Parametrické modifikace neparametrických dat v Autodesk Inventoru
Vzájemná nekompatibilita formátů vývojových 3D aplikací způsobuje v řešení projektů řadu problémů. Nejen, že se musí v celém vývojovém týmu sjednotit aplikační řešení až na úroveň servisních balíčků, …
Vzájemná nekompatibilita formátů vývojových 3D aplikací způsobuje v řešení projektů řadu problémů. Nejen, že se musí v celém vývojovém týmu sjednotit aplikační řešení až na úroveň servisních balíčků, ale často je nutné přistoupit i ke změnám v oblasti metodiky a koncepce řešení vývojového úkolu. V oblasti 3D aplikací je standardizace formátu bezesporu jeden z nejsložitějších úkolů ať již z pohledu patentových práv nebo z pohledu přesnosti zpracovávaných dat. Naštěstí vývojáři aplikací reagují a vylepšují zpracování modelů, které jsou k dispozici nejen v nativních formátech. Zjednodušuje se tím zpracování dodávaného obsahu a distribuce projektů mezi aplikacemi.
Autodesk Inventor v této oblasti nezůstává pozadu, společně se svým nativním formátem podporuje v každé novější verzi větší množství exportu a importu grafických dat. Výrazně jsou v Autodesk Inventoru také přizpůsobeny funkčnosti jednotlivých editačních nástrojů, které lze často plnohodnotně použít pro zpracování importovaného modelu.
Správný výměnný formát základem úspěchu
Pro zpracování importovaných dat je možné v Autodesk Inventoru využít prakticky většiny standardních funkcí. Základem úspěchu pro snadné zpracování neparametrického modelu a jeho úpravy je struktura importovaných dat. Typickou ukázku představují následující obrázky. V prvním případě je pro zpracování import modelu koncepční studie použito výměnného formátu IGES.
Import formátu IGES
Z obrázku je zřejmé, že Autodesk Inventor provede po načtení dat jejich reprezentaci pomocí sad 3D ploch. Zpracování takto importovaného modelu je velmi obtížné. Sešívání jednotlivých segmentů ploch do objemových modelů je sice možné, ale díky různým diferencím a tolerancím ploch často skončí neúspěchem u složitějších sestav.
Finální prezentace modelu v prohlížeči součástí
Pro dodatečné modifikace takto připravených ploch je možné využít v Autodesk Inventoru náčrtů a prvků vytvářených pomocí ploch. Na jednotlivé plošné segmenty modelu nelze aplikovat běžné objemové operace, nové prvky lze pouze připojit. Nelze je odečíst, případně aplikovat průnik. Tento postup je výhodnější spíš pro zpracování volných ploch s možností pouze omezeného počtu parametrických modifikací.
Zpracování importovaného modelu z formátu IGES
Řešení výše uvedeného, omezeného množství editačních příkazů lze ovšem elegantně vyřešit. Jednou z možností je již popsané sešití ploch do objemové prezentace. Tento postup je ovšem poměrně pracný. Daleko zajímavějším postupem je import dat v některém z formátů, které nativně popisují model jako objemové těleso. Typickým příkladem je formát STEP a v některých případech formát STL.
Club!
Oba formáty jsou importními filtry Autodesk Inventoru podporovány a výsledky importu jsou velmi uspokojivé. Aplikace dokáže nejen přímo načíst 3D data modelů, ale také zachovat strukturu jednotlivých součástí v sestavě.
Import dat ve formátu STEP
Importovaná sestava je ve finále tvořena sestavou složenou z jednotlivých konstrukčních součástí (pokud byla takto primárně exportována). V našem případě je model převzat z projektu vytvářeného v produktu jiného výrobce software, kde byla uložena ve formátu exportované sestavy a formátu STEP verze 214. (zajímavý článek na téma STEP formátu naleznete například zde: http://blade1.ft.tul.cz/~tyr/cgi-bin/elearning/elearning.fcgi?page=publ&action=showThemeContentText&item=419&theme_id=36).
Zachování struktury sestavy po importu formátu STEP
Nad modely importovanými z formátu STEP lze provádět díky jejich objemové prezentaci prakticky libovolné operace. Lze aplikovat jak všechny postupy vycházející z načrtnutých konstrukčních prvků, tak všechny operace využívající existujících konstrukčních příkazů, případně připravených tvarů z obsahového centra.
Aplikace načrtnutého prvku nad daty ze STEP formátu
Importovaný model je v podstatě určitým polotovarem, který je možné dále přetvářet parametrickými modifikacemi.
Aplikace zesílení stěny na STEP model
Závěrem bych rád doplnil pro úplnost ještě informaci o produktu který se snaží o určitou fůzi formátů ještě zásadněji než je tomu v Autodesk Inventoru. Jedná se zatím samostatnou aplikaci Autodesk Inventor Fusion.
Autodesk Inventor Fusion
Související články:
- Parametrické modifikace neparametrických dat v Autodesk Inventoru