Používáme lokalizátor příkazů v Autodesk Inventoru 2011 a usnadňující nástroje
Osvojení nové verze aplikace, případně zvládnutí obsluhy zcela nového software může znamenat dlouhá a nepříjemná zdržení. Tato zdržení se projevují nejen na celkovém průběhu projektu, ale také na dlou…
Osvojení nové verze aplikace, případně zvládnutí obsluhy zcela nového software může znamenat dlouhá a nepříjemná zdržení. Tato zdržení se projevují nejen na celkovém průběhu projektu, ale také na dlouhodobých strategiích a plánování v organizaci. Autodesk si tento problém dlouhodobě uvědomuje a snaží se do svých stěžejních aplikací integrovat v maximální míře nástroje akcelerující řešení výše uvedených problémů.
Autodesk Inventor patří ve svých posledních verzích k aplikacím, které mají úzce integrovány výukové a usnadňující nástroje přímo s vlastním prostředím. Najdeme zde několik užitečných nástrojů, které mohou ve chvílích tápání, když není zrovna k dispozici někdo s odpovídajícími zkušenostmi, výrazně pomoci s obsluhou. Právě těmto nástrojům je věnován dnešní článek.
Úvodní seznámení v podobě instruktážních videí
Hlavní změnou, které aplikace v posledních několika verzích prodělala z hlediska interface je přechod na nové uživatelské prostředí pásu karet. Jedná se o určité skloubení obsluhy software pomocí roletových nabídek a symbolů nástrojů. Přístup k obsluze a názory uživatelů na tento postup zadávání příkazů byl již na stránkách Autodesk Clubu několikrát diskutován, proto doplním pouze na tomto místě informaci, že Autodesk Inventor lze obdobně jako AutoCAD přepnout v dialogu nastavení aplikace do módu klasické nabídky.
Výukový program pro práci s pásy karet
V Autodesk Inventoru je pro účely osvojení práce s pásy karet nástrojů integrován výukový nástroj. Díky stále vyšší integraci multimediálních nástrojů s klasickou nápovědou Windows a aplikací je výuka dostupná přímo z nápovědy, případně z příslušné výše uvedené sekce Začínáme. Tento výukový program poskytuje uživateli základní informace o práci s pásem karet, případně o jeho uživatelských úpravách.
Vyhledávač příkazů v pásech karet
Pro rychlou orientaci v příkazech a jejich hledání lze využít velmi užitečný vyhledávač příkazů. Ten využijí především uživatelé starších verzí Autodesk Inventoru, kteří jsou zvyklí na tradiční pruhy nástrojů. Osobně se musím přiznat, že ani pro mne není překousnutí některých nelogičností v pásech karet příliš uživatelsky přívětivé. Ale je to asi spíš tím, že využívám Autodesk Inventor již od jeho první verze a jsem prostě zvyklý na jiný přístup k obsluze aplikace. Právě v této oblasti může být výše zobrazený vyhledávač velmi užitečnou pomůckou. Funkce je vyhledána a pokud je nalezena je vyznačena v náhledu červeným kroužkem. V opačném případě je nutné sáhnout na uživatelskou konfiguraci nabídky.
Dohledání příslušné funkce
Velmi zajímavým nástrojem v Autodesk Inventoru je integrovaný výukový obsah. Ten je soustředěn v samostatné nápovědě a je rozdělen celkem do čtrnácti samostatných sekcí. Každá z těchto sekcí obsahuje určitou oblast řešených problémů od přímo dostupných služeb až po školení a technickou podporu.
Konkrétně se jedná o:
– Osvojení uživatelského rozhraní
– Výuka základů obsluhy
– Poznámky k přechodu z AutoCADu
– Nastavení a konfigurace stylů
– Výukové programy
– Výukové video základů obsluhy
– Cvičení
– Fórum uživatelů
– Technická podpora pro aplikace společnosti Autodesk
– Vývojové prostředí a nástroje
– Školení, semináře, akce, certifikace
– Přehled nových funkcí
Osobně doporučuji pokročilejším uživatelům především sekci přehled nových funkcí, která poskytuje rychlý náhled na nové funkčnosti Autodesk Inventoru. Tato sekce je v detailnější, textové podobě dostupná také z pásu karet Začínáme pod názvem Co je nového (ikona žárovky).
Výukový obsah a užitečné informace
Související články:
- Používáme lokalizátor příkazů v Autodesk Inventoru 2011 a usnadňující nástroje