Pořadí objektů v AutoCADu
Většina z nás při práci v AutoCADu stráví hodně času se změnami pořadí jednotlivých prvků ve výkresu. Častým požadavkem je mít text a kóty v popředí tak, aby je nic nepřekrývalo a naopak šrafy zase v …
Většina z nás při práci v AutoCADu stráví hodně času se změnami pořadí jednotlivých prvků ve výkresu. Častým požadavkem je mít text a kóty v popředí tak, aby je nic nepřekrývalo a naopak šrafy zase v pozadí, aby nezakrývali popis.
Pro tuto činnost se nejčastěji používá příkaz _DRAWORDER, neboli POŘADÍ. Tento příkaz má několik voleb, kdy zvolený objekt můžete přesunout buď úplně dospodu, úplně navrch či ho přesunout nad nebo po jiný označený objekt. Příkazy najdete buď na ribonnu.
Nebo můžete zadat na příkazovém řádku:
Ale nezapomínejme, že máme k dispozici i jiné příkazy. Mezi ně patří např. __TEXTTOFRONT alias TEXTNAHORU. Tento příkaz najdete buď na ribbonu v kartě výchozí, nebo ho zadejte na příkazovém řádku. Funguje tak, že veškeré texty ve výkresu posune do popředí, a to vše najednou. Na příkazovém řádku máte možnost volby, zda chcete posunout jen texty nebo jen kóty či oba druhy entit. V ribonnu je zvlášť ikonka pro posun jen textů i jen kót.
Pozor! Tento příkaz nefunguje na texty a kóty uvnitř bloků či XREFů, stejně jako na multiodkazy a texty v tabulkách.
Dalším příkazem, který určitě využijete je _HATCHTOBACK, který přesune veškeré šrafy do pozadí. Opět příkaz najdete v ribonnu či ho zadejte na příkazovém řádku. Tento příkaz je k dispozici v AutoCADu od verze 2011, předchozí uvedené příkazy mají již delší historii.
Pozn. Nezapomínejte, že příkazy týkající se pořadí nemusíte složitě lovit na ribonnu či zadávat na příkazovém řádku. Stačí označit posouvaný objekt a kdekoliv ve výkresovém prostoru kliknout pravým tlačítkem myši a hned se vybrané příkazy nabídnou v kontextovém menu.
Tento článek si zasluhuje uvést i něco málo proměnných k těmto příkazům. Určitě sem patří DRAWORDERCTL, která nastavuje chování překrývajících se objektů. Nastavíte li na hodnotu 0, systém nebude přihlížet k pořadí vykreslování. Nastavení na 1 znamená, že po editaci prvku, se objekt automaticky zobrazí ve správném pořadí. Hodnota 2 určuje, že všechny vytvořené prvky, které vychází z jiného objektu automaticky přebírají nastavení pořadí z mateřské entity a hodnota 3 zajišťuje kompletní zobrazení celého výkresu dle nastaveného pořadí. Výchozí nastavení je právě hodnota 3.
Ještě k šrafům, chcete li, aby se rovnou všechny nově vytvořené šrafy ukládali dospod, pak nastavte proměnnou HPDRAWORDER na hodnotu 1.
Zmíním ještě jeden příkaz, který najdete v Express Tools, a to CDORDER. Tento nástroj umožní změnu pořadí jednotlivých entit dle použité barvy. Tento příkaz funguje i na entity v blocích. Pozor ale na to, že Express Tools je nepodporované řešení ze strany Autodesku, to znamená nefunguje li vám příkaz, jak byste čekali, není možné s tím cokoliv udělat.