portál uživatelů
softwarů Autodesk

AutoCAD Raster Design – menu versus ribbon

Strojírenství

AutoCAD Raster Design je nadstavbovým programem nad základním AutoCADem nebo jiným CADem.  Aplikace Raster Design je stálicí v produktové řadě pro zpracování rastrových výkresů a leteckých snímků…

AutoCAD Raster Design – menu versus ribbon

AutoCAD Raster Design je nadstavbovým programem nad základním AutoCADem nebo jiným CADem.  Aplikace Raster Design je stálicí v produktové řadě pro zpracování rastrových výkresů a leteckých snímků. Funkcionalita tohoto programu byla vždy soustředěna do jediného menu IMAGE, které  po naistalování bylo přidáno úplně vlevo v řádce menu (Obr. 1). Pro potřeby našeho článku jsem menu označili červenými čísly 1 až 7 podle vodorovných dělících čar.

Obr. 1 Klasické menu Image pro Raster Design

S příchodem pásů karet do AutoCADu má Raster Design také svůj pás karet, který je rozdělen celkem na sedm částí – karet (Obr.2). Některé karty obsahují více ikon a tudíž funkcí, včetně toho, že je lze rozvinout šipkou dolů ve spodním názvu karty. Takovou kartu lze klasicky „přišpendlit“, aby zůstala rozvinutá. Pro tento článek byli nasnímány obrázky v software AutoCAD Map 3D s nainstalovanou nadstavbou Raster Design.


Obr. 2 Pás karet pro Raster Design

Přepínání
mezi menu IMAGE a pásem karet, vlastně změna uživatelského rozhraní, se provádí běžně známou změnou pracovní plochy Klasik na Pás karet (Obr.3).

Obr. 3 Přepínání pracovní plochy v anglické a české verzi AutoCAD Map

Nastavení Option
Začněme popisem způsobů volání dialogu „Option“. Obecné nastavení v dialogu „Option“ pro celý Raster Design je v pásu karet volán pomocí nenápadné šipky úplně vpravo dole (Obr.4) u čtyřech karet (Insert & Write, REM, Vectorize a SNAP). V menu má dialog „Option“ vlastní volbu „Option“ v sekci označené číslem 6 na našem Obr. 1.


Obr. 4 Šipka pro otevření dialogu „Option“

Karta Insert & Write
Tato karta první karta zleva odpovídá sekci číslo 1 ve svislém menu a jsou zde soustředěny ikonu pro vkládání  a ukládání obrázku. Velikostí jsou zdůrazněné ikony Insert a Save. Pořadí ikon úplně neodpovídá pořadí voleb v menu. Např. ikona „New image“ je ta malá vpravo nahoře, v menu se nachází jako první volba.


Obr. 5: První karta Insert & Write
 
Karta Manage
Tato karta obsahuje část voleb z první části  a druhé části menu (Manage) a slouží k základní správě obrázku jako se skrytí, smazání apod.


Obr. 6 „Přišpendlená“ karta Manager & View

Karta Correlate
Tato karta odpovídá jediné volbě ze sekce 2 z menu a to stejnojmenné volbě Correlate. Výhodou je přímá dostupnost všech čtyř voleb pro správu korelačního souboru obrázku.

Karta Edit
Tato karta je největší kartou s nejvíce ikonami. Zde se soustředili dohromady operace z původní sekce 3 a 4. Slouží pro operace jako čištění od skvrn (Cleanup),  ořezávání (Crop) a hlavně všechny operace pro práci s družicovými a leteckými snímky (ikona Proces Image). Protože je zde velký počet funkcí a ikon, je to řešeno šikovně pomocí dolů se rozvíjejícího seznamu s ikonami pod hlavní ikonou.


Obr. 7 Karta Edit

Karta REM
Tato samostatná karta soustřeďuje všechny volby určené pro práci se speciálními objekty REM – Rastre entity manipulation, pomocí kterých se „vylepšuje“ vektorová kresba. Je dobře, že pro tuto specifickou práci byla vydělena speciální karta oproti původnímu umístění v sekci 4 v menu, kde byly REM společně s dalšími operacemi.


Obr. 8 „Přišpendlená“ Karta REM

Karta Vectorize & Recognize text
Tato šestá karta v pořadí odpovídá naší sekci 5 v menu a jejím dvěma volbám “Vectorization Tools” a Text Recognition”. Díky tomu, že na kartě jsou přímo ikony, je výběr nástrojů přímý a rychlejší. Naopak v klasickém menu je nutné rozvinout vždy další podmenu.


Obr.9  Karta Vectorize

Karta SNAP
Nejštíhlejší kartou je sedmá karta úplně vpravo „SNAP“. Zde je pouze jedna ikona, přes kterou  se zapínají způsoby přichytávání k rastrovým objektům ve výkresu. Této ikoně odpovídá stejná volba v menu „Raster Snap …“ v části 6.


Obr. 10 Karta SNAP

A co chybí na kartách?
Jsou to volby ze sedmé sekce menu: Help, Home Page a  About AutoCAD Raster Design  pro základní informace o softwaru. Informace o licenci a verzi potřebujeme málokdy a tak nevadí, když jsme nuceni si pro ně přepnout rozhraní do klasické podoby.

Jaký hlavní rozdíl můžeme shledat mezi pásem karet a klasickým menu?
Pomocí velikosti ikon v pásu karet jsou zdůrazněny častěji používané ikony a je tak naznačena jejich důležitost. V klasickém svislém menu není velikostní rozdíl mezi volbami. Všechny volby jsou uvedené rovnocennou velikostí ikon a velikostí písma. A možná to je hlavní důvod pro používání pásu karet. Velké ikony jsou rychleji „po ruce“ pro kliknutí myší.

Související články:

  • AutoCAD Raster Design – menu versus ribbon