Využíváme Autodesk Showcase ve výuce
Autodesk Showcase poskytuje zajímavý nástroj pro velmi pěkné zpracování reprezentace projektů zpracovávaných studenty škol. Díky jeho bezplatné dostupnosti v síti Autodesk Academia získávají studenti …
Autodesk Showcase poskytuje zajímavý nástroj pro velmi pěkné zpracování reprezentace projektů zpracovávaných studenty škol. Díky jeho bezplatné dostupnosti v síti Autodesk Academia získávají studenti aplikaci, která může nejen zatraktivnit výuku, ale také posílit reprezentativní podobu vytvářeného projektu realizovaného například v závěrečných pracích. Na druhou stranu je Autodesk Showcase velmi dobrou pomůckou pro posílení Public Relations škol, které si mohou pomocí této aplikace připravit pro potřeby propagace opravu reprezentativní výstupy práce svých studentů, ať v oblasti opravdu začínajících, až po zdatné uživatele.
Tematická práce pro osvojení vysunutí a rotace v Autodesk Inventoru trošku jinak (Martin Pešek)
Autodesk Showcase používáme na VOŠ a SPŠ ve Žďáře nad Sázavou ve výuce přibližně jeden rok ve verzi 2011. Za tuto dobu si aplikace vedle Autodesk Inventoru a Autodesk Revitu získala vysokou oblibu. Za velkou výhodu považuji především extrémně snadnou obsluhu této aplikace, která sice není v české konverzi, ale je zpracována velmi intuitivně. Pro start do obsluhy aplikace dostačují opravdu jen dvě vyučovací hodiny, což je při omezeném rozpočtu hodin výuky vždy příjemné.
Výsledky prvních krůčků v 3D mohou být nejen přesné, ale také atraktivní (František Kovář)
Pro zaškolení obsluhy aplikace plně dostačuje zpočátku zvládnutí importu sestavy složené z několika součástí. Aktuálně považuji za opravdu nepříjemný problém především nekompatibilitu s češtinou v názvech souborů. Česká verze Autodesk Inventoru vnucuje při práci se soubory háčky a čárky prakticky všude. U složitějších sestav tak paradoxně věnují žáci více času přejmenovávání a záměně souborů než vlastní vizualizaci.
Digitální replika kohoutku z umyvadel našich babiček (Antonín Novotný)
Dalšími kroky v zaškolení aplikace je práce s pozicí modelu ve scéně. Zvládnutí práce s uchopovacími manipulátory je ale velmi intuitivní. Jistý problém mohou způsobovat nestandardně provedené vazby v sestavě, které jsou v projektech celkem běžné. Autodesk Showcase tyto chyby neodpouští a rozpad sestavy a dílů do nestandardních pozic je tak poměrně častým problémem.
Klasická ruční vrtačka v naprosto novém kabátě může být velmi atraktivním projektem (Jan Suchý)
Po překonání počátečních problémů lze přistoupit k úpravě prostředí scény, materiálů, stínů a osvětlení. Zde ukáže již aplikace svou opravdovou intuitivní sílu. Není v současné době podle mého názoru řešení, které by dávalo tak rychle skvělé prezentační výsledky v oblasti vizualizace 3D modelů. Autodesk Showcase je perfektním nástrojem, který využívá výkonu stávající výpočetní techniky především v oblasti hardware akcelerace a dostává v krátkém čase díky integrovaným akceleračním funkcím z modelů maximum.
Spojení Autodesk Inventoru a Showcase ve výrobní hale (Josef Matějíček)
Na fotografiích můžete vidět několik studenty vytvořených digitálních modelů ztvárněných v Autodesk Inventoru s následnou vizualizací v Autodesk Showcase. Zřejmě ovlivněn stáží na technických školách v Kalifornii, dávám v posledních letech přednost většímu prostoru pro tvůrčí práci studentů, než konzervativnímu drilování funkcí. Dlouhodobě je odměnou za tyto změny směrem k projektové výuce opravdu řada velmi zajímavých projektů. V našem případě jsou obrázky určitým průřezem práce od naprostých začátečníků až po letošní nejlépe hodnocený model uložení devíti válcového modelářského motoru, který zvítězil v soutěži Autodesk Academia pořádané na Facebooku.. Všem studentům dává Autodesk Showcase možnost jak z kusu studeného železa udělat reprezentativní dílo.
Tento elegantní digitální model uložení devítiválcového modelářského motoru Lukáše Berana zvítězil letos v soutěži Autodesk Academia na portálu Facebook
Závěrem mi dovolte jednu poznámku. Již delší dobu experimentujeme s nasazením Autodesk Showcase ve spolupráci s Autodesk Revit. Lze si jen přát, aby se filosofie této aplikace rozšířila i na platformu BIM řešení, v současné době je poměrně zásadním problémem velmi komplikované načítání 3D dat z Autodesk Revitu.
Výuka CAD technologií na VOŠ a SPŠ ve Žďáře nad Sázavou je podpořena ve školním roce 2010/2011 projektem ESF "Rozvoj odborných kompetencí žáků v oblasti CA technologií".
Související články:
- Využíváme Autodesk Showcase ve výuce