portál uživatelů
softwarů Autodesk

Paramterické modely v Inventoru – Lego kostka, 3. část

Strojírenství

V minulé části jsme přestavili model a připravili jej tak pro vytvoření vnitřních prvků kostky a zde navážeme. Stejně jako u vnějších výstupků vytvoříme jeden výstupek a další budeme definovat po…

Paramterické modely v Inventoru – Lego kostka, 3. část

V minulé části jsme přestavili model a připravili jej tak pro vytvoření vnitřních prvků kostky a zde navážeme. Stejně jako u vnějších výstupků vytvoříme jeden výstupek a další budeme definovat pomocí pole. Protože se jedná o kostku s šířkou větší, než 1 vytváříme větší výstupek (dutý válec). Skica výstupku bude umístěná na spodní ploše základního bloku kostky (Obr. 30).

Obr. 30 – umístění skici pro vytvoření výstupku

Střed výstupku umístníme do rohu, který je v absolutním počátku, tedy do rohu vůči kterému se posouvají ty ostatní, kdybychom tak neučinili při změně rozměrů, by došlo k pádu modelu. Skica se bude skládat ze dvou soustředných kružnic, z nichž vnější má průměr 6 mm a vnitřní průměr 5 mm (Obr 31).

Obr. 31 – skica pro vytvoření vnitřního výstupu pro modely s šířkou větší než 1

Tuto skicu vysuneme s omezením k dalšímu, nebudeme tedy zadávat žádnou hodnotu ani parametr, ale díky omezení k dalšímu se výška výstupku bude měnit se změnou výšky kostky (Obr. 32).

Obr. 32 – vysunutí výstupku s omezením k dalšímu

Protože se tento výstupek týká jen kostek, které mají šířku větší než 1 blok, musíme opět nastavit podmínku. Podmínka bude když, parametr „Sirka“ rovná se 1, tak bude funkce výstupku vypnutá (Obr. 33).

Obr. 33 – nastavení podmínky pro větší vnitřní výstupek

A dalším krokem bude vytvoření obdélníkového pole tohoto výstupku pro kostky, které mají rozměry větší než 2 x 2 bloky, která má jen jeden tento výstupek. Opět použijeme parametru „Sirka_p“ a rozteče mezi výstupky, která bude opět konstantní a to 7, 5 mm. Nicméně nemůžeme do počtu výstupků uvést jen parametr „Sirka_p“, protože těchto výstupků je vždy o jeden méně než je hodnota parametru, proto zapíšeme počet výstupků ve tvaru „Sirka_p – 1“, tím odečteme od hodnoty uvedené v parametru jeden výstupek a získáme požadovaný výsledek (Obr. 34).

Obr. 34 – obdélníkové pole vnitřních výstupků 

Otázka, která by mohla nastat, zní: proč jsme vytvářeli pole s pouze jedním směrem? A odpověď na tuto otázku je jednoduchá. Kdybychom vytvořili tyto prvky pomocí pole v obou směrech, získali bychom tím to, co potřebuje, jen u kostky typu 1 by nastal problém, protože pole má jen jeden řádek (Obr 35). 

Obr. 35 – pole výstupků u kostky typu 1 s chybou

Pro pole výstupků také nastavíme podmínku, že když parametr „Sirka“ se rovná 1, tak funkce pole bude vypnutá (Obr. 36).

Obr. 36 – nastavení podmínky pro pole výstupků

Následně vytvoříme druhé obdélníkové pole, které bude vytvářet vnitřní výstupky do šířky. Prvkem tohoto pole bude jednak prvek výstupku a také první obdélníkové pole. Směr pole bude do délky za použití parametru „Delka_p“, ale opět bude zapsán jako „Delka_P-1“ a rozteč bude 7,5 mm (Obr. 37).

Obr. 37 – druhé obdélníkové pole  

Pro toto druhé pole musíme nastavit podmínku, která bude toto pole vypínat pro typ kostky 1. Podmínka bude nastavená, že když parametr „Typ“ se rovná 1, tak funkce druhého obdélníkového pole bude vypnutá (Obr. 38).

Obr. 38 – nastavení podmínky pro druhé obdélníkové pole

Máme tedy nadefinovaný vnitřní výstupek, pro kostku o šířce větší než 1. A teď si vytvoříme výstupek pro kostky, které mají šířku 1. Ideální bude, kdy si přenastavíme hodnotu šířky na 1 a následně zaktualizujeme model (Obr. 39).

Obr. 39 – změna parametru a aktualizace modelu

Vytvoříme skicu na spodní plochu základního bloku, která bude obsahovat kružnici, jelikož výstupek u kostek s šířkou 1 není dutý, ale plný. Stejně tak i průměr výstupku se liší a v tomto případě je to 2,5 mm. Musíme také zakótovat střed výstupku, který vztáhneme opět k rohu, kde je absolutní počátek (Obr. 40).

Obr. 40 – skica výstupku pro kostky šířky o 1 bloku

Stejně tak jako předchozí výstupek i tuto skicu budeme vysouvat k dalšímu, abychom tak vytvořily požadovaný tvar výstupku (Obr. 41).

Obr. 41 – vysunutí výstupku pro kostičky s šířkou 1

 Následujícím krokem bude obdélníkové pole těchto výstupků. První zásadní změnou oproti všem předchozím polím bude, že toto pole bude mít jen jeden směr. Tímto směrem bude délka s počtem prvků daným parametrem „Delka_p“, ale opět to musí být s počtem prvků menším, než je tento parametr, tedy „Delka_p – 1“. (Obr. 42).

Obr. 42 – obdélníkové pole výstupků

Protože se výstupek i pole týká, jen kostek, které mají šířku 1, musíme pro pole i prvek vysunutí nastavit podmínku. U obou prvků nastavíme podmínku, když parametr „Sirka“ se nerovná 1 budou funkce Vysunutí i Obdélníkové pole vypnuté (Obr. 43).

Obr. 43 – nastavení podmínky pro funkci Vysunutí i Obdélníkové pole

V poslední části článku se budeme zabývat reliéfem s nápisem Lego.