portál uživatelů
softwarů Autodesk

Scan to BIM – jednodušší přístup k výstupům z laser-scanningu

Strojírenství

Technologie laserového skenování za sebou má poměrně velmi krátkou historii, ale i přesto uhání kupředu mílovými kroky. Stále se zvyšuje její přesnost a zvětšuje se rozsah možných měření a možnosti ná…

Scan to BIM – jednodušší přístup k výstupům z laser-scanningu

Technologie laserového skenování za sebou má poměrně velmi krátkou historii, ale i přesto uhání kupředu mílovými kroky. Stále se zvyšuje její přesnost a zvětšuje se rozsah možných měření a možnosti následného modelování. Přitom – jak už bývá zvykem – postupně klesají náklady na pořízení dat.
Ať už se zabýváte přesnými digitálními modely terénu, sledujete vegetační cykly, vytváříte součástky pro automobilový průmysl nebo rozkrýváte tajemství zločinů, je tu pro vás technologie postavená na schopnostech laseru, která vám může velmi dobře posloužit.

V architektuře a stavitelství již uživatelé zjistili, že je laserové skenování velmi praktické a vhodné řešení pro sběr dat skutečného stavu. Velmi často najdeme rozdíly mezi plány budov a jejich reálnou podobou. Může se jednat o drobné odchylky provedené již během původní výstavby, ale i o větší zásahy provedené v rámci revitalizací, rekonstrukcí nebo rozšíření. Navíc je u starších budov obvyklé, že se jejich plány za dobu jejich existence ztratily nebo nikdy žádné ani neexistovaly.

„Oblast laserového skenování vykazuje rapidní růst,“ říká Beau Turner, ředitel vývojového oddělení společnosti IMAGINiT Technologies (divize společnosti Rand Worldwide, která byla před rokem sloučena s firmou Avatech Solutions). Co stojí za takovou popularitou?
„Velká většina řešených projektů prochází postupnými vylepšeními,“ říká Turner. Cíle mohou být různé – úspory financí, zachování původního vzhledu historicky cenných budov nebo zajištění požadavků na „zelené návrhy“. V následujících 10 až 20 letech se dá očekávat, že 60 % stavebních projektů bude vycházet ze zaměření skutečného stavu pomocí laser scanningu.

Podle Turnera je pro projekční společnosti zajímavé také srovnání úrovně přesnosti a vynaloženého času při použití tradičních měřických a nových technologií. „S použitím výstupů laser scanningu můžeme pracovat s milimetrovou tolerancí přesnosti v rámci celé struktury.“ Všemu také nahrává překotný rozvoj skenerů. „Před rokem jsme body získané měřením počítali na milióny, není už máme k dispozici stovky miliónů nebo miliardy bodů.“

Zprostředkování jednoduššího přístupu k datům

Pro uživatele z oblasti pozemního stavitelství ale stále přesnější mračna bodů často znamenají velký kus práce. Účastníci testovací skupiny společnosti IMAGINiT během testování odhalili zajímavou věc – většina z nich musela použít až pět aplikací, aby výstup z laserového skenování „zpoužitelnila“ pro práci v prostředí produktu Autodesk Revit pro BIM.

Na úvod práce se „surovými“ daty z laserového skenování je uživatel musí vyčistit, transformovat a vybrat z nich jen to, co k práci potřebuje – tzn. odstranit okolí struktury nebo vegetaci.
Poté je výstup obvykle použit pro vytvoření referenční geometrie, která je poté exportována a vložena do Revitu. Tyto grafické prvky jsou poté opět vráceny zpět pro srovnání původního skenu a modelu vytvořeného v Revitu. Všechny odchylky a nejasnosti jsou postupně korigovány až do doby, kdy je proces kompletní a model opraven. Což často trvá celkem dlouho.

Protože proces registrace a korigování dat z laser scanningu není nic jednoduchého a často je velmi chaotický, objevila se na trhu aplikace Scan to BIM, kterou uvedla společnost IMAGINiT. Aplikace umožňuje uživatelům import a interakci s 3D bodovými daty přímo v prostředí Autodesk Revit bez nutnosti nějakých mezikroků. Aplikace je určena speciálně pro společnosti zabývající se AEC a také pro poskytovatele 3D bodových dat z laser scanningu, kteří používají produktovou platformu Revit (Architecture, Structure nebo MEP -Mechanical, Electrical a Plumbing).

Pomocí nástrojů aplikace Scan to BIM je možné prvky modelu přebírat a vytvářet přímo z 3D bodových dat.

Začlenění možností aplikace Scan to BIM do pracovních postupů v oblasti AEC bude znamenat opravdu výrazné časové úspory,“ uvádí Turner. „Uživatelé mají k dispozici možnost vytvářet geometrii přímo v prostředí Revitu bez nutnosti aplikaci z jakéhokoliv důvodu opouštět.“ Kromě možnosti tvorby Revit objekty (jako například zdi, potrubí atd.) přímo z mračen bodů umí Scan to BIM zobrazovat bodová 3d data tematicky prostřednictvím barevné palety na základě nadmořské výšky nebo intenzity pro rychlou analýzu a řešení odchylek, chyb a nejasností ve srovnání s modelem v Revitu.

Uživatelé produktu Revit MEP mohou díky aplikaci Scan to BIM generovat jednotlivé elementy potrubí přímo z mračen bodů

Scan to BIM také umí integrovat několik skenovaných souborů do jednoho a poté je zapínat nebo vypínat podobně jako hladiny ve výkresu. Turner vysvětlil, že aplikace Scan to BIM používá systém, který umožňuje selektivní datovou interakci. Uživatelé tak mohou omezovat množství dat, se kterými pracují, a to buď izolováním pouze jedné části budovy, která je zajímá nebo snížením detailnosti zobrazení dat. „Ne vždy při své práci budete neustále potřebovat 10 miliónů bodů, občas vám budou stačit i milióny tři,“ doplňuje Turner.

Společnost IMAGINiT předpokládá poměrně časté aktualizace produktu Scan to BIM. První bude uvedena v rámci verze 2011. Dá se očekávat postupné rozšiřování podpory větších datových sad, datových formátů a jiné reakce na vývoj v tomto odvětví. Vzhledem k tomu, že se již na trhu objevují zařízení, která umí kromě bodů pořizovat i fotografické obrazy snímaných lokalit, se dá očekávat, že zanedlouho budou výstupy z laserového skenování obsahovat víc než jen souřadnice X,Y a Z.

Více informací o produktu Scan to BIM najdete v angličtině zde

Převzato z: www.cadalyst.com

Související články:

  • Scan to BIM – jednodušší přístup k výstupům z laser-scanningu