Jak lze zabezpečit vaše data? – 1. díl
Samozřejmě, současná doba vyžaduje sdílení dat, aktuální informace jsou pro všechny velmi důležité. Proto data sdílet chceme a také musíme, jenže bychom přitom rádi „naše“ data vhodně zabezpečili. Jes…
Samozřejmě, současná doba vyžaduje sdílení dat, aktuální informace jsou pro všechny velmi důležité. Proto data sdílet chceme a také musíme, jenže bychom přitom rádi „naše“ data vhodně zabezpečili. Jestliže někomu pošleme sadu výkresů, není nikde psáno, že nebude předána dále a případně upravována. Jiným případem je pak zamezení neoprávněným uživatelům naše výsledky i zobrazovat.
Také je třeba si uvědomit, že když někdo opravdu bude chtít cizí data zneužít a použít pro vlastní potřebu, bude schopný je obkreslit i z papírové verze. Nic nám ale nebrání v tom, abychom mu tuto práci co nejvíce ztížili.
Existuje několik způsobů, jak jednoduše data ve výkresech ve formátu DWG zabezpečit. Některé z nich jsou použitelné i pro jiné formáty, jiné ne. Tento článek není přehledem všech dostupných metod zabezpečení originálních dat, ale popisuje jen ty nejdostupnější z nich poskytované společností Autodesk. V případě, že používáte metodu, se kterou jste spokojeni, ozvěte se prosím v diskuzi pod článkem. Těšíme se na vaše názory.
Výkres ve formátu DWG chráněný heslem
Nejjednodušší a také základní způsob zabezpečení dat ve výkresu je jeho ochrana pomocí hesla. K výkresu lze zadat libovolně složité heslo, které poté můžete sdělit pouze osobám oprávněným k práci s daty. Jakmile ale výkresu otevřete, již není dále chráněn. Heslo je možné odstranit a výkresy dále používat jako nezaheslované.
Aplikace Revit tuto možnost nemá. Obejít to můžeme pomocí komprimačních nástrojů, které také tento typ ochrany nabízejí. Výkresy poté můžeme poslat např. emailem jako komprimovaný, heslem chráněný balíček ve formátu ZIP, RAR nebo třeba 7Z. Ochranu při komprimace zvládne i volně dostupný nástroj 7-Zip.
Tato možnost je tedy vhodná pouze pro jednorázové zabezpečení dat – chceme – li předejít otevření výkresů někým neoprávněným.
Sdílení dat ve formátu DWF nebo případně DWFx
Využití formátu DWF a DWFx představuje alespoň z hlediska bezpečnosti lepší volbu. S tímto formátem máte k dispozici následující možnosti:
- Bezpečné sdílení vašich návrhů.
- Použití DWF v kombinaci s výkresy v DWG jako referenční vrstvy. Další projektanti mohou vaše výkresy využít jako referenci, která jim pomůže s jejich prací (dostupné jen v produktové řadě AutoCADu).
- S volně dostupnou aplikací Design Review je možné soubory ve formátu DWF schvalovat, připomínkovat, opravovat nebo zvýrazňovat některé objekty bez nutnosti instalace aplikace AutoCAD. A také bez nutnosti použití originálních výkresů.
- Informace z výkresu jsou zachovány, je možné zapínat a vypínat hladiny, soubor je také možné zanechat v původních souřadnicích.
Jediná operace, kterou nelze se soubory ve formátu DWF provádět je editace dat výkresu. Ale to je vlastně to, co chceme nebo ne?
Instalace aplikace Design Review může ale pro některé uživatele problematická. Většina uživatelských účtů ve firemních sítích nemá administrátorská oprávnění a instalace aplikace pro jednorázové otevření jednoho souboru možná u administrátora sítě ani neprojde.
Tomuto problému je možné předejít využitím formátu DWFx, který je možné zobrazovat ve webovém prohlížeči Internet Explorer. V případě, že ale chcete k datům přidávat poznámky, je instalace aplikace Design Review nutná.
Alternativně lze použít také formát PDF, který je produkty Autodesk také podporován, nicméně nástroje pro DWF jako nativní formát jsou výkonnější.
Související články:
- Jak lze zabezpečit vaše data? – 1. díl