AutoCAD efektivně 2. – Filtry hladin
Rychle a jednoduše Dejme tomu, že si potřebujete vytisknout pracovní verzi výkresu, ale kvůli přehlednosti nechcete tisknout některou specifickou skupinu hladin. Jejich jednotlivé hledání a vypínání …
Rychle a jednoduše
Dejme tomu, že si potřebujete vytisknout pracovní verzi výkresu, ale kvůli přehlednosti nechcete tisknout některou specifickou skupinu hladin. Jejich jednotlivé hledání a vypínání zabere spoustu času Navíc se může lehce stát, že některou z nich přehlédnete. Pokud jste byli od začátku vytváření výkresu prozřetelní a pojmenovávali jste hladiny systematicky, bude nejjednodušší použít rychlý filtr vlastností, který najdete v pravém horním rohu Správce vlastností hladin. Do vyhledávacího řádku napište řetězec znaků, který se nachází v názvech všech vámi požadovaných hladin. Pokud před nebo za tímto řetězcem znaků následují ještě jiná písmena (zpravidla tomu tak bývá), napište na začátek a konec řetězce hvězdičku (*).
Po tom co začnete psát do vyhledávacího řádku, začne se seznam hladin v reálném čase měnit, takže vidíte průběžné výsledky filtrování a často tak nemusíte hledaný název dopsat do konce. Pak už stačí označit všechny hladiny v odfiltrovaném seznamu (tažením myší přes všechny jejich názvy, případně klávesovou zkratkou Ctrl+A) a kliknout u jedné z nich na vlastnost, kterou chcete změnit (např. zmrazit či vypnout). Ta se ihned změní u všech vybraných hladin na stejnou hodnotu.
Podrobnější nastavení
Rychlé filtrování se skvěle hodí zejména pro jednorázové hromadné akce. Mnohem širší využití mají filtry vlastností hladin. Těch si můžete vytvořit a uložit několik a následně mezi nimi jenom přepínat podle potřeby. Další předností filtrů je fakt, že kromě názvu můžete filtrovat hladiny i podle jiných parametrů.
Představme si situaci, že při zkušebním tisku zjistíme, že tloušťka některých čar je příliš malá a na papíře nečitelná. Abychom tyto hladiny lehce oddělili od ostatních a mohli tak změnit jejich tloušťku najednou, nastavíme si nový filtr vlastností podle tloušťky čar. Klikněme tedy na ikonku zcela vlevo nahoře v okně Správce vlastností hladin a otevře se před námi okno nastavení filtru. V okně definice filtru klikneme na kolonku tloušťka čáry a zadáme ji buďto ručně, nebo výběrem ze seznamu. Tuto proceduru případně opakujeme v dalších řádcích, dokud nemáme v seznamu všechny požadované tloušťky. Po potvrzení okna stačí opět označit všechny hladiny v upraveném seznamu a jediným úkonem změnit jejich tloušťky.
Další možnosti
Filtr hladin, který jsme si právě vytvořili, se objeví v seznamu filtrů, který se nachází vlevo od seznamu hladin (pokud ne, je potřeba kliknout na malou dvojitou šipku na rozbalovací liště). Zde můžeme přepínat mezi jednotlivými filtry, nebo filtrování zrušit kliknutím na možnost Vše. Důležité je zejména to, že filtrováním upravený seznam hladin se přenáší i do rozbalovací nabídky na panelu Hladiny na pásu karet, takže si pro rychlejší přepínání můžete nechat zobrazit jenom několik málo hladin, s kterými právě pracujete.
Všimněte si také zaškrtávací políčko s nápisem Inverzní filtr vlevo dole. To převrátí seznam hladin na ty, které jsme v nastavení filtru nezařadili. Velmi užitečné obzvláště tehdy, kdy nám některá skupina hladin v seznamu zbytečně „překáží“.
Užitečný tip na závěr
Někdy se stává, že často přepínáte mezi několika hladinami, které nemají moc společných atributů a nastavit na ně filtr hladin by bylo poměrně komplikované a časově náročné. Existuje na to jednoduchá finta, kterou sám s oblibou používám. Stačí, když na začátek názvu každé takovéto hladiny připíšete znak, který předchází znaky abecedy – například tečku, vykřičník nebo podtržítko. Daná hladina se tak posune na začátek abecedního seznamu, takže hned víte, kde ji při přepínání v rozbalovacím seznamu hladin máte hledat.
Související články:
- AutoCAD efektivně 2. – Filtry hladin