Využíváme Autodesk 123D pro tvorbu součástí modelů
Autodesk 123D je zajímavý nástroj pro konstrukci zpřístupňující mladším uživatelům postupy, které jsou běžné u aplikací pro vývoj digitálních prototypů. Jedná se především o parametrické modelování a …
Autodesk 123D je zajímavý nástroj pro konstrukci zpřístupňující mladším uživatelům postupy, které jsou běžné u aplikací pro vývoj digitálních prototypů. Jedná se především o parametrické modelování a přístupy, které jsou běžné především ve strojírenství CAD systémech, případně ve stavebnictví.
Nejen prací je člověk živ, pár členů našeho modelářského klubu se svými modely
Použití tohoto nástroje může být atraktivní a užitečné v různých oblastech. Pro dnešní článek jsem vybral příklad použití Autodesk 123D v modelářství. Právě tato oblast je velmi atraktivní nejen u mladých. I zkušený modelář si najde se v tomto oboru něco svého. Autodesk 123D obsahuje velmi zajímavou funkci pro tvorbu laserem řezaných dílů. Pokud tuto funkci využijeme strategicky, můžeme si připravit pro konstrukci budoucího modelu celou řadu složitých tvarů.
Díl technologické přepážky v Autodesk 123D
Díly lze pak vytisknout na samolepící fólii, kterou poté přelepíme například na překližku nebo balzové prkénko a vyřežeme běžnou lupenkovou pilkou. Popsaný postup je podle mých zkušeností nejen přesný ale také velmi rychlý. Lze jej využít nejen pro konstrukci technologických přepážek, ale také například na složité tvary žeber křídel.
Skica přenesená v měřítku 1:1 na Laser Cut
Autodesk 123D může být v této oblasti velmi nápomocen. Je možné zkonstruovat prakticky jakýkoliv tvar a přenést jej do prostoru. Podobě může být dále využít například pro tvorbu sestavy digitálního prototypu.
Podvozek RC automobilu vyráběný obdobným postupem
Tradičně je nutné jednotlivé díly nejprve nakreslit na překližku. Tento postup je již od počátku nepřesný a pracný. Využitím Autodesk 123D získáme nejen přesnost, ale také kvalitu tvaru. Za pár korun je možné koupit samolepící papírovou fólií na kterou tvar vytiskneme na běžné laserové tiskárně. Po volbě formátu tiskárny výkres vytiskneme v měřítku 1:1. Při troše zručnosti lze jednotlivé tvary řezat prakticky na hotovo. Minimalizuje se tak čas potřebný pro výrobu dílu.
Aplikace si poradí i s velmi složitou sestavou
Pokud má modelář dostupnou například frézku lze samozřejmě využít postupu pro přípravu dat pro obrábění. Primárně je geometrie určena pro laserovou řezačku, která je v našich krajích poměrně nedostupná. Závěrem se opět vrátím k názornosti této aplikace. Uživatel který hledá jednoduchý CAD systém jistě nebude hledat drahý software. Nasazením Autodesk 123D získá preciznost tvarů a jejich přesnost.
Lože leteckého elektromotoru
Po několika realizovaných projektech u mne Autodesk 123D získává zase svou oblibu. Není nutné shánět žádnou licencí software. Autodesk 123D vám v oblasti modelářství jistě zastane spoustu práce.
Autodesk 123D při přípravě projektu ze stavebnice
Závěrem si zopakujeme základní použité postupy pro návrh jednotlivých dílů letadla. Ty jsou vytvořeny jako částečně, případně zcela parametrické náčrty a jsou přeneseny na laserem řezaný formát. Před přenosem je nutné nad prvkem vždy vytvořit náčrt. Data jsou dále zpracovávána a vytištěna na samolepicí fólie. Další práce již záleží na stručnosti kováře a jeho umění práce s lupénkovou pilou.
Servo řízení
Data z Autodesk 123D lze využít i zcela bez problémů po exportu pro technologii 3D tisku, která umožňuje výrobu řady maketových doplňků.
Konstrukční návrh držáku vrtulových listů pro maketu P-47 Thunderbolt,
vyráběno následně technologií 3D tisku