikace většinou pracují s funkcemi ARX, LSP a VLX, které jsou podporovány pouze v AutoCADu; v AutoCADu LT podpora pro tyto aplikace není zahrnuta, a proto nadstavby nemusí až na výjimky fungovat. Článek představuje přehled základních zdarma dostupných nadstaveb pro stavebnictví.
ARmenu
Nadstavba, která vznikla na půdě jedné ze zlínských projekčních kanceláří. Obsahuje řadu bloků a užitečných funkcí a dodnes je používána např. studenty oboru Stavitelství na SPŠ Zlín. Nadstavba umí kreslit okna, dveře do stěn, automaticky odměřuje a umísťuje výškové kóty, naleznete v ní katalog nejčastěji používaných bloků pro stavebnictví a mnohé další šikovné vychytávky. Od jejího vydání však nebyla aktualizována a dnes je již často překonána standardními funkcemi AutoCADu.
Licence: zdarma
Odkaz: není
GGmenu
GGmenu je druhou zdarma dostupnou nadstavbou, která byla vytvořena pro usnadnění projektantské práce v rámci prostředí projekční kanceláře a studia na VUT FAST. GGmenu tvoří soubor volně dostupných nástrojů a užitečných funkcí AutoCADu pro architektonicko-stavební profese a související obory. Nadstavba je sbírkou nástrojů, utilit a uživatelských souborů získaných zdarma z různých zdrojů. Nadstavba neobsahuje uživatelské soubory jako např. šrafovací vzory, typy čar pro stavební výkresy a situace. Tyto a mnohé další uživatelské soubory, jako např. dynamické bloky naleznete v balíku CAD standardů pro AutoCAD.
Výběr funkcí nadstavby GGmenu:
- kreslení tepelné izolace, hydroizolace, schodiště v řezu, prutů betonářské výztuže,
- knihovna značek obsahující stavební, dopravní, mapové a TZB značky,
- knihovna ocelových profilů,
- kótování výšek v řezech a jejich automatické odměřování,
- tvorba popisů, odkazových bublin, číslování místností,
- nástroje pro kreslení prvků dopravních staveb, interpolaci atd.,
- nástroje pro práci s hladinami, hromadné čištění výkresů, editaci kót a mnohé další.
Licence: zdarma
Odkaz: http://www.jremes.cz/
ST
Velmi dobrou nadstavbou pro kreslení stavebních výkresů, jejíž vývoj je k velké smůle ukončen, je nadstavba ST od autorů Petra Schneidera a Petra Řehy. ST je stavební nadstavba fungující pod AutoCADem i IntelliCADem. Nadstavba je komplexně zpracována a oceníte vzájemnou provázanost mezi prvky, kdy můžete např. zadat výšku otvoru a tu použít následně i při kótování. Kladná je i možnost nastavení hladin pro kreslení jednotlivých prvků. Nejste tak svazováni hladinovými standardy nadstavby. Nadstavba mimo funkce obsahuje i stavební šrafovací vzory a typy čar pro stavební výkresy, situace.
Výběr funkcí nadstavby ST:
- kreslení stěn, otvorů, oken, dveří a sloupů,
- kreslení schodiště,
- kótování délkové i výškové, kótování otvorů,
- tvorba popisů, odkazových bublin, číslování místností, popisů výztuže,
- knihovna symbolů a ocelových profilů,
- stavební šrafovací vzory a typy čar,
- správce knihoven symbolů,
- nástroje pro práci s hladinami, editaci čar.
Licence: zdarma (GNU)
Odkaz: http://www.nadstavba-st.com/
Ostatní stavební nadstavby
Stavebních nadstaveb pro AutoCAD existuje samozřejmě celá řada a není možné je vypsat všechny v jednom článku, proto ještě na závěr uvedu několik zajímavých nadstaveb, které stojí za zmínku:
CadTools – nadstavba pro projektanty dopravních staveb, obsahuje řadu funkcí pro ulehčení práce s 3D povrchy zemních těles
http://www.glamsen.se/CadTools.htm
DoorWin – nástroj pro kreslení dveří a oken
http://www.virses.com/doorwin.html
freemust – stavební nadstavba s užitečnými nástroji pro architekty a stavební projektanty
KitoX – sada obecných nástrojů pro kóty, popisy, matematické operace
http://www.kitox.com/kitoxtools_en.php
ProBlbec – dolňkové menu pro kreslení strojních součástí a sestav
http://cvr1.sweb.cz/problbec.html
Poznámka
Často opomíjenou věcí ve stavebních atelierech a projekcích při nasazení stavebních nadstaveb je vytvoření vnitrofiremních CAD standardů definujících základní zásady při zpracovávání projektové dokumentace. Pro správnou funkčnost nadstaveb je totiž nutné dodržet určité principy a pracovní postupy. Pokud takové standardy neexistují, nebo se jimi projektanti v týmu neřídí, pak nikdy nevyužijí skutečný potenciál nadstavby. Takovým typickým nešvarem je používání hned několika různých systémů hladin, odlišných stylů písma, kót, rozbíjení bloků obsahující atributy s informacemi atd. Nezřídka se tedy setkáte s absurdní situací, kdy nedefinováním základních pravidel si pak týmoví kolegové přidávají zbytečnou práci nebo draze koupenou nadstavbovou aplikaci vůbec nepoužívají.
Závěr
Je težké zhodnotit, která z nadstaveb je nejlepší. Každá z nich má své výhody i nevýhody a názory jednotlivých uživatelů se různí, tak jako je odlišný způsob jejich práce. Můj subjektivní názor je, že pro uživatele, který se obejde bez pokročilých funkcí jako vykazování prvků a řeší otázku ceny, mohou být dobrým pomocníkem i zdarma dostupné nadstavby jako ST nebo GGmenu. Samosebou nelze tyto dvě nadstavby srovnávat s placenými variantami nadstavbových aplikací obsahující mnohem širší portfolio nabízených funkcí včetně technické podpory.