Konfigurace FLEX LM a spojování licencí
Flexibilní licencování aplikací pomocí nástroje FLEX LM patří k tradičnímu řešení správy licencí u řady dodavatelů software. Autodesk přebral pro svou správu licencí toto řešení již před několika lety…
Flexibilní licencování aplikací pomocí nástroje FLEX LM patří k tradičnímu řešení správy licencí u řady dodavatelů software. Autodesk přebral pro svou správu licencí toto řešení již před několika lety. FLEX LM patří dlouhodobě k nejpoužívanějším nástrojům v oblasti ochrany software licencí pro síťová i lokální řešení. Autodesk využívá tohoto řešení pouze v síťovém provozu nikoliv v provozu lokálním. Pro lokální ochranu licencí je využito modifikovaného řešení C-DILLA. Dnešní článek věnuji popisu a několika tipům jak zprovoznit FLEX LM v rozsáhlejších sítích s velkým množstvím licencí provozovaných na tomto licenčním nástroji.
Jak FLEX LM funguje
Flex LM řešení je historicky provozováno na platformě UNIX a Windows pod jednotným komunikačním protokolem TCP/IP. Veškeré potřebné služby jsou zajišťovány prostřednictvím systémového řešení skládajícího se z referenční a uživatelské části licenčního serveru. Referenční část serveru je tvořena souborem lmgrd.exe, který tvoří jádro aplikace. Ta je doplněna uživatelským manažerem (u Autodesk aplikací adskflex.exe). Manažer je vytvořen pomocí otevřeného API kódu a je prakticky portován na cílovou aplikaci.
Správce licencí FLEXLM pro několik aplikací různých výrobců
Právě spojení těchto dvou aplikací dává maximální variabilitu řešení ochrany software a pokud přičteme také možnost napojení uživatelské části na případný hardware klíč jedná se o velmi propracovaný způsob ochrany software. Většina výrobců v současné době již využívá pouze software ochrany, která se spravuje a je vstřícnější vůči uživatelům. Toto je také případ Autodesku. Referenční a uživatelský soubor lmgrd.exe a adskflex.exe jsou jediným nutným řešením pro běh služby správce licencí, která je uložena ve správci služeb. Uživatelská část je při tom načítána a spouštěna z licenčního souboru, který může mít libovolný název, musí mít ovšem přesně definovanou strukturu. Pro Autodesk produkty se jedná o řádek VENDOR adskflex port=2080.
Uložení potřebné instance ve správci služeb
Aby byla výsledná služba funkční a dostupná na protokolu TCP/IP musí být pro okolní stanice viditelná „přes firewall“. Osobně doporučuji definovat v nastavení firewallu spíš jednotlivé exe soubory než porty. Řada služeb pro komunikaci využívá i specifické porty, které nejsou zdokumentovány a může se stát, že pouhé nastavení základního komunikačního portu nebude dostačující.
Nastavení služeb pro firewall ve Windows 2008 R2 64 bitů
Konfigurace jednotlivých služeb na firewallu je nutné provést pro případné všechny verze exe souborů, které jsou využívány pro správu licencí. Firewall zpřístupňuje vždy přístup ke konkrétní verzi exe souboru. Toto otevření firewallu doporučuji provést pro všechny služby FLEX LM i u aplikací jiných dodavatelů. Pro vlastní vytváření služeb FLEXLM a jejich obsluhu je nejlepší využít služby lmtools.exe, která jako jediná funguje v GUI.
Nastavení služeb FLEX LM pomocí lmtools.exe
Spojování licencí a jejich souběh u různých aplikací
Osobně doporučuji instalovat FLEX LM nástroje vždy ručně. Na řadě instalačních médií je k dispozici vždy referenční a uživatelský řídící exe soubor. Je dobré vyvarovat se přímých instalací FLEX LM pomocí instalátorů. Tento postup je vhodný pro jednotlivé aplikace, ale nikdy ne pro jejich kombinace. Zcela se pak ztrácí konfigurace firewallu a konfigurace jednotlivých komponent FLEX LM. Za ideální považuji nalezení nejnovější verze referenční části lmgrd.exe a lmtools.exe a k nim přiřazení odpovídajících uživatelských exe. Obecně je opět vhodné mít nejnovější verzi například adskflex.exe.
Velmi důležitým prvkem při instalaci souběžných licencí od různých dodavatelů je přiřazení odlišných portů v konfiguračním souboru. Obecně platí pravidlo, že každá samostatná služba musí mít jiný port. Například 28011 pro Siemens NX a 2080 pro Autodesk.
Definice různých portů pro Siemens NX a Autodesk aplikace
V případě že chceme spojit například licence dodané pro Inventor a pro Revit, je možné toto provést prostým spojením licenčních souborů se zachovanou jedinou úvodní hlavičkou zahrnující položky SERVER a VENDOR. Rád bych upozornil, že řada email klientů vypouští řádkování v ASCII tvaru zprávy a licenční soubor je nepoužitelný. Je pak nutné nechat zaslat soubor v ZIP archivu.
Související články:
- Konfigurace FLEX LM a spojování licencí