Jak na generátor nosných konstrukcí v Inventoru? Část 3.
Sestavení rámu a úpravy jednotlivých prvků v místech jejich spojů jsme si již popsali a nyní si ukážeme další užitečné funkce ze záložky Návrh v Nosných konstrukcích. Obrázek 20 Úkolem funkce Ořízno…
Sestavení rámu a úpravy jednotlivých prvků v místech jejich spojů jsme si již popsali a nyní si ukážeme další užitečné funkce ze záložky Návrh v Nosných konstrukcích.
Obrázek 20
Úkolem funkce Oříznout na profil je prodloužit či zkrátit jeden profil k jinému. Jak vidíme na Obrázku 20, tak je opět důležité pořadí výběru jednotlivých částí. Obrázek také ukazuje situaci, kdy chceme zrušit pokos (zaškrtneme Odstranit existující symbol/symboly svaru) a zkrátit jeden profil k druhému. Vpravo nahoře je aktivováno odsazení obou profilů a dole je zobrazeno oříznutí bez těchto odsazení.
Obrázek 21
Na Obrázku 21 je ukázána funkce Oříznout nebo prodloužit, která se velmi podobá té předchozí. Můžeme však prodlužovat a zkracovat více profilů k vybrané ploše najednou. I zde můžeme profil od vybrané plochy o konkrétní hodnotu odsadit.
Obrázek 22
Funkce Prodloužit nebo zkrátit se tentokrát týká jen jednoho vybraného profilu, který o požadovanou hodnotu zkracujeme nebo prodlužujeme v jednom či v obou směrech (Obrázek 22).
Obrázek 23
Funkce Informace o profilu (Obrázek 23) ukáže v dialogovém panelu vše o vybraném profilu včetně polohy uživatelského bodu.
V případech, kdy potřebujeme pevnostně zkontrolovat jeden nosník nebo vzpěru, se nám hodí funkce Výpočet nosníku a vzpěru.
Obrázek 24
Po její aktivaci se vybraný profil zvýrazní a zobrazí se v něm počátek a souřadný systém (Obrázek 24).
Obrázek 25
Vyvolaný dialogový panel Výpočet nosníku/vzpěru ve své první záložce Model (Obrázek 25) podává informace o vybraném profilu. Pozná profil vložený z Obsahového centra (hodnoty jsou šedivé) a také umožňuje pro výpočet použít profil vlastní. Můžeme zde měnit směr souřadného systému a vybrat si vlastní materiál. Výběrem Typu výpočtu aktivujeme příslušné záložky.
Obrázek 26
Pokud nosník počítáme, zobrazují se u vybraného profilu přidané podpory a zatížení (Obrázek 26).
Obrázek 27
V záložce Výpočet nosníku přidáváme konkrétní Podpory (pevná, volná a vetknutá) a Zatížení (radiální, axiální, spojité, ohybový a kroutící moment, nebo obecné zatížení). Další nastavení a výsledky výpočtu ukazuje Obrázek 27.
Obrázek 28
V záložce Grafy nosníků si můžeme z nabídky vybrat ty grafy, které jsou pro náš další postup důležité (Obrázek 28).
Obrázek 29
Pokud chceme kontrolovat profil na vzpěr a zaškrtneme příslušné políčko v záložce Model, pak v další záložce Výpočet vzpěry zadáme hodnoty zatížení, kontrolujeme výsledky a sledujeme mezní napětí v závislosti na štíhlostním poměru v přehledném grafu (Obrázek 29). V závěru můžeme generovat přehlednou zprávu o výpočtu s grafy i tabulkami.
Obrázek 30
Záložka Návrh nám v Nosných konstrukcích také nabízí funkci Výpočet desky. Její aktivací vyvoláme příslušný dialogový panel (Obrázek 30). Zde si v Typu výpočtu pevnosti vybíráme, zda chceme navrhnout tloušťku desky, nebo chceme návrh pro konkrétní průhyb, či minimální materiálové hodnoty. Můžeme také provést pevnostní kontrolu. Dále vybíráme Tvar desky, Typ podepření a Zatížení, Materiál a jeho Rozměry. Tlačítkem Vypočítat získáme příslušné výsledky, které stejně jako v předchozím případě můžeme generovat do přehledné zprávy.
V tomto okamžiku jsme již probrali vše, co se týká návrhu nosných konstrukcí. Poslední funkcí, která vydá na celý další článek, je Analýza nosných konstrukcí.
Související články:
- Jak na generátor nosných konstrukcí v Inventoru? Část 3.