portál uživatelů
softwarů Autodesk

Jak prezentovat v Autodesk Showcase na promítacích mozaikových stěnách?

Strojírenství

Autodesk Showcase umožňuje jako aplikace primárně určená pro prezentaci digitálních návrhu vytvářet zcela nekompromisní grafické výstupy. Pro ty, kteří si nevystačí s klasickým dataprojektorem a jední…

Jak prezentovat v Autodesk Showcase na promítacích mozaikových stěnách?

Autodesk Showcase umožňuje jako aplikace primárně určená pro prezentaci digitálních návrhu vytvářet zcela nekompromisní grafické výstupy. Pro ty, kteří si nevystačí s klasickým dataprojektorem a jedním PC je Autodesk Showcase připraven podporou nejmodernějších prezentačních technologií zpracovávajících grafický výstup v reálném čase a v obrovských rozlišeních odpovídajících filmovému plátnu.

Tato podpora musí být samozřejmě vyvážena odpovídajícím hardware. Autodesk Showcase staví v oblasti zpracování grafických výstupů a akcelerace na technologii společnosti NVIDIA Frame Lock, která je součástí podpory ovladačů u grafických akcelerátoru řady Quadro FX.


Princip zobrazovací farmy NVIDIA

Technologie zobrazovací farmy je postavena na distribuci grafických informací prostřednictvím klasické sítě a jejich paralelním zpracováním. Díky této technologii lze zobrazovat grafickou informaci ve vysokém FPS i na obrovských stěnách složených z jednotlivých mozaikových segmentů. O zobrazení každého segmentu se pak stará inviduální hardware. Výhodou tohoto řešení je především vysoký výkon výpočtu v reálném čase a možnosti různých efektů. U menších, například vícemonitorových systémů oceníme především velikost finálního rozlišení.


Typická podpora zobrazovací farmy

Pro pochopení principu činnosti zobrazovací farmy v Autodesk Showcase si uveďme jednoduchý příklad. Jistou nevýhodou je, že bude fungovat pouze uživatelům, kteří mají k dispozici odpovídající grafický hardware. V našem případě Quadro FX 2000.


Pro konfiguraci zobrazovací farmy je nutné použít specifický hardware

Autodesk Showcase obsahuje ve svých nabídkách velmi intuitivní konfigurační panel pro nastavení zobrazovací farmy. Obsahuje jak nastavení počtu segmentů, na které chceme finálně rozložit obraz, tak referenční pozice a vzdálenosti mezi těmito segmenty.


Dialogový panel pro nastavení zobrazovací farmy

Autodesk Showcase také podporuje možnost inicializace zobrazovací farmy pomocí skriptů z příkazové řádky. Následující příklad ilustrativně popisuje nasazení rozšířených funkcí grafického akcelerátoru NVIDIA v lokálním zobrazovacím módu, který lze použít i v případě, že nemáme další zobrazovací jednotky. Této funkčnosti lze také využít v případě, že chceme například v síti inicializovat prezentaci pomocí skriptů.


Definice příkazu ve skriptu

Základem nastavení je spuštění dvou nezávislých instancí, které mají definovánu přesnou pozici v pracovní ploše a posun. V našem příkladu je základní okno nastaveno vždy na 800 x 800 bodů s offsetem 50 bodů. Dvě okna zobrazíme zadáním dvou příkazů:

"C:Program FilesAutodeskShowcase2011binshowcase.exe" -f c:scenetechnicon.a3s -loc 800,800,50,50 -mu 2,1,0,0,0,0

"C:Program FilesAutodeskShowcase2011binshowcase.exe" -f c:scenetechnicon.a3s -loc 800,800,850,50 -mu 2,1,1,0,0,0


Zobrazení druhého okna s offsetem 850 bodů

Základní koncepce příkladu je postavena na zobrazení dvou nezávislých zobrazení, které budou pomocí session / host systému propojeny do jednotlivých zobrazení. Výstup je pro názornost prezentován na jediné obrazovce. Pokud jsou k dispozici například dva monitory k odpovídající kartě, lze toto zobrazení překlenout.


Připojení jednotlivých zobrazovaných sekvencí

V případě, že jsou dostupné příslušné hardware funkčnosti je možné vytvořit mezi jednotlivými seancemi vzájemnou konektivitu na příslušném komunikačním portu. Finální výsledek je vidět na následujícím obrázku. Jednotlivé segmenty obrazu jsou vypočítány nezávislými jednotkami ve vlastním rámci.


Výsledný efekt na zobrazovacím systému

Na závěr uvádím zajímavý příklad použití síťově sdílené zobrazovací farmy. Obraz je rozložen do čtyř samostatných bloků o vysokém rozlišení. V příkladě je také pro zjednodušení orientace dostupný převzatý seznam parametrů příkazové řádky.


Ukázková prezentace složená ze čtyř zdrojů


Struktura inicializačního příkazu


Parametry příkazového řádku pro Showcase