portál uživatelů
softwarů Autodesk

Autodesk Inventor – Vytváření vlastních šablon pro výkresy (razítka) 2.část

Strojírenství

Obrázky je možné do Inventoru vkládat pouze ve formátu *.bmp (Obr. 13). Nezapomeňte na to, že Inventor místo obrázku vkládá cestu, pod kterou obrázek vyhledává, takže pokud budete někomu poskytovat tu…

Autodesk Inventor – Vytváření vlastních šablon pro výkresy (razítka) 2.část

Obrázky je možné do Inventoru vkládat pouze ve formátu *.bmp (Obr. 13). Nezapomeňte na to, že Inventor místo obrázku vkládá cestu, pod kterou obrázek vyhledává, takže pokud budete někomu poskytovat tuto šablonu, nezapomeňte s ní překopírovat obrázek i s logem.

17

Obr. 13 – výběr souboru s obrázkem – pouze *.bmp

Pomocí výše uvedených možností se vám jistě povede vytvořit razítko, dle vašich potřeb. Příklad razítka před uložením na Obr. 14.

14

Obr. 14 – hotové razítko před uložením

Jakmile budete chtít hotové razítko uložit, klikněte na ikonu Dokončit náčrt. Samozřejmostí je možnost uložení rozpracované varianty, kterou lze znovu otevřít k editaci stejným způsobem, jak bylo popsáno výše (Obr. 1). Pokud jste razítko vytvářeli výše uvedeným způsobem, tedy modifikací stávajícího razítka (např. ISO), je dobré volit variantu „Uložit jako“ a zachovat tím původní razítko (Obr. 15).

15

Obr. 15 – 1. Volba dokončit náčrt, 2. Volba uložení razáítka

Nyní si ukážeme, jak již vložené razítko ve výkresu zaměníme za naše, nově vytvořené. Razítko budeme měnit na Listu:1, kde nalezneme položku ISO (razítko) a tu odstraníme (Obr. 16).

Obr. 16 – odstranění původního razítka z výkresu

Následně ze zdrojů výkresu, z rohových razítek vybereme požadované razítko (RAZITKO_skola) a vložíme do Listu:1 (obr. 17).

17

Obr. 17 – vložení nového (vytvořeného) razítka

Autodesk

Dále si na příkladě budeme demonstrovat funkci textového parametru (atributu), z čehož bude patrný rozdíl mezi textovým parametrem vyplňovaným automaticky a textovým parametrem vyplňovaným na výzvu. Na obr. 7 jsme do razítka přidali textový parametr (TYP: Model, Vlastnost: Nadpis), u kterého bude automaticky načítán nadpis součásti z modelu. Nadpis a další údaje o modelu editujeme přímo v modelu, případně v sestavě (pro výkresy sestavení). V příkladu se jedná o model vytvořený jako plech, kde otevřeme iVlastnosti modelu (Obr. 18).

18

Obr. 18 – volba iVlastností modelu

Do iVlastností modelu (Obr. 19) zadáme všechny námi požadované údaje (Nadpis, Autor, …), dále je možné např. v záložce „Fyzikální“ definovat materiál a tak do razítka automaticky vkládat fyzikální vlastnosti (hmotnost, objem,…).

19

Obr. 19 – upravené informace o modelu (Nadpis, Autor, Společnost, …)

Po vložení pohledu do výkresu se objeví tabulka s výzvou (Obr. 20) na zadání textových parametrů manuálně. Tato tabulka se zobrazuje pouze tehdy, pokud máte v razítku použitý typ textového parametru „Zadání s výzvou“. Zároveň tato tabulka nabízí pouze parametry tohoto typu, na textové parametry načítané z modelu, plechu, atd. se nedotazuje.

20

Obr. 20 – výzva na zadání textového parametru typu: Zadání s výzvou

Příklad vyplněného razítka je na obr. 21. V příkladu nebyly vyplněny žádné textové parametry typu „Zadání s výzvou“, proto jsou prázdné. Automaticky z modelu byly vyplněny položky (Nadpis – Bočnice, číslo součásti – 01-28-10-2010, Autor, Datum a Hmotnost).

21

Obr. 21 – vložené razítko ve výkrese

Jak vytvořit vlastní záložku se šablonami? Odpověď: JEDNODUŠE!

Vlastní záložkou je míněna záložka, kterou naleznete, když chcete vytvořit nový soubor, kde jsou záložky se šablonami (Výchozí, Metrické, Palcové, …). Záložky jsou načítány z obsahu složky se šablonami (Templates), kterou naleznete u Windows 7 ve veřejných dokumentech a u Windows XP v dokumentech All Users. V těchto dokumentech budete hledat složku Autodesk/Inventor 2011/Templeates (Obr. 22). Obdobně je tomu i u starších verzí Inventoru.

22

Obr. 22 – složka se šablonami – vytvoření nové složky „SPŠ na Proseku“

Ve složce Templates si založíte novou složku. Jméno záložky je načítáno z názvu složky (např. SPŠ na Proseku). Do této složky následně překopírujete soubor se šablonou, případně obrázek s logem (Obr. 23).

Obr. 23 – vytvořená šablona umístěná ve složce „SPŠ na Proseku“

Jakmile nyní budete chtít založit nový soubor, tak v okně pro nový soubor máte k dispozici novou záložku „SPŠ na Proseku“ (Obr. 24), ve které se nalézá šablona „vykresy“ (Obr. 25).

24

Obr. 24 – nová záložka se šablonami, při volbě nového souboru

25

Obr. 25 – Záložka SPŠ na Proseku obsahující soubor vykresy.idw, který obsahuje námi vytvořené razítko