Řezy Inventoru – část 2.
Průřez (plát) Pro ujasnění terminologie: z hlediska výkresové dokumentace se jedná o průřez (Inventor jej označuje jako „Řez“, dřívější verze jako „Plát“) Pomocí tohoto nástroje můžeme vytvořit jeden …
Průřez (plát)
Pro ujasnění terminologie: z hlediska výkresové dokumentace se jedná o průřez (Inventor jej označuje jako „Řez“, dřívější verze jako „Plát“)
Pomocí tohoto nástroje můžeme vytvořit jeden či několik průřezů jednoho pohledu. Pro vytvoření plátu si musíme nejprve vytvořit promítnutý pohled, který budeme řezat a pohled, na kterém naznačíme roviny řezu.
Obrázek 1 – rozvržení pohledů pro vytvoření řezů
Na pohledu určeném pro náčrt (viz výše) si založíme nový náčrt (klikneme na pohled a poté na příkaz Vytvořit náčrt – při opačném postupu nebude příkaz fungovat!).
Obrázek 2 – Načrtnutí rovin řezů na zdrojový pohled
V tomto náčrtu načrtneme roviny pro průřezy – tyto linie můžou být dohromady (lomená čára), či zvlášť. Mohou být orientovány i pod různými úhly (kromě takového, který by nedovolil vůbec zobrazit součást v řezu – čára rovnoběžná se spojnicí pohledů).
Obrázek 3 – Umístění příkazu na panelu nástrojů
Po ukončení náčrtu můžeme aktivovat příkaz řez. Tento příkaz najdeme ve výkresovém prostředí na panelu umístění pohledů, karta upravit. S aktivním příkazem klikneme na pohled „k naplátování“ (ten, jejž neobsahuje náčrt) a poté vybereme čáry náčrtu v druhé pohledu.
Výsledkem je poté pohled, který obsahuje několik řezů organizovaných dohromady. (pozn.: pokud chceme jednoduchý průřez, vytvoříme v předešlém náčrtu jen jednu čáru). Původní pohled z náčrtem se nijak nezměnil (pouze se skryly čáry řezu).
Pro další případné zvýšení názornosti je možné promítnout tento pohled jako izometrický. (na obrázku níže ten napravo)
Obrázek 4 – Výsledek příkazu včetně aditivního ISO pohledu
Pokud ovšem tento pohled využijeme, tak se standardně plochy řezů nevyšrafují. Většinou je tato funkce vhodná pro elegantnější zobrazení tohoto pohledu, proto si ji zapneme manuálně. V dialogovém okně editace výkresového pohledu zapneme položku šrafování na kartě možnosti zobrazení.
Obrázek 5 – uprava pohledu – doplnění šrafů
Nyní se již řez vyšrafuje. Posledním krokem bývá úprava stylu šrafování. Toho lze docílit jednoduchým označením šrafů a zvolení položky Upravit z kontextové nabídky (kliknutí pravým tlačítkem). V tomto okně změníme měřítko šrafů na nižší, čímž dosáhneme jemnějšího šrafování.
Obrázek 6 – modifikace měřítka šrafovnání
Částečný řez
Pokud nepotřebujeme zobrazovat v řezu celou součást, ale pouze její podoblast, lze využít částečný řez. Tento prvek je běžně využívaný na strojírenských výkresech. Umožňuje například zobrazit několik důležitých prvků na součásti, které se ale nalézají v jiných oblastech či „hloubkách“.
Pro aplikaci částečného řezu je nutné mít vytvořený promítnutý pohled, do kterého se pohled umístí (nevytváří se vlastní pohled jako pro klasický řez). Na tomto pohledu založíme náčrt, který bude obsahovat uzavřenou křivku – typicky spline. Zde ovšem pozor na rozdíl mezi náčrtem na pohledu a náčrtem na výkrese. Je nutné před vytvářením náčrtu označit pohled a až poté kliknout na příkaz náčrt. Tímto postupem se náčrt „sváže“ s pohledem a bude se jej držet i při jeho posunutí.
Obrázek 7 – pohled nachystaný pro částečný řez (napravo)
Pokud máme vytvořen náčrt na pohledu, stačí již aktivovat příkaz částečný řez z panelu nástrojů (viz obrázek). Poté vybereme pohled, který obsahuje náčrt s uzavřenou křivkou. Pokud je křivka jednoznačná, automaticky se vybere (zmodrá).
Obrázek 8 – použití funkce částečný řez
V dialogovém okně řez je ještě očekáván vstup, kterým určíme hloubku řezu. Tato hloubka se určuje kliknutím na entitu v promítnutém pohledu (ať už nadřazeném či podřazeném). V našem případu chci zobrazit v částečném řezu otvor, z toho důvodu klikneme na nejnižší bod kružnice v levém pohledu, která zobrazí řez osou.
Obrázek 9 – určení hloubky řezu
Další možnosti určení hloubky jsou pro konkrétní geometrické útvary v seznamu (Z bodu, do otvoru, do náčrtu, skrze součást).
Nejtypičtější problém s částečným řezem je nastavení tloušťky čáry ohraničující oblast částečného řezu. Tato čára by podle normy měla být tence, bohužel Inventor ji ohraničuje jako viditelnou hranu. Tato akce je sice logická, nikoliv správná. Pokud se podíváme na obrázek níže, tak je zřejmé, že Inventor technicky vzato materiál ze součásti odstraní (v ISO pohledu nalevo jde vidět chybějící objem). Tato operace tedy způsobí vznik nové hrany, proto automaticky spadá do hladiny Viditelná (ISO).
Obrázek 10 – zobrazení částečného řezu i ISO pohledu
Samozřejmě máme možnost toto nastavení upravit. Následující operaci doporučuji provést již v šabloně a uložit. Další řezy tak budou v pořádku.
Je zapotřebí nastavit výchozí chování objektu v editoru stylů a norem. (panel Správa – karta Styly a normy). V tomto okně najdeme položku Výchozí nastavení objektů a pro položku Čára částečného řezu změníme hladinu z Viditelné na Viditelnou tenkou.
Obrázek 11 – úprava stylu pro čáry částečného řezu
Všechny další vytvářené částečné řezy již budou vždy ohraničeny správnou tloušťkou čáry.
Obrázek 12 – porovnání tenké a tlusté čáry při ohraničení částečného řezu