portál uživatelů
softwarů Autodesk

Vytváříme rotační (stáčené) součásti z plechu v Autodesk Inventoru 2012

Strojírenství

Autodesk Inventor zahrnuje známou podporu tvorby součástí z plechu. Tento modul umožňuje výrazné zjednodušení tvorby součástí pomocí příkazů optimalizujících postupy a práci s objekty o konstantní tlo…

Vytváříme rotační (stáčené) součásti z plechu v Autodesk Inventoru 2012

Autodesk Inventor zahrnuje známou podporu tvorby součástí z plechu. Tento modul umožňuje výrazné zjednodušení tvorby součástí pomocí příkazů optimalizujících postupy a práci s objekty o konstantní tloušťce stěny. V modulu se s nepravidelnými intervaly objevují i nové funkčnosti, které rozšiřují možnosti použití. Jedním z těchto příkazů je tvorba stáčených součástí. Z hlediska praxe se jedná o součásti, které jsou vyrobitelné pouze na speciálních kladkových ohýbačkách. Cílovým produktem může být například ohnutý plechový profil.

 
Vytvoření parametrického náčrtu

Stáčený profil v Autodesk Inventoru vytváříme na základech plně, případně částečně parametrického náčrtu. Velmi výhodné je mít již ve fázi náčrtu jasno, kde bude umístěna osa stáčeného dílu. Zjednoduší se tím nejen kótování náčrtu, ale také vytvoření budoucího dílu a jeho modifikace.

Modifikace stylu plechu

Při práci se součástmi z plechu je nutné mít vždy předem nastaveny všechny vlastnosti použitého polotovaru. Ty zohledňují nejen tloušťku materiálu, ale také veškeré jeho technologické vlastnosti (např. poloměr ohybu), které ovlivňují správnou vyrobitelnost finální součásti.

Nastavení odpovídající tloušťky čáry

Dialogový panel pro nastavení vlastností stáčené součásti obsahuje základní výběr profilu a osy pro výchozí definici. Je zde také možné upravit směr vytažení tloušťky stěny, případně ovinutý úhel. Ostatní parametry jsou již pouze modifikací nastavení stylu plechu.

Konstrukce plechového dílu

V případě našeho profilu je výsledek velmi podobný tvorbě rotační součásti. Funkce ovšem již od počátku pracuje s konstantní tloušťkou polotovaru. Výsledkem je tedy čtvrtina plechového obložení, které může být dále modifikováno.

Nastavení úhlu otočení

Velkou výhodou modulu pro zpracování plechů je neustálá kontrola všech geometrických parametrů součásti. Lze tak velmi efektivně provádět průběžnou změnu prakticky všech nastavených hodnot a to jak přímo na kótách, tak pomocí tabulky parametrů.

 
Finální stáčený díl

V našem případě je nutné provést konstrukční modifikaci součásti v partii límce obložení. Díky parametrickému popisu celého tvaru původního profilu součásti je možné velmi snadno šířku límce modifikovat pouhou změnou kóty. Obdobným postupem lze změnit také například tloušťku výchozího polotovaru. Problém nastává v případě, že nejsou dodrženy mezní technologické hodnoty a aplikace zahlásí chybu.

Úprava náčrtu

Pro vytvoření otvorů v součásti lze využít libovolný postup známý z modelování standardních součástí. V našem případě je aplikován na čele límce jednoduchý náčrt, který definuje polohu středu prvního otvoru, dále lze již použít pouze příkaz pro tvorbu pole.

Vytvoření pole děr

V případě stáčených součástí bych doporučoval předem velmi citlivě zvážit postup jejich výroby. Algoritmy, které jsou využity v Autodesk Inventoru jsou určeny pro menší deformace, nelze s nimi určit například plochu polotovaru vytvářeného klasickým tažením i když výše uvedený příkaz k této aplikaci výrazně nabádá. Tvar polotovaru by byl v tomto případě zcela odlišný od běžného rozvinu, protože při tažení dochází k vytvoření obecné prostorové deformace.

 
Finální součást