portál uživatelů
softwarů Autodesk

Tipy pro kótování, ořež a prodluž v AutoCADu

1. Kótování Každý z nás někdy kótuje. Znamená to dost práce, hodně klikání a vynášení čar. Pojďme se podívat na jeden malý tip, který by nám práci pomohl trochu usnadnit. Máme následující půdorys, kte…

Tipy pro kótování, ořež a prodluž v AutoCADu

1. Kótování

Každý z nás někdy kótuje. Znamená to dost práce, hodně klikání a vynášení čar. Pojďme se podívat na jeden malý tip, který by nám práci pomohl trochu usnadnit. Máme následující půdorys, který chceme okótovat.

Půdorys

 

Začneme kótováním pravé strany. Použiju nějaký příkaz pro kótování, např. příkaz z ribonnu na záložce Poznámka -> Kóta -> Šikmá (neboli příkaz KÓTYSROVNEJ) a zadám počátek vynášecí čáry a konec, alias oklikám koncové body pravé hrany půdorysu a vynesu kótu. My si teď ukážeme, jak docílit výsledku rychleji.

z znam cel obrazovky 28.11.2010 133505

z znam cel obrazovky 28.11.2010 133542

Použijeme stejný příkaz, ale tentokrát neklikejte první úchopový bod hrany, ale všimněte si, co je na příkazovém řádku. Zde je možná volba . Co tato volba umožňuje? Zadáte li po příkazu ještě jednou enter pro zaktivování volby , systém vás vyzve k výběru tohoto objektu. V tuto chvíli, když označíte náš půdorys, tak systém automaticky vynese kótu té dané častí objektu, za kterou jste objekt vybrali. Pak stačí jen kótu umístit. Ušetříte klikání počátečních a koncových bodů.

Kótování pomocí volby Vyberte objekt

Výsledek:

z znam cel obrazovky 28.11.2010 133612

Toto urychlení funguje na jednotlivé prvky v daném objektu. V našem konkrétním případě, pokud chcete získat celkovou kótu horní hrany půdorysu, kde se nachází i vložený oblouk mezi dvěma křivkami, musíte použít starý známý postup s oklikáváním.

2. Ořez

Prvním tipem je volba po zadání příkazu. Jakmile zadáte příkaz Ořež, zvolte V a potvrďte enterem. Systém vybere veškeré prvky a vy nyní můžete libovolně ořezávat a nemusíte pokaždé pracně zadávat znovu a znovu objekty pro oříznutí a hrany, dle kterých se má ořezávat. Viz následující dva obrázky:

Volba Vybrat všechny při ořezávání

Výsledek:

z znam cel obrazovky 28.11.2010 135848

Toto se velmi hodí, máte li více věcí k ořezu, viz např. předchozí obrázky před a po oříznutí, kdy stačilo zvolit všechny objekty a pak jen označit to, co má přijít pryč.

Druhým tipem je volba Hrana při ořezávání. Podívejme se na další příklad, kdy chceme horní dvě úsečky zaříznout dle spodní příčky, viz obrázek.

z znam cel obrazovky 28.11.2010 141139

Zde nám výborně poslouží tento tip. Zadejte příkaz Ořež a nyní vybereme všechny tři úsečky, se kterými budeme pracovat. Dále na příkazovém řádku zvolíme možnost H jako Hrana a zobrazí se nám volba: Zadejte režim prodloužení hran [Prodluž/Neprodluž] .

z znam cel obrazovky 28.11.2010 141600

Vy asi budete mít nastavenou možnost Neprodluž. Tato možnost nám vlastně neumožní tyto tři úsečky takto ořezávat, protože ta spodní nijak nekříží horní dvě. Pokud ale změníte mód na Prodluž a označíte ořezovou hranu, hle … najednou se dají horní úsečky oříznout, ikdyž se prvky neprotínají.

z znam cel obrazovky 28.11.2010 141636

Výsledek:

z znam cel obrazovky 28.11.2010 141658

3. Prodluž

Výše uvedená finta s chováním Prodluž/Neprodluž samozřejmě funguje i u vlastního příkazu Prodluž při volbě Hrana.

Celkově nastavení chování této možnosti mimo jiné řeší i systémová proměnná Edgemode, kdy hodnota 1 nastavuje systém chování Prodluž a hodnota 0 vrací zpět na Neprodluž.

Související články:

  • Tipy pro kótování, ořež a prodluž v AutoCADu