portál uživatelů
softwarů Autodesk

Jak na plechy v Inventoru? Část 3.

Strojírenství

Jednou z dalších možností jak udělat plechový díl nebo jeho základ, je vytvořit si jeho objemový model, který pak lze na plechový díl převést. Obrázek 19 Na Obrázku 19 vlevo je znázorněn pr…

Jak na plechy v Inventoru? Část 3.

Jednou z dalších možností jak udělat plechový díl nebo jeho základ, je vytvořit si jeho objemový model, který pak lze na plechový díl převést.

obr019

Obrázek 19

Na Obrázku 19 vlevo je znázorněn právě vytvořený jednoduchý objemový model a nahoře pak týž model se zaoblenými hranami tam, kde bude plechový díl buď ohnut, nebo kde bude připraven pro svar. Dole je skořepina s tloušťkou stěny rovnou požadované tloušťce plechu připravená k převedení na plech. Převést lze i skořepinu bez zaoblených hran, ale pracněji se pak přidávají ohyby. Hodnotu zaoblení u modelu bychom měli volit tak, aby odpovídala velikosti rádiusu ohybu plechu z tabulky výchozích hodnot.

obr020

Obrázek 20

Poslední ikonou na kartě Model převedeme běžnou součást na plech. Na Obrázku 20 pak vidíme, jak se změna projeví v prohlížeči hierarchické struktury prvků u objemu a plechu. Dole zobrazeným hlášením jsme při převádění upozorněni na nutnost sjednotit ve stylech tloušťku plechů se skutečností.

obr021

Obrázek 21

Dalším krokem je nutnost nastřihnout plechovou skořepinu tak, abychom mohli vytvořit rozvin. Na Obrázku 21 jsou červeně očíslovány jednotlivé kroky postupu. Číslo 1 zobrazuje plech před provedením úprav, číslo 2 po nastřižení hran a rohů a číslo 3 výsledný tvar po nastřižení plochy a další úpravě hran a rohů.

obr022

Obrázek 22

Po aktivaci funkce Nastřižení hrany z karty Plech vybereme v dialogovém panelu jako typ nastřižení Meze plochy. To nám umožní postupně odebrat celé ohyby a rohy (Obrázek 22).

obr023

Obrázek 23

Stejnou funkci použijeme i pro nastřižení plochy, ale typ nastřižení vybereme Mezi dvěma body. Pak zvolíme plochu a body mezi kterými chceme nástřih vytvořit (Obrázek 23). Velikost mezery můžeme nechat buď implicitní, nebo si zadáme jinou konkrétní hodnotu.

obr024

Obrázek 24

Abychom u již otevřených hran vyhověli požadavkům na svařování, můžeme ovlivnit v záložce Tvar (spuštěné opět z karty Plech) velikost mezery a typ švu v dialogovém panelu funkce Uzavření rohu (Obrázek 24).

obr025

Obrázek 25

V témže dialogovém panelu můžeme také volit mezi nabízenými možnostmi v záložkách pro Ohyb a Roh (Obrázek 25).

obr026

Obrázek 26

Těmito změnami dosáhneme například reálnějšího vzhledu přechodu nástřihu přes roh (Obrázek 26).

obr027

Obrázek 27

Obrázek 27 ukazuje rozvin, jehož vytvoření umožnily výše popsané úpravy. Z něj nyní vygenerujeme výkres pro ohýbání plechu a možná i dxf soubor potřebný pro vypálení jeho konečného tvaru z příslušného plechu.

obr028

Obrázek 28

Další funkcí, o které zatím nebyla zmínka, je Stáčený profil. Chová se však prakticky stejně jako Profilový ohyb jen s tím rozdílem, že vytváří stáčený profil plechu okolo osy.
Podívejme se však raději na funkci Šablonová příruba, kterou nalezneme opět na kartě Plech. Umožňuje nám vytvořit plechový přechod mezi dvěma tvarově různými přírubami (Obrázek 28). Navíc lze řešit výstup jako součást tvarovanou zápustkou jako na obrázku.

obr029

Obrázek 29

Druhou možností je součást vytvořená ohraňovacím lisem, kde je v případě potřeby nutno zapínat konvergenci, která aktivuje, aby ohyby rovných částí plošek konvergovaly k jednomu bodu (Obrázek 29).

obr030

Obrázek 30

Na této plechové redukci se také můžeme podívat jak řešit Nastřižení hrany jediným bodem (Obrázek 30).
V závěru lze říci, že jsme si na příkladech ukázali zřejmě ty nejpodstatnější funkce, které nabízí Inventor pro tvorbu plechových dílů. Jejich detailnější průzkum si však zcela jistě vyžádají spíše konkrétní příklady z praxe.

Související články:

  • Jak na plechy v Inventoru? Část 3.