portál uživatelů
softwarů Autodesk

Novinky v Autodesk Inventoru Publisher R1 – 2. část

Strojírenství

Panel Annotation: Stejně jako v panelu Component, byly přidány nové funkce i do panelu Annotation (Obr. 7). Dokonce bychom mohli říci, že některé nové funkce jsou z hlediska určení softwaru…

Novinky v Autodesk Inventoru Publisher R1 – 2. část

Panel Annotation:

Stejně jako v panelu Component, byly přidány nové funkce i do panelu Annotation (Obr. 7). Dokonce bychom mohli říci, že některé nové funkce jsou z hlediska určení softwaru (doplňková dokumentace) pro Publisher stěžejní.

Obr. 7– panel Annotation

První z těchto zásadních funkcí je Detail View (Obr. 8). Stejně jako ostatní funkce Publisheru funguje velmi intuitivně. Pouhým kliknutím na místo, ze kterého chcete detail, jej vytvoříte.

Obr. 8 – detail

Kliknutím na detail se v záložkách objeví nová záložka Annotation, kde je možné upravit vlastnosti detailu. Lze upravovat typ a barvu ohraničení, styl odkazové šipky, apod. (Obr. 9)

Obr. 9 – detail s upraveným stylem zobrazení

Dle mého názoru snad nejdůležitější novinkou je funkce Parts list (seznam položek – Obr. 10), pokud chcete pomocí Publisheru vytvořit montážní návod pomocí rozpadu komponent, o kterém bylo psáno v prvním článku věnujícím se Publisheru, tak jste možná právě tuto funkci postrádali.

Obr. 10 – výběr sestavy, ze které má být vytvořen seznam položek

Po výběru komponenty, ze které má být vytvořen seznam položek se dostanete k výběru položek komponenty, které mají být použity (Obr. 11).

Obr. 11 – Výběr položek, které mají být v seznamu položek dané sestavy

Po výběru samotných komponent, Publisher překontroluje viditelnost těchto komponent. Následně se zobrazí upozornění na možnost odebrání neviditelných komponent ze seznamu položek (Obr. 12).

Obr. 12 – Upozornění na možnost odebrání neviditelných položek

Po volbě odebrání / neodebrání neviditelných položek ze seznamu dojde k vygenerování seznamu položek a pozic (Obr. 13). Seznam položek i pozice je možné editovat (pozice, styl, apod.)

Obr. 13 – Sestava se seznamem položek

Kliknutím na položku v seznamu položek, dojde k zvýraznění této položky v 3D modelu. Toto je velmi výhodné zejména u velkých sestav, či při použití stylu zobrazení „Technical Line Drawing“ (Obr. 14)

Obr. 14 – Zvýraznění označené položky v seznamu položek

Poslední věcí, kterou je vhodné zmínit v souvislosti se seznamem položek, respektive pozicemi, je možnost převzetí parametru z vlastností CAD modelu. Po označení pozice se standardně zobrazuje nová záložka Annotation, ve které můžete definovat styl poznámky. V části Associate Property můžete z parametrů modelu, které standardně zadáváte v CAD modeláři ve vlastnostech modelu (např. autor, název, …) vybrat vámi požadovaný parametr, který má být zobrazen (Obr. 15).

Obr. 15 – výběr parametru, který má být zobrazen v textu pozice

Dalšími funkcemi vhodnými zejména pro naznačení pohybu součástí, apod. jsou funkce Linear a Circular, které naleznete pod stejnou rozbalovací ikonou.

Kruhová šipka (Circular) se nastavuje ve třech krocích (Obr. 16). V prvním kroku kliknutím vyberete střed kružnice (1). V druhém kroku určíte rádius šipky (2), který je shodný s neutrální osou šipky a v posledním kroku (3) určíte tažení a následným kliknutím délku šipky.

Obr. 16 – postup vytvoření kruhové šipky

Přímá šipka (Linear) se nastavuje pouze ve dvou krocích (Obr. 17), kdy v prvním kroku nastavujete počátek šipky (1) a druhým kliknutím její délku a natočení (2).

Obr. 17 – postup vytvoření přímé šipky

Publish:

Jek již bylo několikrát zmiňováno, Publisher je software určený pro tvorbu doplňkové dokumentace. Z čehož logicky vyplívá, že možnosti výstupů z by měli být široké. Možná i proto byly rozšířeny možnosti publikování a to: export do mobilních zařízení, 3D PDF a export do vektorového formátu *.svg. Všechny nové možnosti výstupů byly přidány mezi ostatní do panelu Publish (Obr. 18)

Obr. 18 – panel Publish

Doplňková dokumentace, jako jsou montážní návody, prezentace výrobku, apod. je primárně určena pro zákazníky. Jenže ne vždy, probíhá schůzka se zákazníkem v kanceláři, ale i tak je potřeba mít tuto dokumentaci k dispozici. Autodesk přišel s aplikací pro mobilní zařízení iPhone, iPod touch a iPad. Tato aplikace je zdarma ke stažení na iTunes.

aplikace Autodesk Inventor Publisher Mobile Viewer na iTunes:

[link]

Po vybrání exportu do mobilních zařízení se otevře nabídka s výběrem možností exportu. Stačí již jen vybrat, co chcete exportovat, zdali celý dokument, prezentaci (Storyboard), či jen snímek (Obr. 19)

Obr. 19 – možnosti exportu do mobilních zařízení

Další možností je export do 3D PDF, protože 2D PDF již bylo k dispozici ve verzi R0. Ikona pro 2D a 3D PDF je stejná, samotný výběr 2D / 3D provedete tlačítkem více označeným „>>“ (Obr. 20).

Obr. 20 – možnosti exportu do PDF, volba „více“ pro výběr 2D / 3D PDF

Po rozkliknutí možnosti více máte na výběr 2D nebo 3D PDF a dále také můžete vybrat šablonu. Pro 2D PDF jsou k dispozici 3 šablony, pro 3D PDF pouze 2 šablony (Obr. 21).

Obr. 21 – volba 2D nebo 3D PDF

Poslední novinkou co do publikačních možností Publisheru je export do vektorového formátu *.svg.

Vault:

Poslední novinkou ve verzi Publisher R1 je nově přidaný přístup do Autodesk Vault (Obr. 22), ale k tomu až někdy příště.

Obr. 22 – nová záložka Autodesk Vault

Nové funkce ke shlédnutí, např.:

[link]

Související články:

  • Novinky v Autodesk Inventoru Publisher R1 – 2. část