portál uživatelů
softwarů Autodesk

Zpracování dat rozsáhlých sestav nejen v Autodesk Inventoru

Strojírenství

K napsání dnešního článku mne přivedla jedna zajímavá diskuse o možnostech správy rozsáhlých projektů v oblasti tvorby digitální dokumentace. Hlavním cílem této diskuse bylo stanovit možnosti správy r…

Zpracování dat rozsáhlých sestav nejen v Autodesk Inventoru

K napsání dnešního článku mne přivedla jedna zajímavá diskuse o možnostech správy rozsáhlých projektů v oblasti tvorby digitální dokumentace. Hlavním cílem této diskuse bylo stanovit možnosti správy rozsáhlého množství dat v podobě součástí, podsestav a sestav a zajištění odpovídající flexibility při případných výpadcích.

Kde jsou hlavní technické problémy zpracování rozsáhlých projektů

Při zpracování rozsáhlých sestav, pokud opomineme výkonové charakteristiky výpočetní techniky, vznikají nejrozsáhlejší problémy v oblasti metodiky a tvorby vlastního obsahu. Zřejmě nejvýraznějším problémem v počátku projektu je synchronizace a nastavení pravidel spolupracujících týmů. Jakékoliv zaváhání v této oblasti může způsobit v budoucnu nemalé ztráty a proto musí být projektu věnována již v přípravné fázi maximální pozornost. Je tedy nutné vždy sjednotit postupy a metodiku tvorby součástí, podsestav a sestav až na úroveň kritických modelovacích operací. Nejednou jsem zažil v projektech hodiny tápání způsobené neprůhlednou tvorbou náčrtů, použitím nestandardních operací bez dodržení základních zásad tvorby parametrického modelu.

Velmi často vychází požadavky na realizaci jednotlivých částí projektu z dlouhodobých zkušeností s využitím určité verze aplikace. Pokud je projekt řešen převážně jedním dodavatelem, je celkem jistota, že bude pro realizaci projektu využívat sjednocené verze produkčních aplikací. V případě globálnějšího projektu může ovšem nejednotnost software řešení znamenat velmi kritický bod realizace projektu. V této oblasti může být dobrou pojistkou především substricion, usnadňující flexibilní reakce na změny verzí software.

Ochrana a zálohování dat pomocí virtualizace

Často velmi podceňovanou položkou v projektech je nebezpečí selhání technického zázemí. Tento prvek často komentovaný výmluvnou větou „zálohují jen zbabělci“ může mít za následek totální kolaps celé akce se zásadními důsledky pro řešitele. Autodesk nabízí pro archivaci a realizaci datového úložiště řešení Autodesk Vault, které je postaveno na jádru SQL serveru společnosti Microsoft.


Řešení Autodesk Vault v IP síti

Z mých dlouholetých zkušeností se uživatelé nasazení tohoto řešení z principu obávají. Důvodem je především zapouzdřený obsah v databázovém stroji, který je přístupný pouze prostřednictvím speciálního klienta. Data se již netoulají po adresářích a složkách, ale jsou systematicky ukládány do databázových souboru. Díky tomu se udržuje v projektu neustálý přehled o použitých dílech, duplicitě souborů apod.


Srovnání funkčností jednotlivých verzí Autodesk Vault na trhu (Autodesk Vault, Autodesk Vault Workgroup, Autodesk Vault Collaboration, Autodesk Vault Manufacturing)

Velmi dobrou zbraní na jistou technickou složitost celého řešení proti klasickému „složkování na disku“ je využití virtuálních serverů. Podstata virtualizace spočívá ve vytvoření zcela hardwarově nezávislého virtuálního stroje, který se tváří vůči svému okolí jako klasický fyzický server. Má svou identitu a dokonce i svou zcela nezávislou IP adresu, systémové zdroje a uživatele. Pomocí technologie VMware nebo Hyper-V může být vytvořeno na serveru těchto virtuálů hned několik. Lze řídit pak dynamicky jejich výkon, spotřebu systémových zdrojů, případně jej migrovat v případě potřeby na výkonnější systém.


Princip virtualizace serverů s daty

Virtualizace datových úložišť ve spojení s Autodesk Vault pak umožňuje v globálnějších projektech snadné transfery celých serverů mezi pobočkami. Při dnešních rychlostech internetu lze tak prakticky za několik hodin přemístit obsah kompletního serveru se desítkami GB dat projektu z místa A do místa B. Výraznou výhodou nasazení virtualizace je ovšem extrémní jistota zprovoznění systému v případě kompletního výpadku. Díky tomu, že je virtuální server na hardware nezávislý (leží nad vrstvou hypervisoru) a tvoří fyzicky na disku jen několik málo fyzických souborů, lze jej přenést během několika desítek minut na zcela nový server. Pokud je záloha aktuální, je po připojení k dispozici nejen nový server, ale především veškerá data projektu.


Optimalizace systémových zdrojů pod hypervisorem na virtuálních serverech (VMware)

Spojení řešení Autodesk Vault s virtualizovanými servery může posílit výrazně v projektu jistotu rychlé obnovy informací při případných technických výpadcích a tak zabránit nemalým ztrátám.

Související články:

  • Zpracování dat rozsáhlých sestav nejen v Autodesk Inventoru