Jak na analýzu rámových konstrukcí v Inventoru 2011? Část 3.
V závěrečné části článku pokračujeme popisem funkcí spojených se simulací zatížení rámových konstrukcí. Obrázek 22 V záložce Analýza rámových konstrukcí, v části Výsledek, nalezneme…
V závěrečné části článku pokračujeme popisem funkcí spojených se simulací zatížení rámových konstrukcí.
Obrázek 22
V záložce Analýza rámových konstrukcí, v části Výsledek, nalezneme funkci Detail nosníku. Pokud ji zapneme a vybereme si nosník, který nás zajímá, tak o něm můžeme zjistit všechny dostupné informace včetně grafického vyjádření průběhů sil, momentů i napětí (Obrázek 22).
Obrázek 23
Druhá funkce s názvem Animovat zapíná animaci výsledků, ve které je rámová konstrukce opakovaně zatěžována tak, abychom mohli plynule sledovat průběh nárůstu jejího zatížení. Celou animaci lze uložit jako video soubor a později ji použít například při prezentaci zatížení konstrukce. Obrázek 23 zachycuje tři fáze této animace s ovládacím panelem.
Obrázek 24
Schéma (Obrázek 24) je poslední funkcí z části Výsledek. S pomocí dialogového panelu můžeme přímo na rámové konstrukci u vybraných nosníků zapnout zobrazování průběhů sil, momentů, či napětí.
Obrázek 25
Když v záložce Analýza rámových konstrukcí přejdeme do části Spojení, pak můžeme Uvolnit námi vybraný nosník. V dialogovém panelu pak definujeme pro jeho začátek a konec vlastnosti a hodnoty stupňů volnosti (Obrázek 25).
Obrázek 26
Naopak Pevné propojení umožňuje vytvořit z několika uzlů seskupení, které se chová jako celek (Obrázek 26).
Výsledky analýzy lze shrnout do ucelené zprávy, kterou vygenerujeme v části Publikovat. Zde také můžeme výsledná data exportovat do formátu RTD, což je soubor struktury aplikace Robot. Tato data můžeme dále zpracovat, pokud máme nainstalovánu aplikaci Autodesk Robot Structural Analysis.
Obrázek 27
Poslední část, kterou bych chtěl zmínit, je možnost využití rychlých změn. Ty však již závisí na úsudku konstruktéra a samozřejmě na náčrtech, které ovlivňují změny.
V původní rámové konstrukci ramene jeřábu tedy změníme některé rozměry a do spodní části přidáme trubky pro zvýšení tuhosti. Změny jsou patrné z Obrázku 27. Dále zkusíme navíc zatížit konstrukci (nejdříve původní a potom i změněnou) třeba spojitým zatížením. Necháme ho působit na hlavní nosníky z boku jeřábové konstrukce (představme si, že by je mohl způsobit prudký boční vítr).
Obrázek 28
Při vyhodnocování maximálních normálových napětí tyto změny ovlivní výsledky tak, jak vidíme na Obrázku 28.
Obrázek 29
Podobně je tomu i s vyhodnocením minimálních hodnot normálových napětí (Obrázek 29). Změny zjevně ovlivnily v obou případech nejen jejich průběh, ale i rozsah.
Závěrem lze říci, že pro zkušeného, ale i méně zkušeného konstruktéra, je při navrhování rámových konstrukcí v prostředí Inventoru 2011 jejich analýza určitě velkým přínosem.
Související články:
- Jak na analýzu rámových konstrukcí v Inventoru 2011? Část 3.