Řezy Inventoru – část 1.
V Inventoru máme k dispozici základní tři varianty: Řez (zobrazí vše co je v a za rovinou řezu) Průřez (zobrazí pouze entity v rovině řezu) Částečný řez (vytvoří řez pouze na ohraničené oblasti model…
V Inventoru máme k dispozici základní tři varianty:
- Řez (zobrazí vše co je v a za rovinou řezu)
- Průřez (zobrazí pouze entity v rovině řezu)
- Částečný řez (vytvoří řez pouze na ohraničené oblasti modelu – zbytek je nedotčen)
Pozn.: Průřez a částečný řez budou vysvětleny v dalším článku
Řez
Pokud chceme vytvořit řez jednoduchého dílu, je potřeba první vytvořit jeden pohled, ve kterém bude zobrazena čára řezu.
Obrázek 1 – součást pro vytvoření řezu
Příkaz řez najdeme na panelu umístění pohledů ve výkresovém prostředí na kartě Vytvořit – název příkazu průřez (zde se nenechte zmást názvem příkazu, z technického hlediska se jedná o řez. Je zde nepřesnost v překladu)
Obrázek 2 – Příkaz „Průřez“ na dialogovém panelu
Po aktivaci příkazu je zapotřebí kliknout na pohled, do kterého chceme umístit čáru řezu. Dalším klikem (jedním či více) vytvoříme čáru řezu. Pokud chceme jednoduchý řez, klikneme pouze do míst, kde má být začátek a konec čáry řezu. Inventor v této chvíli dokáže trasovat body, takže stačí například myší najet na střed příruby a poté je při pohybu vzhůru držen střed – trasován průmět.
Až dokončíme tvorbu čáry, klikneme pravým tlačítkem a zvolíme pokračovat.
Obrázek 3 – proces vytváření čáry řezu
Poté se otevře dialogové okno nastavení vlastností řezu. Než řez vytvoříme kliknutím do výkresového prostoru, popíšeme si některé vlastnosti, které můžeme změnit v tomto okně.
Obrázek 4 – dialogové okno řezu
V první oblasti (Popisek pohledu/měřítka) nastavíme označení řezu. Pokud vepíšeme například „B“, Inventor automaticky doplní označení na B-B (1:1) – dle nastaveného měřítka. Pokud chceme strukturu změnit, je potřeba kliknout na žlutou tužku pod Identifikátorem zobrazení. V otevřeném dialogovém okně poté upravíme automatické textové bloky dle potřeby. Pro zobrazení dle ČSN například odstraníme závorku s měřítkem (viz. Obrázek níže).
Pomocí položky hloubka řezu dokážeme vytvořit průřez, neboli „výsek“ o konkrétní tloušťce.
Obrázek 5 dialogové okno formátování popisku řezu
V pravé části dialogového okna (na obrázku dialogové okno řezu) nalezneme položku zahrnout řez a odříznout všechny součásti. Toto jsou funkce pro sestavu, proto si je vysvětlíme na jiném modelu.
Při vypnutých obou možnostech Inventor vytvoří při příkazu řez jednoduchý řez modelem, jak je popsáno výše. Pokud chceme v sestavě některé součásti z řezu vyjmout lze to udělat přes prohlížeč, je ovšem vhodné první zapnout položku Zahrnout řez (v nápovědě označeno jako zahrnout plát).
Například na obrázku níže vypneme zobrazení řezu pro hřídel. Stačí si rozbalit v prohlížeči pohled řezu a v něm zobrazenou sestavu. Zde klikneme pravým tlačítkem na konkrétní součást, kterou si přejeme upravit a zvolíme z nabídky položku účast řezu. Poté máme na výběr ze tří možností: řez, plát a žádné. Řezu odpovídá zobrazení beze změny, plát je podle české normy označován jako průřez (nepřesnosti v překladu) a žádné je jednoduché zobrazení jako v normálním pohledu – Bez řezu. Takto lze nastavit možnosti pro libovolné součásti jinak.
Obrázek 6 – nastavení účasti řezu pro součásti sestavy
Druhá možnost v dialogovém okně řezu (odříznout všechny součásti) vytvoří jednoduše plát z celé sestavy či dílu. Jedná se tedy o jednoduchou variantu jak vytvořit průřez.
Trochu specifickou variantou jsou v tomto směru normalizované součásti (vše z obsahového centra). Zde ještě záleží na nastavení položky v možnostech aplikace na kartě výkres – řez normalizovanými součástmi. Položka nastavení prohlížeče se řídí příslušným nastavením jako pro všechny ostatní díly (viz. obrázek nahoře).
Obrázek 7 – nastavení normalizovaných dílů v řezu
Lomený řez
Pokud je zapotřebí pro názornost upravit tvar roviny řezu, můžeme během kroku vytváření čáry řezu přidat další body. Zde se jedná o jednoduchou modifikaci, nicméně občas není úplně jednoduché určit body, kterými má čára řezu procházet. V takovýchto případech si můžeme pomoci vytvořením geometrie čáry v řezu v náčrtu a poté až jejím použitím pro řez.
Pokud chceme například vytvořit lomený řez na pohledu příruby (viz obrázek níže) tak vytvoříme náčrt na pohledu. Bez aktivního příkazu klikneme na pohled, ve kterém chceme řez definovat a poté teprve na tlačítko vytvořit náčrt na panelu nástrojů. Pokud bez označeného pohledu klikneme na tlačítko vytvořit náčrt, vytvoří se náčrt na výkrese a ne na pohledu. Tento poté příkaz řezu ignoruje.
Pomocí běžných příkazů náčrtu definujeme čáru řezu. Je vhodné čáru přichytit pomocí vazeb k promítnutým obrysovým čarám.
Obrázek 8 – vytvoření lomeného řezu
Ve chvíli, kdy máme připravený náčrt, můžeme vytvořit řez. Tento proces začíná označením náčrtu kliknutím a poté aktivací příkazu průřez. V tu chvíli příkaz přeskakuje první krok a přímo nabízí dialogové okno vlastností řezu.
Metoda řezu (položka na obr. 4 – Promítnutý/zarovnané) označuje jeho promítnutí do pohledu. (Vlevo dole na obr. 4) Promítnutý znamená, že při projekci do strany odpovídají hrany modelu výškově hranám řezu (dle ČSN). Při variantě zarovnané si lze projekci řezu představit jako rozvinutý tvar.