Výkresová dokumentace v Autodesk 123D
Autodesk 123D je bezesporu velmi zajímavým projektem, který zpřístupňuje moderní postupy technického navrhování snad každému, kdo se zajímá o techniku a technologie. Pokud Autodesk dodrží primár…
Autodesk 123D je bezesporu velmi zajímavým projektem, který zpřístupňuje moderní postupy technického navrhování snad každému, kdo se zajímá o techniku a technologie. Pokud Autodesk dodrží primární filosofii tohoto projektu i v budoucnosti může se z Autodesk 123D stát velmi zajímavý hráč na poli 3D CAD aplikací pro každého. V současné době nemá navíc tento projekt výraznou přímou konkurenci hlavně díky své povaze, která je založena na optimalizovaných postupech parametrického modelování.
Sestava ráčny v Autodesk 123D
S dalšími beta verzemi Autodesk 123D přibývají v této aplikaci další zajímavé funkčnosti. Bezesporu průlomovou funkcí je základ tvorby výkresové dokumentace ze 3D modelů. Jedná se prakticky o nejdůležitější funkčnost každého 3D modeláře, který má být využitelný pro tvorbu technické dokumentace. V aktuální verzi je tato funkčnost sice pouze v plenkách, ale po doplnění několika typů základních kót a možná vytvoření řezu a tvorby os by se mohlo jednat již o použitelný nástroj pro každého technika všech generací, který potřebuje občas něco nakreslit. Uvidíme jakou zvolí Autodesk v této oblasti strategii.
Tvorba nového listu výkresu
Tvorba výkresové dokumentace, která je v současné verzi aplikace k dispozici staví trošku na jiných principech, než jsme tomu zvyklí například u Autodesk Inventoru. Výkresový list je přímou součástí souboru modelu a najdeme jej v prohlížeči součástí jako samostatnou položku.
Vzhled výkresového listu v Autodesk 123D
U výkresového listu lze nastavit některé jeho základní parametry, především rozměr listu, což je velmi příjemné, především z pohledu optimalizace rozložení pohledů. Tato nastavení jsou dostupná z volby Sheet Properties.
Vytvoření pohledu
Pro vkládání pohledů je využito jednoduše přístupného nástroje. Autodesk 123D dodržuje v principech obsluhy technologii Marking Menu, které jsou jistě i velmi přijatelná pro nejmladší generaci, která se s podobným principem aktivace příkazů setkává například v počítačových hrách.
Vytvoření hlavního pohledu
Postupně lze výše uvedenými postupy vytvořit základní pohledy na modelovanou součást. Jedná se v aktuální verzi pouze o ortogonální pohledy a ISO 3D pohledy. Velmi pozitivně lze hodnotit i rychlost a plynulost vytváření pohledů. Je vidět, že programátoři aplikace již od začátku myslí spíš na uživatele jedno a dvou jádrových procesorů než na profíky užívající top hardware.
Vytvoření ortogonálního pohledu
U jednotlivých pohledů lze definovat styl zobrazení. To znamená, že lze zobrazit model jako reálně vystínovaný, drátový, případně drátový se skrytými hranami. Přechody mezi jednotlivými typy zobrazení jsou plynulé, bez výrazných zdržení.
Umístění výkresového listu v prohlížeči součástí
Stávající stav vývoje produktu a jeho funkcí je tedy více než zajímavý. Lze si již jen přát, aby se ubíral v souladu se základními principy a požadavky technického kreslení. Pak se může jednat o zdatný produkt pro každého modeláře, žáčka školy i technika, který potřebuje vytvořit model a jednoduchou výrobní dokumentaci.
Změna nastavení zobrazení pohledu