portál uživatelů
softwarů Autodesk

Provádíme korektury dokumentace v Autodesk Design Review 2011

Výkresová dokumentace hraje v technické oblasti nezastupitelnou roli. I v době digitálního zpracování dat je základním vyjadřovacím prostředkem konstruktéra. Přes to, že existují dnes oblasti, kde je …

Provádíme korektury dokumentace v Autodesk Design Review 2011

Výkresová dokumentace hraje v technické oblasti nezastupitelnou roli. I v době digitálního zpracování dat je základním vyjadřovacím prostředkem konstruktéra. Přes to, že existují dnes oblasti, kde je možné se tvorbě výkresové dokumentace vyhnout, je nutné vždy uvažovat při nákupu 3D software s její existencí. DWG formát je navíc bezesporu nejrozšířenějším nativním souborovým formátem, který je stěžejní pro ukládání dat v produktech Autodesku, tedy nejen v AutoCADu, ale i v aplikacích oborově laděných, které nazýváme vertikálně orientovaná řešení.

Autodesk vnímá výkresovou dokumentaci společně s digitálními prototypy jako nedílnou součást technické dokumentace a to jak z pohledu obsahu, tak z pohledu jejího významu v realizaci týmově řešených projektů. Z tohoto pohledu jsou součástí produktů Autodesku nástroje pro výměnu dat, jejich náhledování a průběžnou revizní činnost.


On-line instalátor aplikace

Stěžejní význam v oblasti tvorby a zpracování revizí DWG, případně DWF dokumentů má aplikace Autodesk Design Review. Stávající verze 2011 je dostupná jako součást některých software balíků společnosti Autodesk, tak ji lze samostatně a bezplatně stáhnout z produktového webu. Z pohledu koncepce se jedná o aplikaci, která je primárně určena pro snadný náhled výkresů a jejich připomínkování. Uvítají ji všichni uživatelé, kteří nevyžadují pro svou práci plnohodnotnou verzi AutoCADu a k dokumentaci se pouze vyjadřují. Může se jednat jak o vedoucí projektů, tak o kontrolory a revizní techniky.


Základní vzhled interface

Interface aplikace Autodesk Design Review je řešen v závislosti na tradici nových verzí produktů Autodesku ovládaných pomocí pruhů nástrojů. V záhlaví aplikace jsou dostupné především funkce pro snadné prohlížení obsahu výkresu, analýzy rozměrů a funkce pro vytváření poznámek k jednotlivým objektům. Ty lze zvýrazňovat jak pomocí jednoduchých symbolických bublin, tak pomocí textů s odkazy.


Princip vytváření poznámek

Pro příklad zápisu a správy poznámek jsem zvolil jednoduchý ilustrační příklad. Nad součástí svařované konstrukce je v první fázi vytvořena bublina vyznačující místo, ke kterému se budoucí korekční poznámka vztahuje. Tento symbol lze vytvořit pomocí grafického nástroje, který pracuje na principu uzavřené křivky. V následujícím kroku je k této bublině vytvořena vynášecí čára s pořadovým číslem poznámky.


Organizace poznámek

Všechny poznámky se přehledně organizují v prohlížeči struktury poznámek. V tomto nástroji lze poznámky jak upravovat z hlediska obsahu, tak je přejmenovávat. Přejmenovávání poznámek doporučuji provádět krátce a jednotně, vyhnete se poměrně pracným úpravám popisek na odkazových čarách.

Všechny poznámky lze uložit jako doplňující obsah výkresu. Autodesk Design Review obsahuje také exportní filtr pro uložení poznámek do výměnného datového formátu, který je standardně čitelný například v aplikaci MS Excel. Prosté řádky je ovšem nutné v případě potřeby upravit manuálně do formy tabulky, pokud je to nutné.


Export poznámek do formátu čitelného v MS Excel

Závěrem uveďme, že Autodesk Design Review jení jediným nástrojem, který je bezplatně dostupný pro zpracování formátu DWG. Velmi zajímavou aplikací je také Autodesk DWG DWG True View, který je svou koncepcí prohlížení výkresového obsahu odvozen přímo z AutoCADu a umožňuje mimo jiné také detailní prohlížení hladin a měření geometrie. Autodesk tak vyslyšel prosbám uživatelů a více než rok po zastavení projektu Volo View (DWG, DWF, DXF) vypustil na svět zcela novou aplikaci určenou pro prohlížení formátu DWG a DXF.


Bezplatný nástroj pro prohlížení obsahu Autodesk True View

Související články:

  • Provádíme korektury dokumentace v Autodesk Design Review 2011