portál uživatelů
softwarů Autodesk

Správné nastavení AutoCadu při tisku do rastru – 2.část

2. Pokud máme již připravený vhodně veliký uživatelský formát stránky, následuje správné nastavení v dialogu nastavení stránky. Důležité jsou dva parametry. První je zvolení volby „Násobit tloušťky ča…

Správné nastavení AutoCadu při tisku do rastru – 2.část

2. Pokud máme již připravený vhodně veliký uživatelský formát stránky, následuje správné nastavení v dialogu nastavení stránky. Důležité jsou dva parametry. První je zvolení volby „Násobit tloušťky čar měřítkem“ a druhé je správně zvolené měřítko. Protože ovladač „PublishToWeb PNG“ má nastaveno neměnné rozlišení 100DPI (viz obrázek),

musíme zvolit správné měřítko. V dialogu nastavení stránky (viz první obrázek v minulém dílu) zvolíme měřítko vykreslování „1 jednotku“ a počet pixelů 6, což je číslo o kolikrát chceme jiné DPI než je defaultně nastaveno u ovladače. To zní trochu komplikovaně a tak radši pro nejobvyklejší hodnoty DPI uvádím několik příkladů v tabulce:

600 DPI 6 pixelů / 1 jednotka
400 DPI 4 pixely / 1 jednotka
300DPI 3 pixely /1 jednotka

Tak máme správně nastavené rozvržení i tisk. Můžeme udělat snadnou kontrolu. Velikost „papíru“ výkresového prostoru je 826.8×1169.3 (tedy 4961/6 a 7016/6). Zbývá tedy vytvořit výřezy se správným měřítkem.

3. Vytvoříme si výřez a ve výřezu přibližně zazoomujeme na oblast, kterou potřebujeme zobrazit. Při nastavení uživatelského měřítka výřezu si zase pomůžeme zkušenostmi z běžného tisku. Pokud chceme tisknout v měřítku 1:100, tak pro výřez nastavíme měřítko:

Šířku papíru dosazujeme ve stejných jednotkách jako máme jednotky výkresu.
Tedy pro milimetry (pro běžný stavební či strojní výkres):

Tedy pro metry (obvykle pro situace):

Pak už jen pro jistotu uzamkneme zobrazení výřezu, přizpůsobíme velikost výřezu jak potřebujeme a můžeme tisknout. Při tisku se AutoCad zeptá na název souboru pro uložení.

Pokud si chceme výsledek zkontrolovat, musíme na to použít nějaký rastrový prohlížeč, nebo editor, který umožňuje měření vzdáleností. V našem případě pak bude například:
1000mm=1m ve skutečnosti by mělo odpovídat 10mm na papíře (chtěli jsme 1:100), máme 600DPI takže 10/25.4*600=236pixlů.

Závěr
Jak jsme z příkladu viděli, není nastavení vůbec složité. Hlavní nevýhody rastrových tiskových ovladačů „PublishToWeb PNG/JPG“ jsou dle mého názoru dvě. První je přednastavená sada tiskových formátů – „papírů“, která neposkytuje dostatečné rozlišení, tedy ani podrobnost výsledku. To je asi dáno původním určením pro publikaci na webové stránky, kde je přílišné rozlišení naopak trochu na závadu. Jednoduchým řešením je vytvoření správně velikého uživatelského formátu rastru. Druhé zklamání většinou uživatel zažije poté, když není schopen nastavit tisk, aby byly správně tloušťky čar. To lze ale vyřešit správným nastavením měřítka vykreslování.

A na úplný závěr ještě jeden malý tip. Není špatné nastavit ve vytvořeném v rastru správné DPI, což můžeme v nějakém oblíbeném rastrovém prohlížeči, či editoru (například v IrfanView) – v našem případě hodnotu 600. Může se to hodit jak pro naši pozdější informaci, tak například pokud by jsme později chtěli vložit rastr ve správném měřítku do AutoCadu pomocí příkazu _MAPIINSERT (viz článek), ale hlavně při tisku, kdy rastrové programy dokáží obvykle rastr tisknout ve správném měřítku právě dle nastaveného DPI.

Přikládám přílohy v komprimované složce zde:
ukazkove_soubory-DWG.zip
ukazka-600_DPI-1ku100-metry.png
ukazka-600_DPI-1ku100-milimetry.png