portál uživatelů
softwarů Autodesk

Postupy a práce v Autodesk 123D

Autodesk 123D jsme již na stránkách Autodesk Clubu představili. Jedná se o velmi zajímavý počin Autodesku, který může představit prakticky všem uživatelům od žáčků základních škol, až po začínající ko…

Postupy a práce v Autodesk 123D

Autodesk 123D jsme již na stránkách Autodesk Clubu představili. Jedná se o velmi zajímavý počin Autodesku, který může představit prakticky všem uživatelům od žáčků základních škol, až po začínající konstruktéry principy parametrického navrhování. Hlavní výhodou je bezplatná dostupnost aktuální beta verze produktu a zcela ojedinělý přístup k tvorbě modelů, který vychází z nejnovějších trendů v obsluze komerčních produktů společnosti Autodesk.

Dnešní článek věnujeme naprostým začátečníkům a těm, kteří se chtějí rychle seznámit se základními principy práce v Autodesk 123D. Pokusíme se o vytvoření jednoduchého modelu parní lokomotivy, který bude tvořen několika konstrukčními prvky.
 

Základní interface Autodesk 123D s prohlížečem topologie modelu

Práce v Autodesk 123D vychází prakticky s interaktivní aktivace příkazů pomocí myši. Nechybí ani Marking Menu (výběr příkazů pomocí symbolické nabídky obdobné pohybu hodinových ručiček), která jsou například novinkou Inventoru 2012. Velmi důležitou součástí pracovní plochy je prohlížeč topologie modelu, který do této doby patřil do kategorie výkonných vývojových aplikací. Výhodou prohlížeče topologie modelu je možnost návratu k libovolnému prvku modelu a jeho dodatečná modifikace.
 

Definice základní geometrie modelu a jeho rozměrových parametrů

Tvorba modelu vychází z principů tvořící geometrie definované pomocí náčrtu. Tento náčrt je vytvořen z jednotlivých segmentů jako kombinace geometrických prvků typu úsečka, oblouk, kružnice apod. Začínajícím uživatelům doporučuji pracovat v rastrovém kroku. Přirozeně i přes tento krok lze ve finále změnit libovolný rozměr pomocí parametrické kóty. Počet stupňů volnosti náčrtu je postupně snižován přidáváním parametrických kót a geometrických vazeb.
 

Vysunutí základního náčrtu

Finální náčrt, pokud tvoří v Autodesk 123D uzavřený útvar lze dále zpracovat jedním z příkazů do podoby konstrukčního prvku. V našem případě je základ lokomotivy vytvořen prostým vysunutím uzavřeného náčrtu do prostoru. Směr vysunutí lze změnit zápornou hodnotou požadovaného rozměru.
 

Vysunutí tendru lokomotivy

Autodesk 123D je navržen pro práci s modelem velmi intuitivně. Při práci a umístění jednotlivých prvků náčrtu výrazně pomáhají uchopovací módy objektů na významných bodech. Jistý cvik při práci vyžaduje trošku netradiční volání příkazu pro kreslení objektu před definicí náčrtové roviny. Jedná se o odlišný přístup, který známe například z Autodesk Inventoru.
 

Vysunutí objektu na úroveň roviny

Velmi příjemná při práci je existence postupů svázaných s již existující geometrií. Rozměry není například nutné zadávat pouze transparentně pomocí číselných hodnot. Mohou být odvozeny od již existující geometrie, případně pomocí pokročilejších funkcí pro projekci geometrie. Tyto postupy jsou při práci výrazně produktivnější než prostá definice rozměrů.
 

Marking Menu při konstrukci komínu

Pro konstrukci komínu lokomotivy je obdobně jako u tendru využit základní parametrický náčrt položený do horní roviny střechy. Celý konstrukční prvek je výhodné vytvořit přímo v prostorovém pohledu. Aplikace pro tyto potřeby velmi názorně vykresluje uchopovací body a napomáhá tím přesné konstrukci. Výběrem hrany na přechodu dvou válců a následnou aktivací Marking Menu pravým tlačítkem myši lze následně vytvořit zaoblení.
 

Konstrukce kol a násobný výběr pomocí SHIFT

Pro konstrukci kol lokomotivy je výhodné využít jednoduchého efektivního triku převzatého z „dospělých“ CAD aplikací. Buď vytvoříme pouze jednu stranu kol a tyto konstrukční prvky následně zrcadlíme na odlehlou stranu, nebo využijeme projekce geometrických prvků. Autodesk 123D nabízí obě z těchto možností. Vzhledem k tomu, že projekce geometrie patří při běžném modelování k univerzálnějším příkazům, je postup konstrukce kol přizpůsoben tomuto příkazu. Při výběru náčrtu pro vysunutí je vhodné vždy stisknout klávesu SHIFT pro přidání prvků, případně CTRL pro jejich odebrání.
 

Projekce geometrie kol na odlehlou stranu

Postupnou kombinací výše uvedených příkazů vymodelujeme základní tvar lokomotivy. K libovolnému náčrtu je možné se vrátit v prohlížeči topologie modelu a tento upravit. Lze tak z prvotního návrhu z několika čar bez přesných rozměrů postupně vytvořit opravdu přesné konstrukční řešení. Jedná se o výrazný rozdíl od postupů, které využívají neparametrické modeláře. Zde je možné pouze model upravit pomocí množinových operací.
 

Vysunutí náčrtu a odečtení vytvořeného prvku při modelování okna

Množinové operace lze využít přirozeně i v Autodesk 123D, ale jsou aplikovány převážně pro základní modifikaci tvaru součásti, nikoliv pro změnu jejich rozměrů. U našeho modelu je logický rozdíl využit při konstrukci oken v kabině řidiče. Finální model lze dále modifikovat z hlediska rozměrů a materiálů. Můžeme jej uložit do nativního formátu *.123d případně využít některého z exportních formátů pro 3D data. V druhém případě samozřejmě přicházíme o topologii modelu.

 
Modifikace základního náčrtu pomocí prohlížeče topologie modelu

Související články:

  • Postupy a práce v Autodesk 123D