Jak na generátor nosných konstrukcí v Inventoru? Část 2.
V předešlé části jsme sestavili z profilů rám, u něhož zatím nebyly vyřešeny vzájemné průniky. Nyní je musíme v rozích a v místech dalších spojení správně upravit. První funkce, která nás zajímá, je P…
V předešlé části jsme sestavili z profilů rám, u něhož zatím nebyly vyřešeny vzájemné průniky. Nyní je musíme v rozích a v místech dalších spojení správně upravit. První funkce, která nás zajímá, je Pokos ze záložky Návrh. S jeho pomocí upravíme profily spojené v rozích.
Obrázek 12
Podobu dialogového panelu ukazuje Obrázek 12. Tlačítky Profil 1 postupně vybíráme součásti konstrukce pro úpravu.
Obrázek 13
Obrázek 13 naznačuje, jak barevnost tlačítek pomáhá snáze definovat pořadí výběru komponent. To v některých případech přímo ovlivňuje výsledek. Použitím funkce (bez dalších úprav) dostaneme spojení, které vidíme v pravé části obrázku.
Obrázek 14
Úpravu konstrukce pro použití svarů definujeme v dialogovém panelu (Obrázek 12) v části označené 2 stanovením velikosti mezery. Zde také určujeme souměrnost, či nesouměrnost mezery s dělící rovinou pokosu. Opět je důležité barevné značení pořadí výběru profilů. Pokud bychom chtěli později pořadí dílů vyměnit (Obrázek 14), provedeme to opětovným použitím funkce Pokos. V dialogovém panelu zaškrtneme Odstranit existující symbol/symboly svaru 4. Tím zrušíme případně dříve vytvořený Pokos a nahradíme jej nově definovaným podle vybraného pořadí.
Obrázek 15
Zaškrtnutím Rozpůlit pokos 3 v dialogovém panelu (Obrázek 12) ovlivníme úhel dotykových ploch profilů, mezi kterými pokos vytváříme. Názorně to vidíme na Obrázku 15. Implicitně systém vytvoří řeznou rovinu tak, aby spojila krajní přímky průniku profilů (levá část obrázku). Po zaškrtnutí požadavku na rozpůlení pokosu systém rozřízne profily v polovině úhlu, který mezi sebou svírají (pravá polovina obrázku).
Obrázek 16
Pokud označíme pokos ve stromu prvků, pak nejlépe provedeme jeho úpravu, nebo odstranění výběrem funkce z kurzorového menu, které spustíme pravým tlačítkem myši (Obrázek 16). Takto můžeme zrušit i již vytvořený pokos u jednotlivých profilů a vrátit je do původního stavu tak, jak to ukazuje zmíněný obrázek.
Obrázek 17
Nyní potřebujeme upravit konce profilů tak, abychom je mohli vkládat do vybrání druhých profilů z boku. Například tak jak to vidíme na Obrázku 17. Funkce, která nám to umožní, se jmenuje Drážka. Nalezneme ji opět v záložce Návrh. Barevnost profilů v dialogovém panelu a následné zbarvení při výběru v sestavě nám opět usnadní výběr jejich pořadí. Z obrázku je zřejmé, že žlutý prvek je šablonou, podle které se odřízne materiál z modrého prvku.
Obrázek 18
Výsledek ukazuje levá část Obrázku 18. V pravé pak vidíme dodatečné úpravy konce profilu běžnými nástroji Inventoru.
Obrázek 19
Abychom v dialogovém panelu Drážka (Obrázek 17) zaktivovali možnost výběru Použít profil drážky, musíme nejdříve v Obsahovém centru publikovat vlastní profil s řezným tvarem drážky. Můžeme si tak připravit profily zakončené různými tvary drážek pro lepší spojení s dalšími profily ze strany. Při jeho přípravě musíme drážku vytvořit z uzavřeného tvaru, který je součástí stejného náčrtu jako uzavřený tvar tvořící vlastní profil nosníku. Systém pak vyřízne profil drážky použitý na druhém členu nosné konstrukce do prvního. Obrázek 19 ukazuje pokus, jehož záměrem bylo tuto možnost naznačit.
Další nástroje Generátoru nosných konstrukcí si však musíme nechat do třetí části článku.
Související články:
- Jak na generátor nosných konstrukcí v Inventoru? Část 2.