portál uživatelů
softwarů Autodesk

Zvýraznění prvků a řezů v Autodesk Publisher 2012

Strojírenství

Dnešní článek o aplikaci Autodesk Inventor Publisher 2012 věnujeme funkcím, které jsou v aplikaci k dispozici pro zvýraznění prvků prezentace. Pro demonstraci použijeme model podsestavy zakružovačky p…

Zvýraznění prvků a řezů v Autodesk Publisher 2012

Dnešní článek o aplikaci Autodesk Inventor Publisher 2012 věnujeme funkcím, které jsou v aplikaci k dispozici pro zvýraznění prvků prezentace. Pro demonstraci použijeme model podsestavy zakružovačky pro výrobu švových trub. Cílem bude využití některých funkcí pro zlepšení názornosti jednotlivých kroků demontáže.

Rozfázovaná demontáž sestavy ve Storyboardu

První funkcí, kterou lze využít pro zlepšení orientace ve zpracovávané sestavě je aplikace řezných rovin. Tento prvek, poměrně obvyklý ve 3D konstrukčních aplikacích, je řešen efektně pomocí řízeného kurzoru, který je využitelný pro posuny a rotace řezné roviny. K dispozici je tradičně šest stupňů volnosti. Typ řezu lze nastavit výběrem v nabídce.

Modifikace pozice řezné roviny pomocí kurzoru

Jednotlivé pozice řezu lze zakotvit na úrovni snímků Storyboardu, případně je modifikovat v závislosti na průběhu demontáže a tím zpřehlednit operace prováděné se sestavou. Aplikace samozřejmě zachovává primární formu modelu. To znamená, že v případě objemového modelu zobrazuje rovinu řezu, v případě plochy naopak detekuje pouze stopy řezné roviny a ploch. Nevznikají tím z těles pouze "skořápky obálek ploch" jak je tomu u některých jiných aplikací.

Pohled do roviny řezu

Velmi zajímavou funkcí v Autodesk Publisher 2012 je názorné detailování určené pro zvýraznění montážních prvků. Je výhodné především v případě drobných detailů, které jsou méně, případně zcela neviditelné ve zvoleném zvětšení a rozlišení a bylo by nepřehledné upravovat celkové zvětšení pohledu na sestavu. Detailování je opět plně integrováno s funkcemi Storyboardu.

Vytvoření detailu uchycení vodícího kamene

Velmi pěkně a názorně je v aplikaci vyřešeno umísťování symbolických šipek. Jedná se o prvek, který výrazně usnadňuje orientaci v postupech prezentovaný libovolně velkými symbolickými šipkami. V aplikaci lze definovat jak šipky pro rotaci, tak pro translaci v libovolném směru, pozici a velikosti.

Definice symbolů rotace a translace

Symboly lze pro zpřehlednění barevně odlišit a upravit jejich tvar a konturu. Osobně tuto funkci považuji za zřejmě nejlépe propracovanou jakou jsem kdy využil pro zpracování těchto symbolů. Publisher dává symbolům naprostou volnost pohybu. Současně lze velmi jednoduše udržet jejich pozici v požadovaných například rovnoběžných rovinách.

Definice barev symbolů

Autodesk Publisher je ideálním nástrojem pro každého technika, který chce někomu sdělit záměr ať již se jedná o odborníka, nebo o laika, hledajícího přehledný návod jak s výrobkem pracovat, jak jej udržovat. Lze si jen přát jeho větší rozšíření a integraci do internetových služeb firem a podniků.

Modifikace tvaru orientačních symbolů