Šablonování krok za krokem, Část 1.
Šablonovaný model se vytvoří pomocí spojení vice profilů (řezů), kdy se mezi profily tvoří těleso nebo plochy. Šablonováním se vytváří složité tvary, které by bylo jinak složité, či nemožné vymodelova…
Šablonovaný model se vytvoří pomocí spojení vice profilů (řezů), kdy se mezi profily tvoří těleso nebo plochy. Šablonováním se vytváří složité tvary, které by bylo jinak složité, či nemožné vymodelovat.
Šablonování od základů:
Nejdříve si vytvoříme roviny. Můžou být rovnoběžné nebo skloněné pod úhlem. Poté na roviny nakreslíme požadované profily.
Otevřeme funkci šablonování a nejprve si zvolíme, zda chceme šablonovat plochu nebo těleso. Následně po pořadí volíme profily, které chceme šablonovat.
Z nabídky si vybereme, zda chceme šablonovat podle trajektorie, osy nebo šablonovat plochu.
Vybrané těleso je určeno základními průřezy, v nabídce jsme vybrali šablonování pomocí trajektorie, ale žádnou jsme nepřidávali a takto vypadá výsledné těleso.
Při šablonování s trajektorií si nejprve narýsujeme v novém náčrtu křivku spojující hrany průřezů tzv. trajektorii, která nám určuje výsledný tvar tělesa. Potom zapínáme šablonování, označíme průřezy a v druhém sloupci označíme trajektorii.
Pokud v nabídce zvolíme šablonování pomocí osy, tak nejprve v novém náčrtu propojíme náčrty osou tak, aby osa procházela oběma rovinama. Poté zapneme šablonování, označíme průřezy a v druhém sloupečku označíme osu šablonování.
Výsledný tvar po šablonování s osou.
Šablonování s plochou se používá např. při návrhu pneumatických a hydraulických komponentů. Nastavujeme plochu průřezu nebo součinitele měřítka v námi zvolených bodech. Zvolíme si funkci šablonování, kde v nabídce vybereme šablonování plochy. Postupně vybereme průřezy, v druhém sloupci vybereme osu. A v třetím sloupci si vybíráme body na ose (průřezy), ve kterých budeme měnit hodnoty, nebo chceme znát jejich hodnoty.
Pokud potřebujeme změnit specifikaci průřezu, označíme jej a dáme upravit. Zobrazí se nám nabídka „Kóty řezů“
V článku jsme si ukázali základní druhy vzniku šablonovaného tělesa. V další části se zaměříme na funkce uzavřená smyčka, sloučit tečné plochy a na podmínky a přechody u šablonování.
Související články:
- Šablonování krok za krokem, Část 1.