portál uživatelů
softwarů Autodesk

Užitečná GIS analýza

Stavebnictví

Jak operace IDENTITA pracuje? Máme jednu vstupní bodovou vrstvu stromů. Tato vrstva bude „překrývanou“. Druhá vstupní vrstva je polygonová vrstva parkových ploch v parku. Každá plocha je označena zk…

Užitečná GIS analýza

Jak operace IDENTITA pracuje?

Máme jednu vstupní bodovou vrstvu stromů. Tato vrstva bude „překrývanou“. Druhá vstupní vrstva je polygonová vrstva parkových ploch v parku. Každá plocha je označena zkratkou, např. P1, P2 atd. Druhá vrstva bude „překrývající“.

Cvičná data k praktickému provedení úlohy si můžete stáhnout zde.

Vstupní data před analýzou jsou na obrázku 1. Je patrné, kde který strom roste. Některé stromy jsou i mimo parkovou plochu, nebo na rozhraní dvou ploch.

Obr. 1

Připojte si obě SDF vrstvy do výkresu a prozkoumejte obě tabulky dat.

Díky operaci INDENTITA se přidá všem stromům do atributové tabulky nový sloupec s označením parkového záhonu, kde strom roste. Analýza IDENTITA vlastně stromy obohatí o nový atribut. Plochy zůstanou beze změny. Kdybychom toto dělali ručně, museli bychom pro každý strom vyčíst informaci z mapy, kde roste a ručně zadat do dat stromů.


Překryvnou operaci spusťte ze záložky Analýza v pásu karet a klepněte na ikonu Překrytí prvků (obr. 2). Spustí se dialog průvodce.


Poznámka: Tato karta jedostupná v režimu „Pracovní plocha pásu karet s nástroji“.

Obr. 2

Průvodce překryvnými operacemi v dialogovém okně symbolicky naznačuje výsledek.


Obr. 3


Vznikne nová hladina se stromy,kterou si vhodně pojmenujte. V druhém dialogu můžete nastavit volbou dole, zda se má do vrstvy stromů přenést z parkových ploch všechna data, nebo vynechat identifikátory ploch. Zvolte pro Vlastnosti výstupů volbu „Bez identifikátorů“. Takto se nám přenese jen zkratka P1, P2 atd.


Obr. 4


Výsledek v tabulce dat po provedení analýzy Identita vidíte na následujícím obrázku. Stromy mají nový údaj se zkratkou parkové plochy. Strom, který roste mimo značenou plochu má hodnotu .


Obr. 5


Překryvné operace vždy produkují nová data, která lze dále využít. V našem příkladu jsme nyní schopni spočítat, kolik stromů roste na jednotlivých parkových plochách.


Zajímavá situace nastala u stromu, který roste přesně na hranici plochy P4 a P5. Ke které ploše bude přiřazen? Vyzkoušela jsem to a prozradím Vám, že mu byla přiřazena zkratka „spodního polygonu“ P4.

 

 



 

 

 

Související články:

  • Užitečná GIS analýza