portál uživatelů
softwarů Autodesk

Mezinárodní konference BIM DAY

Strojírenství

Odborná rada pro BIM se zaměřuje na obecné charakteristiky procesu BIM a usiluje o jeho široké uplatnění v praxi. Vzhledem k tomu, že se Odborná rada pro BIM nezaměřuje na žádný konkrétní produkt ani …

Mezinárodní konference BIM DAY

Odborná rada pro BIM se zaměřuje na obecné charakteristiky procesu BIM a usiluje o jeho široké uplatnění v praxi. Vzhledem k tomu, že se Odborná rada pro BIM nezaměřuje na žádný konkrétní produkt ani konkrétního vývojáře softwarového řešení, setkávají se zde projektanti různých profesí, uživatelé různých softwarových produktů, zástupci prodejců nebo softwarových společností s odlišnými zkušennostmi a názory. I přesto se i druhé setkání konalo ve velmi příjemné a přátelské atmosféře podporované žertovným moderováním konference Michalem Čermákem, manažerem projektů a šéfeditorem internetového portálu EARCH.CZ.

V úvodu vystoupil Ing. arch. Petr Vaněk, který představil náplň činnosti občanského sdružení Odborná rada pro BIM a vymezil její cíle. Podrobnosti o Odborné radě pro BIM, její náplni a hlavních cílích naleznete na  www.czbim.org.

Společný příspěvek Ing. Jana Kolomazníka z ÚNMZ a Ing. Štěpánky Tomanové, která je externím spolupracovníkem ÚNMZ pro normy BIM, informoval mimo jiné o problematice a využitelnosti technických norem týkajících se problematiky BIM v České republice i v zahraničí.

Ing. Josef Remeš z FAST VUT v Brně a Ing. Peter Jirát z architektonické kanceláře Aukett s.r.o. seznámili ve svém příspěvku posluchače s problematikou CAD a BIM standardů ve stavební praxi. Informace se týkaly možností a úskalí implementace standardů v českých firmách.

Obr. 1 BIM DAY v posluchárně FA ČVUT v Praze

Společnost Skanska, a.s. známá svým kladným přístupem k moderním technologiím úspěšně využívá BIM ve fázi přípravy a realizace staveb. Příklady uplatnění BIMu a přínos pro koordinaci projektové dokumentace i následné využití pro správu nemovitostí představil další z hostů, Ing. Miroslav Vyčítal ze společnosti Skanska.

Další společný příspěvek představili Ing. arch. Jan Fousek a Ing. arch. Viktor Johanis z FADW architektonického ateliéru, kteří se na příkladech vlastních projektů podělili s posluchači o zkušenosti z architektonické praxe a spolupráce s dalšími profesemi.

Obr. 2 Někteří z posluchačů využívají možnost simultálního překladu

Ing. arch. Petr Vokoun z architektonického ateliéru VZ Architekti hovořil ve svém příspěvku o knihovních prvcích a jejich významu v procesu BIM.

Zahraniční hosté, kteří mají dlouholeté praktické poznatky a zkušenosti s procesem BIM, byli zajímavým zpestřením, neboť jejich pohled na BIM je často zcela odlišný od našeho pohledu a pohledu architektů, projektantů a dalších specialistů u nás. Uplatnění BIMu v jiném prostředí pro nás každopádně může být inspirací a rovněž návodem, jak se vyhnout nezdarům a chybám.

První ze zahraničních hostů, Enni Laine (Finsko), která působí v Kompetenčním centru Skanska Finland, přiblížila posluchačům výhody BIMu v oblasti navrhování a realizace betonových konstrukcí.

Arto Kiviniemi (Velká Británie), který působí na School of the Built Environment, University of Salford, hovořil ve svém příspěvku o možnostech využití BIMu v globálním průmyslu AECOO (Architecture – Engineering – Construction – Owning – Operation).

Ian Bogle (Velká Británie) z BFLS architektonického ateliéru spolupracoval na řadě velkých projektů. Ve svém příspěvku shrnul výhody BIMu a zhodnotil, do jaké míry by uplatnění BIMu v realizovaných projektech ovlivnilo výslednou stavbu a její realizaci.

Obr. 3 Přednášející (zleva: Petr Vaněk, Jan Kolomazník, Štěpánka Tomanová, Viktor Johanis, Petr Vokoun, Ian Bogle, Arto Kiviniemi, Jan Fousek, Enni Laine)

Fotografie pořídil Martin Staněk a poskytla Odborná rada pro BIM.