Proč vytvářet kruhové pole prvků pomocí 3D funkcí – 1. část
V mnohých předchozích článcích bylo snahou Vám přiblížit kroky, které vedou k usnadnění modifikací modelů, např. pomocí parametrů. Existují, ale i jednoduché postupy , kterými si můžete usna…
V mnohých předchozích článcích bylo snahou Vám přiblížit kroky, které vedou k usnadnění modifikací modelů, např. pomocí parametrů. Existují, ale i jednoduché postupy , kterými si můžete usnadnit práci. Jedním z těchto postupů je využití polí. Usnadnění, které tento článek přináší je zejména v sestavách.
Pro demonstraci si ukážeme rozdíl v poli děr vytvořeném ve skicáři a v poli děr vytvořeném pomocí 3D funkce pole. Celý postup si budeme demonstrovat na trubkovém koleni a montáži kolena k trubce pomocí šroubového spojení. Budeme vycházet z již připraveného polotovaru, na kterém si vytvoříme díry pro šrouby na označené ploše příruby (Obr. 1).
Obr. 1 – výběr plochy pro umístění skici pro vytvoření děr
Do skici si umístíme bod jelikož následně použijeme 3D funkci díra, kde jednou z možností určení středů děr je pomocí bodů ve skice (Obr. 2).
Obr. 2 – vytvoření středu díry
Nejprve si budeme demonstrovat nevhodnou variantu vytvoření pole děr, abychom ji následně porovnali s vhodnou variantou. Vytvoříme pole děr přímo ve skice, kde vybraná geometrie bude námi vytvořený bod a středem, bude osa souměrnosti trubky (Obr. 3).
Obr. 3 – vytvoření pole geometrie ve skice
Následně jak již bylo uvedeno použijeme funkci díra pro vytvoření průchozích děr (Obr. 4).
Obr. 4 – aplikace funkce díra na vytvořenou skicu
Máme tedy vytvořené pole děr a můžeme součást umístit do sestavy, abychom následně smontovali součásti v sestavě pomocí šroubového spojení a aplikovali pole prvků na šroubové spojení (Obr. 5).
Obr. 5 – koleno zavazbené v sestavě
Nyní vytvoříme šroubový spoj, který umístíme do vrchního otvoru kolena. Postup práce v generátoru šroubových spojů naleznete v článku zde:
Článek popisuje vytvoření šroubového spojení ve verzi 2010, ale můžete jej aplikovat i ve verzi 2012, kde postup vytváření šroubových spojů zůstal nezměněn (Obr. 6).
Obr. 6 – generátor šroubových spojení
Vytvořili jsme šroubové spojení pomocí generátoru šroubového spojení. Zbylých 5 šroubových spojení vytvoříme pomocí pole komponent – kruhové (Obr. 7).
Obr. 7 – pole komponent – kruhové pole
Komponentou pole bude vytvořené šroubové spojení v předchozím kroku. Místo osy můžeme vybrat konturu příruby, která má stejnou osu jako námi vytvářené pole prvků. Počet prvků, které nastavíme bude 6 a přírůstkový úhel bude tedy 60°. U starších verzí Inventoru se nastavoval místo přírůstkového úhlu celkový úhel (Obr. 8).
Obr. 8 – nastavení parametrů kruhového pole
Nadefinovali jsme parametry kruhového pole pro vytvoření zbylých šroubových spojení a můžeme přistoupit k dalšímu kroku, kterým bude úprava počtu děr na trubkovém koleni. Otevřeme model trubkového kolena a následně otevřeme skicu, ve které jsme vytvářeli bod a kruhové pole bodů. Na jednom z bodů pole klikneme na pravé tlačítko myši a zvolíme možnost „upravit pole“ (Obr. 9).
Obr. 9. – volba upravit pole
Upravíme počet prvků v poli z původních 6 na 8 bodů a dokončíme náčrt (Obr. 10).
Obr. 10 – změna parametrů pole
Po návratu do sestavy, nás čeká nemilé překvapení v podobě 8 děr v modelu trubkového kolena, ale jen 6 šroubových spojení a navíc špatně rozmístěných. Nedalo se ani čekat jiný výsledek jelikož pole šroubových spojení je pevně nastaveno na uvedené hodnoty a protože jsme nepoužili ani žádných parametrů, zůstaly tyto hodnoty původní – 6 prvků pole (Obr. 11).
Obr. 11 – sestava po úpravě modelu trubkového kolena
Ručně přestavit pole komponent na počet prvků 8 a nový přírustkový úhel 45° (Obr. 12).
l
Obr. 12 – změna parametrů pole komponent
Výše uvedený první postup je dle mého názoru nepříliš vhodný a v druhé části článku si ukážeme odlišný postup, kdy pole děr vytvoříme pomocí 3D funkce pole.