iLogic – část 1. – Změna materiálu z okna parametrů
Úvod: Přestože by mohla být zřejmá podobnost s označování výrobků a produktů firmy Apple, tento produkt s touto společností nemá nic co dočinění. iLogic je doplněk pro Inventor zakoupený společností …
Úvod:
Přestože by mohla být zřejmá podobnost s označování výrobků a produktů firmy Apple, tento produkt s touto společností nemá nic co dočinění. iLogic je doplněk pro Inventor zakoupený společností Autodesk a poprvé použitý pro verzi Inventoru 2011 (pro verze 2009 a 2010 byl doplněk dostupný pouze pro uživatele s platným kontraktem Subscription na portálu Autodesk Labs).
Jedná se o rozšíření parametrických funkcí čistého Inventoru o „programování“. Programování v uvozovkách proto, že se nejedná v pravém smyslu o programování. Ano, lze kód i psát, ale v modulu je k dispozici velké množství pomůcek a průvodců, díky kterým není nutné mít podrobné znalosti programovacích jazyků. Vše zvládne běžně zdatný uživatel Inventoru.
Celý modul iLogic byl pro dřívější verze (před akvizicí autorské společnosti – Logarimetrix) k dispozici k zakoupení za $4300. V novějších verzích je tento produkt zahrnut, aniž by se změnila cena Inventoru.
Příklad:
V dnešním díle si ukážeme, jak lze například vytvořit jednoduché pravidlo (pravidlo = funkce, která plní jistý účel, ať už mění tvar, rozměry či atributy dílů nebo sestav), které bude měnit materiál dílu z předem zvoleného seznamu povolených materiálů přes okno parametrů.
Pro tento příklad nepotřebujeme žádný složitý model, takže si vše zobrazíme na jednoduchém plechovém výlisku.
Pozn.: Vytváření pravidel v modulu iLogic je někdy poměrně časově náročné. Z toho důvodu je občas lepší tyto úpravy dělat v šabloně, aby byli „na pořád“.
Příprava:
Pro vytvoření parametru, který nám bude řídit materiál modelu, si otevřeme okno parametrů Inventoru (dostupné buď z panelu rychlého přístupu, či z panelu správa)
V tomto okně zvolíme položku přidat textový parametr (podle obrázku č. 1).
Obrázek 1 – vytvoření textového parametru
Tento parametr pojmenujeme Materiál a poté z něj vytvoříme tzv. multi-hodnotový parametr kliknutím pravým tlačítkem na řádek podle obrázku č. 2.
Obrázek 2 – nastavení multi-hodnotového parametru
V otevřeném okně si poté nadefinujeme konkrétní názvy materiálů, které budeme chtít použít.
Pozn.: V tomto kroku není nezbytné dodržet přesné pojmenování podle názvu stylu materiálu – jde o naše pracovní označení.
Obrázek 3 – okno vytváření multi-hodnotového parametru
Poté klepneme na přidat, čímž se položky zahrnou do seznamu v dolní části okna a pak potvrdíme celou operaci kliknutím na OK. V okně parametrů by se pak již měla zobrazit roletka pro změnu hodnoty parametru podle obrázku č. 4
Obrázek 4 – hotový multi-hodnotový parametr
Tato operace sama o sobě ale nepostačuje k úspěšné modifikaci. Teď je teprve řada na modulu iLogic, který pomocí pravidla vykoná operaci, která nastaví tento parametr roven iVlastnosti materiál.
Vytvoření pravidla:
V prvním kroku je potřeba zapnout si prohlížeč pravidel modulu iLogic. To provedeme na panelu správa, karta ilogic a příkaz Prohlížeč iLogic. Tím se nám pod prohlížeč historie zobrazí další okno – iLogic.
Ve volném prostoru okna prohlížeče iLogic (vlevo dole na obrázku č. 5) klikneme pravým tlačítkem myši a zvolíme položku přidat pravidlo. Dále napíšeme název pravidla – Změna materiálu.
Obrázek 5- zapnutí prohlížeče iLogic
Vepsáním názvu pravidla a potvrzením se nám otevře okno úpravy tohoto pravidla – obr. 6. V největší, pravé dolní části, vidíme okno pro vepisování kódu. Ten můžeme, jak již bylo řečeno psát, či jej skládat pomocí seznamu příkazů napravo a parametrů či prvků modelu v horní části. Pro specifické využití pravidel jsou k dispozici i průvodci. To si ovšem ukážeme v některém z dalších dílů.
Obrázek 6 – okno úpravy pravidla modulu iLogic
Do hlavního okna tedy začneme psát program. Zde je potřeba vědět základní příkaz Select case.
První napsaný řádek tedy bude znít:
Select Case Materiál
Tento řádek způsobí započetí příkazu, který pro každou variantu parametru Materiál (case – případ) provede jisté kroky. Další řádek zvolí konkrétní situaci a bude vypadat takto:
Case „Měď“
Následovaný řádkem, který provede již konkrétní operaci pro situaci, když se parametru materiál nastaví varianta měď. Tato operace již bude přiřazení materiálu iVlastnosti. Pokud příkaz neznáme, lze si jej vybrat ze stromu nalevo podle obrázku a dvojklikem jej vložit. Doposud napsaný kód si můžete zkontrolovat na obrázku č. 7
Obrázek 7 – dvojklikem v seznamu příkazů vložíme příkaz na místo kurzoru v hlavním okně
Tato operace má přiřadit iVlastnosti materiál konkrétní hodnotu. To se během programování děje pomocí znaménka „=“.
Řádek iProperties.Material tedy položíme rovno konkrétnímu názvu materiálu přesně tak, jak je definován ve stylu (při nedodržení názvu bude pravidlo vracet chybu, že nebyl nalezen materiál):
iProperties.Material=“Měď“
Varianta parametru musí být opět uvedena v závorkách.
Pro další varianty materiálu lze již použít funkci Ctrl+v a Ctrl+v a pouze dopsat konkrétní hodnoty.
Příkaz Select Case musí končit řádkem END SELECT, takže tím program uzavřeme.
Pozn.: Celý program si můžete zkontrolovat či zkopírovat z konce tohoto článku
Tímto je uzavřen celý příklad a teď již můžeme vyzkoušet jednoduchou změnu materiálu přímo z okna parametrů. Model reaguje na změnu okamžitě bez nutnosti aktualizace a změna se týká i hmotových vlastností. Operace má všechny důsledky, jako kdybychom změnili materiál přímo z iVlastností.
Obrázek 8 – zkouška pravidla změnou varianty parametru
Přepis programového kódu v textové podobě
Select Case Materiál
Case „Měď“
iProperties.Material=“Měď“
Case „Ocel“
iProperties.Material=“Ocel“
Case „Zlato“
iProperties.Material=“Zlato“
End Select
Obrázek 9 – zobrazení celého programu pro případnou kontrolu syntaxe zobrazenou barevně
pozn.: celé pravidlo lze vytvořit i výrazně jednodušeji, nicméně takto je názorně vysvětlena univerzálnost tohoto nástroje. V dalších dílech na toto téma budou vysvětleny konkrétnější postupy.