portál uživatelů
softwarů Autodesk

Novinky v portfoliu pro infrastrukturu – 1.díl

Stavebnictví

Pro ty z Vás, kteří nejste seznámeni s možnostmi a důvody používání BIM (building information modeling) technologií tu máme malé opakování. Jedná se o technologii, která je určena pro vytvoření kompl…

Novinky v portfoliu pro infrastrukturu – 1.díl

Pro ty z Vás, kteří nejste seznámeni s možnostmi a důvody používání BIM (building information modeling) technologií tu máme malé opakování.
Jedná se o technologii, která je určena pro vytvoření komplexních modelů, které umí sbírat a spravovat veškerá dat a informace vstupující do projektu zaměřeného na infrastrukturu. Jak se projekty postupně stále zvětšují a pracují s více daty, je stále potřebnější využití centralizovaného úložiště všeho důležitého, co s projektem přímo souvisí.

Paul McRoberts, viceprezident divize Infrastructure Product Line Group AEC Solutions, byl dříve ředitelem GIS divize, která byla v posledních dvou letech přejmenována na sekci „Infrastructure“.
Hlavním důvodem je skutečnost, že celá společnost je již od začátku své existence orientována na infrastrukturu a nabízené GIS produkty jsou společně s doprovodnými účelovými produkty nejlépe využitelné právě tam.
Většina klientů využívá GIS jako část velkého celku, který zahrnuje plánování, digitální data, projekci staveb, inženýrských sítí či další související úkoly. GIS nástroje jsou proto součástí produktů Autodesk Civil 3D a AutoCAD Utility Design.

GIS jako součást modelově založené projekce je jednou z cest, jak GIS zneviditelnit a přitom zdůraznit jeho neocenitelnost v mnoha úlohách se zaměřením na lokalizaci v reálném umístění. Provázanost projekce a geoprostorových technologií se stále zvětšuje.
Potvrzením tohoto faktu může být prezentace společnosti Autodesk na konferenci Esri GeoDesign konané v roce 2010 v Redlands, na které společnost nabídla zajímavou geoprostorovou alternativu postavenou na pozadí zaměřeném na projekci a architekturu.

Softwarová sada Infrastructure Design Suite, která byla uvedena na trh v první polovině tohoto roku je postavena jako komplexní řešení pro plánování, návrhy, konstrukci a správu infrastruktury během celého jejího životního cyklu.
„Říkáme tomu BIM pro infrastrukturu,“ říká McRoberts.

„Když jsme tuto platformu chystali, zaměřili jsme se na tok informací během života jednotlivých součástí infrastruktury. Z produktu Map 3D jsme vzali GIS informace a přesunuli jsme je do produktu Civil 3D pro účely konstrukce. Ty jsme následně posunuli do NavisWorks. Velké množství informací jsme posouvali různými směry, abychom pochopili, jak projekt funguje a jak jsou distribuována dat od fáze přípravy přes výstavbu až po jeho správu v reálné podobě.”

„Dnes jsme schopni ukázat, jak se naše nápady projevily ve strukturální projekci a návrzích jednotlivých složek infrastruktury,“ doplňuje McRoberts.
Tím, co určuje Autodesk Infrastructure Modeler je rozšiřování BIM portfolia společnosti Autodesk, které se točí okolo idey možného sdílení informací v nejrůznějším formátu a typu, ať už se jedná o GIS data nebo výstupy z lidaru nebo fotogrammetrických snímání povrchu Země.

Uživatelé chtějí používat různé datové zdroje jako vrstvy a z nich vytvářet prezentace, které ilustrují současné reálné podmínky. „Chtěli jsme dát našim zákazníkům prostředky, pomocí kterých rychle pochopí, jaká je budoucnost BIM technologií a kolik času jim tento přístup ušetří,“ vysvětluje McRoberts.

Další na trh uvedený produkt byl BIM for Infrastructure for the Utility Industry. McRoberts tento produkt popisuje jako Civil 3D zaměřený přímo na inženýrské sítě  – včetně veškeré datové a technologické inteligence, která umožňuje vše od načítání dat až po tvorbu síťových analýz.

Bližší popis obou představovaných produktů naleznete v druhé části tohoto článku.