portál uživatelů
softwarů Autodesk

Novinky v portfoliu pro infrastrukturu – 2.díl

Stavebnictví

Autodesk Infrastructure Modeler 2012 McRoberts, vicepresident divize Infrastructure Product Line Group AEC Solutions, zmiňuje, že produkt Autodesk Infrastructure Modeler 2012 je určen také pro veřej…

Novinky v portfoliu pro infrastrukturu – 2.díl

Autodesk Infrastructure Modeler 2012

McRoberts, vicepresident divize Infrastructure Product Line Group AEC Solutions, zmiňuje, že produkt Autodesk Infrastructure Modeler 2012 je určen také pro veřejnost, samosprávu nebo investory, kteří se díky jeho možnostem dostanou k projektu již v jeho počátku.
„Jedna z věcí, kterých jsme chtěli během tvorby tohoto řešení dosáhnout byla možnost zpřístupnění všech zdrojů a typů dat již od počátku projektu i těm uživatelům, kteří nejsou seznámeni se složitostmi světa projektování a konstruování.“

V jednom z publikovaných videí McRoberts představil ruskou projekční firmu, která řeší projekt na Středním východě. Jedná se o výstavbu kruhového objezdu uprostřed města. Chtěli proto znázornit simulaci kruhového objezdu z hlediska nového uspořádání dopravy, ale i z hlediska jeho vzhledu v centru města. K dispozici je díky možnostem produktu Infrastructure Modeler nejen pohled shora, ale i pod povrch.

Další společnost, tentokrát z Jižní Ameriky řeší projekty na podkladu obrovských urbanizovaných ploch a s nimi souvisejících problémech s dlouhodobě přetěžovanými a poruchovými sítěmi. Ty je třeba vhodně spravovat a hlavně správě opravovat. Jak tedy začít se systematickou správou, která zahrnuje také komunikaci s veřejností, státní správou, samosprávou a také je nutné brát v potaz budoucnost, což jsou statisíce a milióny nových přistěhovalců do urbanizovaných areálů?
„Hlavní silou produktu Infrastructure Modeler je schopnost správně rozkrývat existující informace a ty doplňovat o nové a z nich poté vytvářet názorné materiály pro všechny, kteří chtějí znát projekt již od jeho počátku,“ říká McRoberts.

Technická marketingová manažerka Linda Sharkey zmiňuje ideální dobu pro začátek tvorba projektu v prostředí Infrastructure Modeler. „Při vytváření základu modelu je možné samozřejmě vyjít z dat, která již používáte a ty poté doplnit o detailnější informace z aplikací jako jsou Infrastructure Design Suite nebo Navisworks a Revit.

Firmy zaměřené na AEC spravují velké množství CAD, GIS a projekčních dat. Projektanti ale i kartografové pracují s daty zahrnujícími rastrové modely terénu, středové čáry komunikací, využití země nebo katastrální mapy a hranice budov. Stejná data jsou přínosná pro model infrastruktury. Rastrová data nebo 3D povrchy lze využít pro tvorbu realistických 3D modelů v kombinaci s leteckými snímky, plány sítí nebo topografickými mapami.

Prostřednictvím produktu Infrastructure Modeler je možné se připojovat k relačním databázím, klasickým souborům i výkresům ve formátu DWG. Je proto možné plně využívat CAD i GIS data, která máte včetně 3D pohledů shora i z pod povrchu. Po připojení k datům je možné je konfigurovat dle různých tříd objektů jako jsou budovy, stromy, komunikace nebo typy využití země. Infrastructure Modeler dává k dispozici velké množství předchystaných katalogů stylů, které umožňují velmi jednoduché změny vzhledu objektů – stačí je na vybranou třídu pouze přetáhnout. To dovoluje rychle vyhovět potřebám a přáním různých klientů nebo při změnách měřítka modelu.

Styly modelu je možné také upravovat a přidávat je do katalogů pro opakované použití.  Stejné je to i u ostatních produktů společnosti Autodesk jako jsou Civil 3D, 3ds Max, Navisworks nebo Revit.
 
Další cestou, jak vylepšit vytvářený model je zakomponování časového hlediska. Všem akcím lze zadat datum počátku i termín splnění. Jestliže je v modelu nastaven čas, je zobrazováno pouze to, co je aktuální.

Konceptuální projekci lze využít jako základ pro detailnější návrhy. Aplikaci AutoCAD Map 3D tak využijete pro vytvoření obalové zóny (bufferu) při návrhu nové komunikace. Rychle zjistíte, jaké sítě jsou dotčeny v záboru stavby nebo kterými pozemky je nutné se zabývat než vůbec začnete kopat. Tyto výsledky je pak možné převzít do modelu infrastruktury.

„Díky možnostem produktu Infrastructure Modeler jsme dali základní informace o projektu dohromady za dvě hodiny. Za použití tradičních metod nám to trvalo i dva týdny,“ doplňuje Linda.

AutoCAD Utility Design pro elektrické sítě

McRoberts zmiňuje také potřebu orientovat se na sítě SmartGrid a uzpůsobit jim i projekci. „jak má vypadat produktu určený pro modelově orientovanou projekci, jak ho správně používat, jaké vybírat materiály, jaká nastavení a do které části chytrých sítí jednotlivé elementy umisťovat?“
„Revoluce v podobě  SmartGrid, tedy chytrých, udržitelných a flexibilních elektrických sítí vyžaduje nové způsoby uvažování  a nové projekční přístupy, které ale již nabízí AutoCAD Utility Design.“

Získávání energie novými způsoby – třeba z větrných farem a její doprava směrem ke spotřebitelům nebyla součástí sítí v minulosti – proto s nimi tato operace není kompatibilní. Starší infrastruktura s ní prostě nepočítá, nepodporuje ji a nepracuje ani se zákazníky. Nástroje uvnitř chytrých sítí – Smart Grids – jsou jiné. Jsou orientovány na nové zdroje elektřiny, na zákazníky, na distribuci energie a na udržitelnost těchto sítí.

Podle Lindy Sharkey je hlavním cílem tohoto produktu je analýza nových návrhů, jejich optimalizace, zvýšení jejich spolehlivosti a robustnosti, aby vzniklé modely vykazovaly větší soudržnost a uměly automatizovat některé procesy. 

AutoCAD Utility Design for Electrical Utility Distribution (zaměřený na distribuci energie prostřednictvím elektrických sítí) je zaměřen na tři hlavní oblasti zájmu – na projekci, analýzy a automatizované procesy.

Dalších informací o obou představených produktech se na webu AutodeskClub.cz jistě v blízké budoucnosti dočkáte.